0

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe
0

Nasi dziadkowie, babcie, znajomi żyjący w minionym stuleciu, a zwłaszcza w jego pierwszej połowie nie mieli tyle dóbr na rynku, co my obecnie. Dziś ciężko zarobione pieniądze można nie tylko wydawać ale i oszczędzać na przeróżne sposoby. Ilość towaru w sklepach przytłacza zróżnicowaniem, podobnie jest z formami oszczędzania i pomnażania pieniędzy.

Nasi dziadkowie, babcie, znajomi żyjący w minionym stuleciu, a zwłaszcza w jego pierwszej połowie nie mieli tyle dóbr na rynku, co my obecnie. Dziś ciężko zarobione pieniądze można nie tylko wydawać ale i oszczędzać na przeróżne sposoby. Ilość towaru w sklepach przytłacza zróżnicowaniem, podobnie jest z formami oszczędzania i pomnażania pieniędzy.

Kilkadziesiąt lat temu nadwyżki finansowe gospodarstwa domowego chowano w coraz to bardziej wymyślnych miejscach, które uznawane były przez domowników za ciężkie do odszukania przez niepowołane osoby. Ileż to razy słyszało się o oszczędnościach życia zaszytych w fotelu, skrytkach na poddaszu, czy milionach zakopanych głęboko w ziemi. Sęk w tym, że pieniądz ten nie pracował na siebie i często też niszczał na skutek choćby wilgoci.

Dziś można oszczędzać lokując pieniądze w luksusowe dobra materialne, ziemię i pomnażać przy tym oszczędności. Nikomu nie są aktualnie obce takie produkty jak instrumenty finansowe na rynkach tradingowych, czy giełdach papierów wartościowych, gdzie podejmując ryzyko handluje się nimi odnosząc w krótkim czasie zyski lub też po podjęciu złych decyzji inwestycyjnych straty.

Któż też nie zna lokat oferowanych przez instytucje bankowe i parabankowe. Ich różnorodność także potrafi przyprawić o zawrót głowy. Do tego wszystkiego należy dodać rozwój technologii, która pozwala dziś na niczym nieskrępowany dostęp do tych wszystkich usług w każdym miejscu, o każdym czasie i w każdej sytuacji.

Musimy jednak dokonać wyboru, czy chcemy oszczędzać i pomnażać pieniądze agresywnie ale przy tym szybko, czy jednak wolimy stabilność i spokój ducha, a może połączyć obie te metody dzięki dostępności odpowiednich narzędzi na rynku.

Lokaty bankowe zagwarantują spokój

Nie da się ukryć, iż obecnie to właśnie lokaty bankowe są najstabilniejszym sposobem na lokowanie pieniędzy. Banki kuszą nas już nie tylko oprocentowaniem ale także charakterystyką produktu, który bardzo często przybiera formę oprocentowanego depozytu oraz rachunku bankowego w jednym, z którego w każdej chwili można wypłacić część gotówki nie tracąc przy tym z tytułu opłat manipulacyjnych instytucji finansowej. Dziś nie trzeba też oddawać pieniędzy wyłącznie na lokaty długoterminowe jak bywało to w przeszłości, których zerwanie przed czasem wiązało się z kosztami. Klient ma wybór i może ulokować środki na miesiąc, dwa, w każdej chwili zlikwidować depozyt i nie stracić nic z kapitału.

Stabilność i spokój ducha ma jednak swoją cenę. Lokaty mimo tego, iż cechują się stałym, pewnym zyskiem wymagają od deponenta wieloletniej cierpliwości. Niskie oprocentowanie wymaga miesięcy, by zysk z zamrożonych pieniędzy był odczuwalny lub przynajmniej zauważalny. Od jakiegoś czasu też wprowadzono podatek od zysku z lokat, co jak każdy inny koszt ostatecznie wpływa na wysokość zarobionych pieniędzy.

Bitwa o klienta jednak trwa w najlepsze zmuszając banki do oferowania coraz wyższego oprocentowania depozytów, tworzenia produktów elastycznych dopasowujących się do wymogów stawianych przez osoby chcące oszczędzać.

To w końcu gdzie oddać pieniądze

Istnieje masa firm badających rynek, tworząca wciąż uaktualniane rankingi banków oraz oferowanych przez nie produktów. Celem tego działania jest wyłowienie z masy propozycji tych najbardziej optymalnych jeśli nie rzec najbardziej opłacalnych. O progresywnym charakterze lokat już wiemy ale kto daje najwięcej? Jaki bank ma najkorzystniejszą ofertę tego typu produktów?

Z najnowszych badań sektora bankowego wynika, iż najhojniej w chwili obecnej klienta traktuje bank BGŻ oraz Idea Bank oferując 3,5 procenta w skali roku, co w świetle banku Millenium, czy Raiffeisen, których stopa ledwo sięga lub przekracza 2 % wygląda bardzo optymistycznie.

Artykuł partnera
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *