Home Newsy Nowe złośliwe oprogramowanie na Maca
Nowe złośliwe oprogramowanie na Maca

Nowe złośliwe oprogramowanie na Maca

8
0

Jeszcze kilka lat temu prawie w ogóle nie słyszało się o złośliwym oprogramowaniu mającym zainfekować i przejąć kontrolę nad systemem stacjonarnym od Apple. Niestety rosnąca popularność tego softu wsród użytkowników sprzyja dziś atakom hakerskim oraz sztuczkom mającym wyłudzić dane.

Niechciane trojany wykorzystują nie tylko luki w kodzie systemu ale także jego niektóre opcje takie jak choćby zezwolenie użytkownika w ustawieniach Gatekeeper na instalację każdego oprogramowania, także tego spoza Mac App Store i nie posiadającego podpisu zaufanego dewelopera.  Z różnym nasileniem oraz skutkiem programy malware przechwytują ważne dane lub przejmują kontrolę nad zarażonym urządzeniem. Do listy takich tworów dołączył właśnie nowy o nazwie: EasyDoc Converter.

Program jednak jest bardzo groźny. Udając prosty konwerter plików instaluje w systemie OS X tylną furtkę o nazwie Backdoor.MAC.Eleanor. Skutkiem takiego działania jest przejęcie pełnej kontroli hakera nad zainfekowanym urządzeniem wliczając w to próby wyłudzenia okupu za dostęp do danych użytkownika zgromadzonych na jego dysku. Komputer może także brać czynny udział w atakach na inne maszyny i przekazywać włamywaczom obraz oraz film pochodzący z wbudowanej kamery. Pisząc jaśniej użytkownik może być podglądany przez niepowołane osoby.

EasyDoc Converter nie jest jednak w stanie pokonać zapory Gatekeeper jeśli zaznaczona jest w niej opcja instalacji oprogramowania wyłącznie z MAS lub posiadającego odpowiedni certyfikat. To soft w pełni żerujący na systemach posiadających wyłączoną opcję zapory i naiwnych użytkownikach szukających tanich aplikacji z niepewnego źródła.

Źródło: Cult of Mac

 

Nowe złośliwe oprogramowanie na Maca

(8)

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)