0

Laserowa czy atramentowa?

Laserowa czy atramentowa?
0

Drukarki to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia biura zarówno domowego jak i firmowego, nic więc dziwnego, że na rynku jest ich masa do wyboru. Jak wszystko w dzisiejszym świecie, tak i drukarki różnią się między sobą w znaczący sposób. Dziś omówimy i przedstawimy różnice pomiędzy dwoma rodzajami drukarek – atramentowymi i laserowymi.

Drukarki to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia biura zarówno domowego jak i firmowego, nic więc dziwnego, że na rynku jest ich masa do wyboru. Jak wszystko w dzisiejszym świecie, tak i drukarki różnią się między sobą w znaczący sposób. Dziś omówimy  i przedstawimy różnice pomiędzy dwoma rodzajami drukarek – atramentowymi i laserowymi.

Drukarka, drukarce nie równa

Zarówno drukarki atramentowe jak i laserowe posiadają swoje wady i zalety, ale nie ma drukarki idealnej. Do poprawnego działania drukarek potrzebny jest jeden z materiałów eksploatacyjnych – pojemniki z atramentem, albo toner. Koszty eksploatacji w przypadku drukarki atramentowej zależne będą od tego jak często będziemy z niej korzystać. Cena drukarki atramentowej jest niższa, ale nie zawsze opłacalna przez ceny atramentu. Drukarka laserowa jest droższa w zakupie, ale toner stosowany do wydruku jest tańszy i wydajniejszy, a przy okazji znika problem zasychającego tuszu w dyszach.

Dwa odmienne rodzaje

Jak działają dwie omawiane drukarki i ich technologie drukowania?

Drukarka atramentowa – kartka papieru pokrywana jest kroplami tuszu. Pojemniki z atramentem przesuwa głowica.

Drukarka laserowa –  do procesu drukowania wykorzystywany jest toner, a jego cząstki rozprowadzane są za pomocą specjalnego wałka.

Inormacje odnośnie drukarek – https://tuszitoner.pl/drukarki/

Zastosowanie – jaka lepsza?

Od tego jaką drukarkę powinno zależeć do czego najczęściej będziemy jej używać. Drukarki laserowe zdecydowanie lepiej sprawdzą się do codziennych zastosować biurowych, takich jak drukowanie tekstu. Drukarki atramentowe spiszą się rewelacyjnie podczas drukowania zdjęć, grafik i obrazków, ale w ich przypadku wszystko zależy od rodzaju papieru.

Jednoznacznie nie można powiedzieć, która technologia druku jest lepsza, zarówno atramentowa i laserowa posiadają swoje wady i zalety, a wybór należy do kupującego i jego potrzeb. Warto przy zakupie sprawdzić jakie jest miesięczne „obciążenie” drukarki, szczególnie ważna jest ta informacja, jeśli drukarka ma służyć w firmie lub większym biurze.

Współczynnik DPI

Każda drukarka ma określoną przez producenta wartość DPI. Jest ona niczym inna jak rozdzielczość drukarki – im wyższa wartość tym lepsza szczegółowość i dokładność druku. Minimalna wartość DPI stosowana w drukarkach to 300.

Artykuł partnera
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *