0

Ogólnodostępne aplikacje czy oprogramowanie dedykowane – co wybrać do swojej firmy?

Ogólnodostępne aplikacje czy oprogramowanie dedykowane – co wybrać do swojej firmy?
0

Na rynku mamy obecnie sporo firm oferujących zarówno oprogramowanie gotowe, jak i dedykowane aplikacje. Poniżej podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze najlepszej opcji.

Na wstępie należy podkreślić, że każde oprogramowanie ma swoje plusy i minusy. Ze względu na to, że zakup systemu dla każdej firmy jest inwestycją – nierzadko sporą –  warto uważnie przemyśleć każdą opcję. Dobrze dobrana aplikacja zagwarantuje nam spokój na długie lata i przyczyni się do zwiększenia przychodów.

Budżet na zakup systemu

Oprogramowanie gotowe dostępne jest na rynku w atrakcyjnych cenach, natomiast często aplikacje dedykowane zniechęcają swoim wyższym kosztem. Czy jednak warto opierać swoją ocenę jedynie na tym pierwszym wrażeniu? Niekoniecznie. Należy bowiem przeanalizować ponoszone wydatki w dłuższej perspektywie.

Zakup oprogramowania dedykowanego jest jednorazowy i później możemy już z niego korzystać w nieograniczonym czasie, ponosząc ewentualne koszty tylko w przypadku chęci poszerzenia wachlarza jego funkcjonalności. Tymczasem w wypadku oprogramowania gotowego, musimy brać pod uwagę kwestię regularnego wykupu aktualizacji i jesteśmy w tym wypadku zawsze uzależnieni od cen producenta systemu.

Ważne jest także, abyśmy wybrali takie oprogramowanie gotowe, które jest zbudowane z dowolnie konfigurowalnych modułów – tym samym zapłacimy tylko za te, z których realnie używamy w swojej pracy. Nigdy nie decydujmy się na zakup oprogramowania dedykowanego oferującego nam w pakiecie mnóstwo elementów, z których nigdy nie skorzystamy.

Dopasowanie aplikacji do potrzeb firmy

Jeśli prowadzisz firmę, która ma standardowe procesy biznesowe i nie rozwija się bardzo dynamicznie, warto skorzystać z ogólnodostępnego oprogramowania „pudełkowego”. Sporą zaletą tego typu aplikacji jest fakt, iż jest ono od razu (po zakupie i krótkiej konfiguracji) gotowe do użycia. Zazwyczaj producenci takiego oprogramowania zapewniają także ogólnodostępne materiały edukacyjne, pozwalające łatwo uzyskać podstawową wiedzę z zakresu użytkowania systemu.

Wejdź na blog firmy Kotrak o ERP i oprogramowaniu dedykowanym.

Sytuacja zmienia się jednak, kiedy działalność Twojej firmy jest nietypowa lub wewnętrzne procesy zorganizowane są w specyficzny sposób. Wtedy zdecydowanie należy zastanowić się nad tym, czy nie lepiej będzie zamówić system IT odpowiadający Twoim konkretnym potrzebom. Walorem aplikacji dedykowanych jest ich dostosowanie do tego, jak działa dana firma, do jakich czynności są przyzwyczajeni jej pracownicy, jakie już posiada oprogramowanie, maszyny i urządzenia. Nie musisz iść wtedy na żadne kompromisy, przebudowywać dobrze funkcjonujących procesów i dostosowywać się na siłę do ograniczonych możliwości oprogramowania gotowego.

Rozważne podjęcie decyzji o systemie

Jak już podkreśliliśmy na początku, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepiej wybrać ogólnodostępną aplikację lub gotowe oprogramowanie z pudełka. Aby podjąć słuszną decyzję, radzimy przeprowadzić krótką analizę i burzę mózgów w firmie, zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie. Spisz, jakie funkcje ma mieć system, jakim budżetem dysponujesz w dłuższej perspektywie (co najmniej dwóch-trzech lat), a także w jakich kierunkach będzie się rozwijać firma. Następnie wybierz profesjonalną firmę, która stworzy dla Ciebie dedykowane rozwiązanie lub skutecznie wdroży gotowy system.

Artykuł partnera
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *