0

Macbook Air – futurystyczny komputer

0

Co jakiś czas powstają sprzęty okrzyknięte mianem produktu roku, czy nawet dekady. Wyprzedzają one pod wieloma względami urządzenia produkowane dotychczas o wiele lat w przód. Są nowatorskie technologicznie lub designersko. Taki jest Macbook Air. Nowoczesny komputer Apple, który jest niewiele grubszy od papierowej teczki studenta.

DSC00404

Zanim kupisz Macbook Air, jeszcze raz otwórz swój portfel i zastanów się, którą wersję wybrać – czy standardową, czy może o 900$ droższą wersję z dyskiem SSD. Kiedy już się zdecydujesz, otrzymasz niezwykle gustowne pudło, które w pierwszej chwili bardziej przypomina pudełko dobrych czekoladek, niż karton z komputerem. Po otwarciu, na plastikowej podkładce znajdziesz swój laptop, owinięty w folię, tak w folie, a nie jak nas do tego przyzwyczaili producenci notebooków do worka z ochronnego włókna. Wszystko po to, aby czasem ktoś nie pomylił supercienkiego komputera z teczką na dokumentację i ulotki reklamowe, bo zapewniam, że nie jest to trudne. Cały komputer ze wszystkiego co nam producent zapakował do ?bombonierki? to chyba najmniej miejscożerna składowa zestawu. W pudle znajdziemy także papierową teczkę z dokumentacją oraz z dwoma płytami DVD z systemem operacyjnym MAC OS X, zasilacz, końcówkę kontaktową, specjalny kabel przedłużający, który wpina się w zasilacz zamiast końcówki kontaktowej, przejściówki DVI, D-SUB oraz Ethernet.

DSC00408

Ciekawie rozwiązano sprawę zasilania. Mały, lekki komputer kupuje się z reguły wtedy, gdy korzystamy z niego jak z komórki – zawsze i wszędzie. Zasilacz, to niewielka biała rozkładana kostka, do której wpinamy bezpośrednio widełki kontaktowe, żeby nie nosić ze sobą niepotrzebnie zwojów kabli, lub jeżeli jednak potrzebujemy dłuższy przewód, to zamiast widełek wpinamy dołączony przedłużacz. Moim zdaniem świetny pomysł. Sam komputer waży 1,36 kg przy wymiarach: wysokość 0,4-1,94cm, szerokość 32,5cm, głębokość 22,7cm. Cyfry jednak nie oddaja tego jak naprawdę cienki i lekki jest ten sprzęt. Na prawdę robi to niewiarygodne wrażenie.

DSC00403 DSC00405

Jednak tak cienka obudowa i jej niewielkie wymiary sprawiły, że w komputerze nie ma mowy o rozbudowie podzespołów, mnogości portów, czy nawet standardowym napędzie optycznym. Mówiąc w skrócie w Air?e nie dołożysz nowej kości ram, nie wepniesz także równocześnie myszy na kablu i dołączonego napędu DVD-ROM na USB, ponieważ w komputerze dostępny jest tylko 1 port USB, oraz 1 port służący do podłączenia zewnętrznego monitora, czy rzutnika. Nie znajdziemy także portu FireWire, który jest na wyposażeniu każdego notebooka tej firmy. Opływowy kształt całej obudowy, niezakłócony żadnym wystającym gniazdem, komputer zawdzięcza zręcznemu ukryciu w specjalnie ukrytej klapce, na spodzie obudowy, którą otwiera się tylko w razie potrzeby. Z drugiej strony, nie ma możliwości podłączenia żadnego urządzenia bez potrzeby podniesienia, czy przechylenia komputera.

DSC00406 DSC00411

W Macbooku tym nie znajdziemy także gniazda ethernetowego, jednak nie oznacza to, że jesteśmy zmuszeni do połączenia jedynie przez sieć bezprzewodową. Producent dołączył do zestawu specjalną przejściówkę na USB, wielkości baterii typu AA z króciutkim kabelkiem. Wystarczy, że podepniemy owy wynalazek do portu USB i możemy korzystać z sieci po kablu. Jeżeli jednak nie lubimy plątaniny kabli, Macbook wspiera WiFi w standardzie a/b/g/n. Nie zabrakło tutaj modułu Bluetooth oraz portu podczerwieni. Jednak IrDA, w która komputer został wyposażony służy jedynie do obsługi z pilota, którego niestety zabrakło w standardowym zestawie. A szkoda, bo koszt takiego urządzenia to jedyne 10?.

DSC00414 DSC00420

Od jakiegoś czasu w komputerach Apple stosowane są procesory popularnego Intela. Oczywiście są one dedykowane pod konkretne urządzenie – w Macbooku zastosowano procesor Intel Core 2 Duo, który został specjalnie przeprojektowany w celu zmniejszenia jego wymiarów aż o 40%. Według wielu analityków, było to doskonałe posuniecie giganta z Cupertino, ponieważ klient wydając te kilka tysięcy euro nie jest skazany jedynie na oprogramowanie firmowe – MAC OS X – ale w każdej chwili może zainstalować konkurencyjny system Microsoftu. W praktyce niestety nie jest tak pięknie – podczas instalacji Windows Vista, wielokrotnie pojawiają się problemy ze sterownikami. Nie do końca działa doświetlanie matrycy, o której napisze później, a chęć zainstalowania sterowników także nie jest prosta, a wręcz absurdalna. Chcąc na przykład zainstalować podłączany przez port USB napęd DVD, Windows prosi nas o wsadzenie płyty ze sterownikami do napędu DVD, którego jeszcze nie mamy, bo dopiero go instalujemy? Ratuje nas jedynie ściąganie pliku z sieci. Kolejnym mankamentem sprzętowym jest pamięć RAM. Air wyposażony został we wbudowaną w płytę główną pamięć RAM o pojemności 2 gigabajtów.

DSC00416

O ile dla Leoparda taka kość może wystarczyć, o tyle dla Visty to jest już na prawdę minimum i każdą większa operacja RAMożerna skutkuje przycinaniem się komputera. Szkoda, że Apple nie pomyślał o umożliwieniu dołożenia jeszcze jednej kości, którą przecież chipset SantaRosa, w który Macbook został wyposażony bez najmniejszego problemu by obsłużył. Jeżeli chodzi o dysk twardy, to najlepszym, ale niestety najdroższym wyjściem jest wybranie komputera z dyskiem SSD, który zdecydowanie szybciej działa no i oczywiście jest bezszelestny. Także bezpieczeństwo naszych danych jest o wiele wyższe w przypadku dysków SSD, niż standardowych S-ATA, co mocno się liczy w przypadku komputerów mobilnych. Niestety za takie bezpieczeństwo trzeba słono dopłacić. Z informacji, które udało mi się znaleźć w sieci, jest to kwota 900, a nawet 1000$, które trzeba dołożyć do i tak drogiego komputera. Za te pieniążki otrzymamy sprawnie działający, bezpieczny dysk SSD o pojemności 64 gigabajtów. Jeżeli jednak nie chcemy dopłacać, to dostaniemy 80 gigabajtowy dysk S-ATA, który niestety z prędkością 4200 RPM?ów nie powala i często daje odczuć, że jest po prostu wolny.

DSC00418

Matryca Macbooka Air została specjalnie zaprojektowana dla tego komputera. Jej przekątna to 13,3 cala. Rozdzielczość wyświetlanego obrazu to 1280×800. Matryca LCD podświetlana jest za pomocą diod LED, dzięki czemu ekran jest bardzo jasny, równomiernie oświetlony, a przy tym wszystkim zużywa niewiele prądu. Te wszystkie oszczędności sprawiają, że komputer ten jest w stanie działać na akumulatorze około 4 godzin.

DSC00424

Ciekawą zabawką jest touchpad, w który wyposażony został laptop. Duży dotykowy panel, prócz standardowych funkcji, jak kontrola kursora myszy, czy suwak stron internetowych, potrafi podobnie jak ekran iPhona rozpoznawać multidotyk – bez problemu powiększymy i pomniejszymy zdjęcie, przesuwając po touchpadzie dwoma placami.

DSC00426

Dla kogo więc ten komputer? Dla każdego, ale i dla nikogo. Jest to urządzenie typowo mobilne, które nawet na siłę nie jest w stanie zastąpić standardowego komputera. Idealny dla prezenterów, pracujących w terenie, często wyjeżdżających osób, które potrzebują w podróży coś napisać, sprawdzić pocztę, a w wolnej chwili skorzystać w niewymagających multimediów. Macbook Air z powodzeniem zastąpi często dużo cięższy notatnik na studiach, czy w pracy. Jednak za cenę, którą żąda za niego producent, można bez problemu znaleźć może nie tak piękny i wzbudzający zachwyt, ale o wiele bardziej funkcjonalny komputer. Warto także wspomnieć o opinii, jaką wygłosił Rayan Block, dziennikarz opiniotwórczego serwisu engadget.com, poświęconego nowinkom technologicznym i gadżetom, który na swoim blogu skrytykował Macbook Air?a za jego wysoką cenę w porównaniu do możliwości na tle innych tego typu urządzeń. Myślę, że tak najłatwiej podsumować ten komputer – świetny, ale czy warty swej ceny?

Zalety:

– Wygląd

– Mobilność

– Długi czas działania na akumulatorze

– Wyraźny ekran

– Możliwość instalacji konkurencyjnych OS

– multitouch w tuchpadzie

Wady:

– cena

– brak możliwości poszerzenia pamięci RAM

– wolny dysk S-ATA

Parametry techniczne MacBook Air

  • procesor Intel Core 2 Duo 1,6 GHz lub 1,8 GHz
  • 2 GB pamięci RAM (wbudowane na płycie)
  • dysk twardy 1,8″ o pojemności 80 GB, opcjonalnie dysk SSD o pojemności 64 GB (kosztuje dodatkowo 999 dolarów)
  • 13,3″ matryca z podświetleniem diodami LED
  • trackpad (touchpad) Multi-Touch
  • kamera iSight
  • podświetlana klawiatura
  • Wi-Fi 802.11n i Bluetooth 2.1 + EDR
  • wbudowany głośnik monofoniczny oraz mikrofon
  • wymiary 1,94 x 32,5 x 22,7 cm
  • waga ok. 1,36 kg


Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *