Home Newsy Jak w łatwy i tani sposób wykraść login i hasło do komputera Mac oraz PC
Jak w łatwy i tani sposób wykraść login i hasło do komputera Mac oraz PC
0

Jak w łatwy i tani sposób wykraść login i hasło do komputera Mac oraz PC

21
0

Wydawać by się mogło, że włączony komputer pozostawiony na biurku lecz zabezpieczony hasłem jest nie do sforsowania przez osoby trzecie nie posiadające specjalistycznej wiedzy w zakresie łamania systemów operacyjnych.

Często wylogowując się z komputera ufamy producentowi zainstalowanego na nim oprogramowania, że dopełnił on wszelkich kroków w kwestii zabezpieczeń, by chronić za pomocą udostępnionych opcji nasze prywatne dane. Jak pokazuje specjalista do spraw zabezpieczeń Robert Fuller pracujący w firmie R5 Industries nie jest to do końca prawdą.

Co więcej fakty są przerażające, a bać mogą się zarówno użytkownicy systemu Windows jak i OS X. Autor demonstracji zaprezentował urządzenie będące mini komputerem o rozmiarach pendrive’a, które podłącza się do laptopa lub desktopa za pomocą złącza USB. Przy niewielkim nakładzie finansowym wystarczy niespełna 20 sekund, by wykraść dane dotyczące logowania, a więc login oraz hasło użytkownika, a w następstwie tego także trzymane na dysku pliki oraz dokumenty.

Co ciekawe Robert Fuller pokazał równocześnie dwa typy hakujących urządzeń, z których droższe pozwala na sforsowanie zabezpieczeń systemu w ciągu niecałych 13 sekund. Badanie przeprowadzono na oprogramowaniu Windows 98 SE, Windows 2000 SP4, Windows XP SP3, Windows 7 SP1, Windows 10 Enterprise oraz Home. W przypadku jabłkowego oprogramowania po lupę wzięto OS X El Capitan oraz Mavericks.

Sytuacja pokazuje, że nigdy nie można czuć się całkowicie bezpiecznym i bezgranicznie ufać twórcom oprogramowania operacyjnego. Przerażające jest również to, że za pomocą wymienionych wyżej urządzeń ataku na komputer może dokonać niemal każda chcąca tego osoba bez wtajemniczania się w zagadnienia znane tylko programistom i hakerom.

Źródło: The Hacker News

 

Jak w łatwy i tani sposób wykraść login i hasło do komputera Mac oraz PC

(21)

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)