2

Masz Jailbreak? Zostaniesz zbanowany?

2

AppStoreBan

W ciągu ostatniej doby, Internet obiegła bardzo niepokojąca wiadomość dla użytkowników iPhone oraz iPod Touch, którzy wykonali Jailbreak w swoich urządzeniach. Apple zablokowało urządzenia dwóch znanych programistów – Sherif’a Hashima, który ostatnio pochwalił się odnalezieniem luki w najnowszym basebandzie 05.12.01, oraz twórcy aplikacji Sn0wbreeze. Czy zacznie się masowa akcja banowania urządzeń Apple, które zostały złamane?

Nie wiadomo jeszcze, z jakiego oficjalnego powodu konta obu programistów zostały zbanowane. Wiadomo jednak, że oboje nie będa mogli skorzystać ze swoich developerskich kont w AppStore. Najprawdopodobniej producenta z Cupertino rozzłościła informacja Sherifa Hashima, który równocześnie jest developerem Apple, o odnalezieniu luki w basebandzie 05.12.01 – tego, który instalowany jest wraz z oprogramowaniem 3.1.3. Początkowo sądzono, że złamanie zabezpieczenia nowego modemu będzie niezwykle trudne. Jednak Hashim w kilka dni odnalazł lukę, która może być wykorzystana do złamania zabezpieczeń telefonu iPhone. Co prawda, nie pojawiło się jeszcze żadne narzędzie, które umożliwiałoby przeprowadzenie procesu odblokowania nowego modemu, jednak jest to dobra wróżba na przyszłość, chyba że Apple zacznie masowo blokować odbezpieczone telefony i odtwarzacze muzyczne.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

Comment(2)

  1. A ja znalazłem lukę w teorii spiskowej – jeśli Apple chciało zablokować konkretnego gościa, bo go nie lubi ( -_- ), to w jaki sposób dowiedzieli się, że to akurat ten konkretny telefon jest jego? :]

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *