Home Newsy Nowa metoda druku z żywicy – CLIP
0

Nowa metoda druku z żywicy – CLIP

Nowa metoda druku z żywicy – CLIP
0

Carbon 3D to firma, która powstała w roku 2013, ale przez dwa lata pracowała w zupełnej tajemnicy, opracowując rewolucyjną metodę technologii druku przestrzennego. Technologia nazwana CLIP działa z wykorzystaniem żywicy światłoutwardzalnej. Być może nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że druk za pomocą tej metody jest aż do stu razy szybszy, aniżeli drukowanie w takich technologiach jak DLP  czy SLA.

Nie od dziś wiadomo, że drukowanie przestrzenne kosztuje nas naprawdę sporo czasu. Do tej pory pojawiło się kilka modeli drukarek, które mogą zaskakiwać szybkością, jednak prędkość druku nigdy nie była aż tak duża….

Cechy charakterystyczne

Technologia CLIP to skrót od Continuous Liquid Interface Production, co oznacza ciągłą i płynną produkcję interfejsową. Utwardzanie żywicy odbywa się tu przy udziale tlenu. Jeżeli do tej pory byłeś przyzwyczajony do nakładania warstw (no tak – innej możliwości przecież nie było), to ten druk będzie dla Ciebie niemałym zaskoczeniem – drukowanie odbywa się bowiem jednorodnie i ciągle.

CLIP w każdym domu?

Oczywiście, że nie! Jeśli komukolwiek wydaje się, że tak szybkie drukowanie będzie możliwe w warunkach domowych –myli się. Naturalnie, być może kiedyś będzie to możliwe, ale w najbliższej przyszłości na pewno nie. Dlaczego? Ponieważ druk z żywicy nie jest rozpowszechniony zwłaszcza wśród niewykwalifikowanych użytkowników druku 3D. Wielu specjalistów technologii przestrzennych uważa, że drukowanie z żywicy po prostu nie nadaje się do warunków domowych

To nie jest dobra wiadomość dla wszystkich

Choć oczywiście użytkownicy druku 3D cieszą się możliwości CLIP (nie powinno nas to dziwić – zmniejszenie czasu z kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin na kilkanaście  czy kilkadziesiąt minut to ogromna różnica!), to równocześnie tak szybkie drukowanie stwarza poważny problem dla wielu firm, które zajmują się tworzeniem drukarek działających w technologiach takich jak SLA. Jedno jest jednak pewne: nawet najszybsze urządzenie drukujących przy pomocy żywicy, nie zastąpią wydruków z SLS cz FDM – dlaczego? Powód jest bardzo prosty – żywica nie jest tak trwałym materiałem. Jej odporność jest znacznie niższa zarówno jeśli chodzi o wytrzymałość mechaniczną, jak i o wysokie temperatury.

Choć nadal nie wiemy jeszcze wszystkiego o tej technologii, to zbiera ona już bardzo ciekawe efekty. Otóż, wiele firm wypuszcza na rynek drukarki, które działają znacznie szybciej aniżeli te tworzone jeszcze kilka lat temu. Jedną z firm, która postanowiła znacznie przyspieszyć pracę swoich drukarek jest W2P, która zaprezentowała niedawno dwa nowe modele: SolFlex 350 oraz 650. Urządzenia te działają bardzo szybko, ale producenci zwrócili również uwagę na jakość wydruków: bardzo wysoka rozdzielczość.

Z bardzo dużą ciekawością będziemy przyglądać się poczynaniom na rynku innowacyjnych drukarek 3D. Przestrzeń ta rozwija się tak szybko, że można być pewnym, iż już niebawem znów usłyszymy o kolejnych nowościach w branży…

Nowa metoda druku z żywicy – CLIP

Artykuł sponsorowany
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.