1

Nowe MacBook`i Pro oficjalnie

1

macbook-pro-nowe Eleganckie i wydajne – tak od dzisiaj można mówić o komputerach nowej linii MacBook Pro firmy Apple. Każdy z nich wyposażony jest w nowy potężny procesor, kartę graficzną NVIDIA nowej generacji oraz baterię o dłuższej żywotności, a całość zamknięta w obudowie wykonanej z jednej bryły aluminium. Oferta dostępna jest już na polskim rynku. Nowe komputery MacBook Pro można nabyć w salonach partnerów i resellerów firmy iSource S.A.

Nowe 15 i 17-calowe modele wyposażone są odpowiednio w energooszczędne procesory Intel Core i5, i7 i superwydajne karty graficzne NVIDIA GeForce GT 330M oraz energooszczędne Intel Graphics HD. Zalety nowej karty graficznej są widoczne zwłaszcza podczas grania w gry 3D i pracy z programami intensywnie korzystającymi z grafiki. W 13-calowym MacBooku Pro również znajduje się nowy procesor – NVIDIA GeForce 320M z grafiką szybszą o 80 procent – oraz bateria zasilająca komputer nawet przez 10 godzin, czyli o 3 godziny dłużej niż w poprzedniej wersji komputera.

Nowe procesory Intel Core i5 i Core i7 zwiększają wydajność nawet o 50 procent w porównaniu z poprzednią generacją. Oparte na 32-nanometrowej technologii Intel są aktualnie najszybszymi procesorami dwurdzeniowymi, czym wyznaczają nowy standard dla notebooków z logo jabłka. Wszystkie modele 13-calowe MacBooków Pro zawierają szybsze procesory 2,66 GHz Core 2 Duo.

Zastosowane rozwiązanie Turbo Boost dynamicznie zwiększa szybkość jednego lub obydwu rdzeni, zwiększając taktowanie z 2,66 GHz do 3,33 GHz. Co więcej, wbudowana technologia Hyper-Threading umożliwia jednoczesne działanie dwóch wątków na każdym rdzeniu, dzięki czemu system Mac OS X rozpoznaje cztery wirtualne rdzenie zamiast dwóch. Podczas korzystania z wielu programów jednocześnie, procesory Core i5 i Core i7 dzielą zadania równomiernie na większą liczbę rdzeni, wykonując więcej operacji w krótszym czasie. Nowością jest również zintegrowany kontroler pamięci, który łączy pamięć bezpośrednio z procesorem. Dzięki szybszemu dostępowi do pamięci każdy rdzeń może pracować bezpośrednio na danych i nie musi oczekiwać na ich przybycie. Zintegrowany kontroler pamięci oraz 4 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3 zapewniają, że MacBook Pro dotrzyma kroku każdemu.

Dzięki grafice szybszej niż kiedykolwiek wcześniej MacBook Pro gwarantuje najwyższą wydajność – począwszy od gier 3D, aż po zdjęcia i materiały wideo. We wnętrzu 15- i 17-calowego MacBooka Pro znajduje się nowy odrębny procesor graficzny NVIDIA GeForce GT 330M – jak dotąd najszybszy procesor graficzny w notebooku Mac. 48 rdzeni przetwarzających do 512 MB dedykowanej pamięci wideo to zasoby tego procesora, dzięki którym zapewnia on jeszcze wyższą wydajność niż w poprzedniej generacji. Ale wyższa wydajność nie oznacza większego zużycia energii: procesor NVIDIA GeForce GT 330M jest nawet o 30 procent bardziej energooszczędny niż jego poprzednik. Jeszcze większe oszczędności zapewnia zintegrowany procesor Intel HD Graphics. Nowy 13-calowy MacBook Pro udostępnia nowy zintegrowany procesor graficzny NVIDIA GeForce 320M, który oferuje 48 rdzeni przetwarzających – trzy razy więcej niż wcześniej.

15- i 17-calowe modele MacBooka Pro są standardowo wyposażone w mechanizmy automatycznego przełączania układów graficznych. Jest to przełomowe rozwiązanie Apple, które zapewnia aktywne przełączanie procesorów graficznych i dzięki temu gwarantuje najwyższą wydajność, gdy jest ona potrzebna (na przykład podczas grania w najnowsze gry 3D) lub zapewnia bardziej wydajne zarządzanie energią z baterii, gdy wydajność nie jest najważniejsza (np. podczas czytania wiadomości e-mail). Gdy MacBook Pro przenosi obciążenie między potężnym osobnym procesorem graficznym NVIDIA GeForce GT 330M a zintegrowanym procesorem Intel HD Graphics, odbywa się to tak płynnie, że użytkownik tego nie zauważa. Podczas korzystania z aplikacji, takich jak Aperture, Motion lub Final Cut Pro, a także w trakcie surfowania w Internecie – Twój MacBook Pro zawsze wie, który procesor graficzny powinien być używany. Nie musisz oczywiście się wylogowywać, nie musisz restartować komputera, ani zmieniać ustawień. Wszystkie niezbędne operacje wykonuje mechanizm automatycznego przełączania układów graficznych.

Do tej pory wszystkie notebooki były projektowane w ten sam sposób. Łączono wiele elementów w celu utworzenia pojedynczej obudowy, co mnożyło możliwości awarii.

W najnowszych notebookach Apple zastąpiono wiele części jedną, czego rezultatem jest rewolucyjna konstrukcja ?unibody? – obudowa bez połączeń, wykonana z jednego fragmentu aluminium. Architektura wewnętrzna została przeprojektowana począwszy
od elementów silikonowych, przez supernowoczesną płytę główną i układ, aż po grafikę.

Sugerowane ceny brutto nowych komputerów:
? MC374PL/A MacBook Pro 13? Core 2 Duo 2.4GHz/4GB/250GB/GeForce 320M/S – 4699 PLN
? MC375PL/A MacBook Pro 13? Core 2 Duo 2.66GHz/4GB/320GB/GeForce 320M/SD – 6099 PLN
? MC371PL/A MacBook Pro 15? Core i5 2.4GHz/4GB/320GB/HD Graphics/GeForce GT 330M 256MB/SD – 7399 PLN
? MC372PL/A MacBook Pro 15? Core i5 2.53GHz/4GB/500GB/HD Graphics/GeForce GT 330M 256MB/SD – 7999 PLN
? MC373PL/A – MacBook Pro 15? Core i7 2.66GHz/4GB/500GB/HD Graphics/GeForce GT 330M 512MB/SD – 8799 PLN
? MC024PL/A – MacBook Pro 17? Core i5 2.53GHz/4GB/500GB/HD Graphics/GeForce GT 330M 512MB/SD – 9199 PLN

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

Comment(1)

  1. mam pewne obawy. większość z ciekawych gier nie jest projektowana na system mac osx. uzytkownicy musza stawiac wirtualnego windowsa na swoich macbookach. w tym przypadku jesli intruz windows zainstalowany na najnowszym macbooku bedzie obslugiwał najnowszą grę, ciekawy jestem jak automatyczne przełączania wydajności kart graficznych sprawdzi się tutaj – czy to nie będzie jakiś błąd itp.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *