Naprawa sterownik dotyku w iPhone 6 i 6 Plus. Naprawa iPhone ze źle działającym ekranem.

Naprawa sterownik dotyku w iPhone 6 i 6 Plus. Naprawa iPhone ze źle działającym ekranem.

Naprawa sterownik dotyku w iPhone 6 i 6 Plus. Naprawa iPhone ze źle działającym ekranem.

0

Choć problem nazywany przez media „chorobą dotyku iPhone” ujawnił się prawie rok temu, to jednak dopiero od pewnego czasu zalewa nas lawina pytań i zleceń naprawy telefonów Apple z dziwnie zachowującymi się ekranami, które, mimo że same w sobie są sprawne, to wyświetlają dziwne linie i paski, a ponadto nie zawsze pozwalają na obsługę telefonu dotyku. Winny jest sterownik dotyku. Nieoficjalnie mówi się nawet o wadzie konstrukcyjnej iPhone 6 oraz 6 Plus. Serwis APPLEMOBILE.PL realizuje naprawy sterownika dotyku w iPhone 6 i 6 Plus.

O co właściwie chodzi? Wielu właścicieli telefonów iPhone 6 oraz przede wszystkim iPhone 6 Plus po kilku miesiącach używania swoich telefonów zaczyna trapić problem źle działającego ekranu dotykowego. Ponadto z czasem pojawiają się artefakty na ekranie w postaci szarej linii tuż przy górnej krawędzi. Telefon reaguje także na wyginanie w poprzek.

 

Mam szary pasek w górnej krawędzi ekranu iPhone 6

Jeżeli w Waszym iPhone 6 czy iPhone 6 Plus ekran zaczyna nieprawidłowo wyświetlać obraz i to, mimo że nigdy nie upadł i nie jest uszkodzony mechanicznie, zaczyna wyświetlać poprzeczne linie podczas pracy, a także charakterystyczny pasek w górnej krawędzi ekranu, możecie mieć niemal 99 procentową pewność, że wasz model jest wadliwy.

 

 

 

Jak sprawdzić czy mój iPhone 6 Plus ma problem ze sterownikiem ekranu? 

Wystarczy chwycić telefon w dwoma rękami po przeciwnych stronach ekranu i delikatnie zacząć wyginać w poprzek jego obudowę na zapalonym wyświetlaczu. Oczywiście robimy to z dużym wyczuciem, aby nie uszkodzić ekranu. Jeżeli sterownik jest uszkodzony, to już po lekkim „wykręceniu” obudowy zauważycie miganie ekranu lub właśnie wspomniany szary pasek.

Choć daje nam to niemal pewność, że telefon jest uszkodzony w 99 procentach, pozostaje nam jeszcze ten 1 procent. Dlatego przed wymianą sterownika ważne jest, aby podmienić ekran i sprawdzić czy na nowym, pewnym module LCD nadal występuje problem.

Czy tylko w iPhone 6 i 6 Plus występuje problem ze sterownikiem dotyku? 

Nieoficjalnie mówi się o wadzie konstrukcyjnej tych modeli, która powoduje problem ze sterownikiem Touch IC. Dużo rzadziej, ale jednak problem objawia się także w modelu 5C. Już kilkukrotnie naprawialiśmy sterowanie dotykiem w tym modelu.

Wolne od wady są natomiast modele nowsze – iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus. Wszystko dzięki temu, że nowe modele telefonów Apple owy sterownik mają w module ekranu telefonu, a nie na płycie głównej. Dlatego tak ważne jest, aby nowy ekran, który instalujecie w swoich telefonach iPhone był oryginalny i posiadał oryginalny i kompatybilny sterownik ekranu. W zamiennikach bywa z tym bardzo różnie.

Mieliśmy już jeden przypadek, gdzie w telefonie iPhone 6S, w którym wstawiony był zamiennik ekranu naprawdę bardzo niskiej jakości w wyniku pracy z nieoryginalnym sterownikiem ekranu uszkodzeniu legł procesor, przez co nawet podłączenie nowego, oryginalnego ekranu nie pozwoliło na wysterowanie sygnału do procesora. Niestety w takim wypadku konieczna była wymiana nie tylko ekranu, ale całej płyty głównej.

Jakie są inne objawy uszkodzonego sterownika ekranu Touch IC w iPhone? 

Sterownik ekran Touch IC sprawia problemy nie tylko w powodu domniemanej wady konstrukcyjnej. Często sterownik uszkadza się także z winy użytkownika. Upadki, uciski w kieszeni, wyginanie z powodu noszenia telefonu w tylnej kieszeni. Powstałe w ich wyniku naprężenia i siły sprawiają, że pod sterownikiem dotyku pojawiają się zimne luty. Rzadziej połączenia „urywają się” wraz z laminatem.

W jaki sposób taka wada ujawnia się w telefonie iPhone? Dotyk przestaje działać w ogóle. Brak połączeń pod układem sterowania sprawia, że telefon nie potrafi zinterpretować instrukcji dotykowych przesyłanych przez digitizer.

Równie często działanie dotyku zaczyna być połowiczne. Ekran niby działa prawidłowo, nie wyświetla artefaktów, ale w niektórych momentach, najczęściej podczas intensywnego użytkowania zaczyna się zacinać „frezzować”, po wygaszeniu ekranu POWEREM i ponownym wybudzeniu zaczyna znów na trochę działać po czym znów się zacina. Takie problemy także zwiastują kłopoty z nieprawidłowo działającym sterownikiem dotyku.

Czy uszkodzony sterownik dotyku w iPhone można naprawić?

Owszem tak. W 95 procentach telefonów iPhone naprawa sterownika dotyku Touch IC zakańcza się powodzeniem. W serwisie iPhone Szczecin APPLEMOBILE.PL staramy się naprawić sterownik dotyku w ciągu 24h od oddania urządzenia do naprawy.

Na każdą naprawę udzielamy 6 miesięcznej gwarancji, tym samum Klient może być pewien, że uczciwie zabezpieczamy go na wypadek ewentualnego nawrotu problemu. Tu jednak zaznaczam, że nasza metoda naprawy sterownika dotyku w iPhone eliminuje problemy w przyszłości. Naprawa realizowana jest w taki sposób, aby klient nie musiał się już nigdy zmagać z ta nieoficjalną wadą konstrukcyjną w swoim telefonie.

 

Gdzie naprawić iPhone w Szczecinie? 

Serwis APPLEMOBILE.PL znajduje się na Wojska Polskiego 50 (wejście od strony Jagiellońskiej 84, w narożnej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic) w Szczecinie, tuż przy nowej kawiarni Columbus Caffee, naprzeciwko delikatesów Społem.

APPLEMOBILE.PL

Wojska Polskiego 50 (wejście od Jagiellońskiej 84)

tel: 500 132 200

tel: 889 277 288

http://serwis.applemobile.pl

@ serwis(małpa)applemobile.pl

 

Czekamy na Państwa od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19, z tym, że usługi serwisowe na poczekaniu są realizowane miedzy godziną 9, a 17.30. W sobotę czynny punkt przyjęć, gdzie obsługa wydaje oraz przyjmuje urządzenia z serwisu w godzinach 9-15.

Naprawa sterownik dotyku w iPhone 6 i 6 Plus. Naprawa iPhone ze źle działającym ekranem.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.