Home Newsy Ładowanie samochodu z instalacji fotowoltaicznej – czy to się opłaca?

Ładowanie samochodu z instalacji fotowoltaicznej – czy to się opłaca?

Ładowanie samochodu z instalacji fotowoltaicznej – czy to się opłaca?
0

Zaawansowane technologie niosą ze sobą przełomowe rozwiązania. Widoczny jest w nich coraz śmielszy ukłon w stronę ekologii, m.in. poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Niemałe zamieszanie wprowadziło pojawienie się w powszechnym użyciu aut elektrycznych. Do niedawna niewiele osób mogło sobie na nie pozwolić z uwagi na wyższą cenę. Trudności stanowiła także infrastruktura, w tym ograniczona liczba stacji ładowania. Obecnie się to zmienia – samochód elektryczny możesz naładować we własnym domu i to bez zwiększania rachunków za energię. Jak to możliwe? Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej.

Samochód elektryczny – jak działa?

Auta napędzane elektrycznie to ekologiczna odpowiedź na klasyczne samochody z silnikami spalinowymi, które nie tylko wytwarzają szkodliwe spaliny, ale także spalają drogie paliwo. Samochody elektryczne napędzane są energią elektryczną, pozyskiwaną poprzez ładowanie prądem w stacjach zasilających. Energia magazynuje się w akumulatorach, skąd przekazywana jest ona do silników elektrycznych, które napędzają całą konstrukcję. Czy elektryki stanowią obecnie dobry wybór?

Samochody elektryczne z pewnością posiadają liczne zalety. Najważniejszy jest fakt, że nie emitują do środowiska CO2 ani gazów trujących. Są jednocześnie bardzo ciche i nie wytwarzają wibracji podczas jazdy, co wpływa na komfort ich użytkowania. Naładować możesz je w domu przy użyciu specjalnej stacji ładującej. Co ciekawe, zgodnie z przepisami auta elektryczne mogą poruszać się po buspasach. To zatem dobre rozwiązanie, jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzie poruszanie się po ulicach w godzinach szczytu, jest utrudnione.

Niestety elektryki mają też swoje wady. Zalicza się do nich m.in. duży ciężar spowodowany masą akumulatorów, co ogranicza dynamikę auta. Wśród minusów wymienić można także długi czas ładowania. Wystarczy jednak zainwestować w domową stację ładowania, aby się tym nie przejmować. Auto możesz wówczas podłączyć do ładowania chociażby wieczorem.

Domowa stacja ładowania, czyli wygodny wallbox

Posiadacze samochodów elektrycznych mają możliwość ładowania ich we własnym garażu dzięki domowej stacji ładowania. Te niewielkie urządzenia montuje się zazwyczaj na ścianie, skąd ich skrótowa nazwa wallbox. Obecność domowej stacji ładowania znacznie przyspiesza cały proces, który w zależności od mocy danego modelu może go skrócić nawet trzykrotnie. Jest to także najbezpieczniejsze rozwiązanie, nieobciążające instalacji elektrycznej całego domu. Wszystko to brzmi świetnie, co jednak z rachunkami za prąd? Nie musisz martwić się o wyższe faktury pod warunkiem, że zainwestujesz w instalację fotowoltaiczną. Pozyskiwanie energii ze słońca przyniesie korzyści dla całego domu. Fotowoltaika pozwoli pozyskać energię niezbędną do zasilenia domowych urządzeń, oświetlenia, jak i stacji ładowania samochodu elektrycznego.

Fotowoltaika samochodów elektrycznych to nowoczesne podejście do motoryzacji, które dba o ochronę środowiska. Ładowanie samochodu elektrycznego prądem pochodzącym ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce, sprawi, że auto stanie się w pełni ekologicznym środkiem transportu.

Jaki system fotowoltaiczny wybrać?

Wiesz już, że fotowoltaika może przynieść wiele korzyści dla Twojego domu i nie tylko, teraz pora na wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Co musisz wziąć pod uwagę? Przede wszystkim moc systemu fotowoltaicznego. Na potrzeby gospodarstwa domowego wystarczająca będzie mikroinstalacja, czyli taka, której moc wynosi do 50 kW. W rzeczywistości potrzebujesz o wiele mniej.

Ważną informację stanowi fakt, iż samochód elektryczny zużywa średnio 17 kW na 100 km. Jeśli zatem zdecydujesz się na standardową instalację fotowoltaiczną, której moc wynosi 5 kWp, będziesz w stanie pokonać miesięcznie nawet 2500 km! Pamiętaj jednak, że instalacja fotowoltaiczna ma służyć nie tylko do ładowania auta elektrycznego, ale i zasilania sprzętów RTV/AGD czy też oświetlenia. Jeśli zatem obawiasz się, że moc na poziomie 5 kWp będzie niewystarczająca, to możesz wybrać większy system fotowoltaiczny, np. o wydajności co najmniej 6 kWp. Przy zużyciu prądu w domu sięgającym 2 kW, wciąż do dyspozycji masz 3,7 kW do jednofazowego ładowania auta elektrycznego poprzez stację ładującą.

Instalacja systemu fotowoltaicznego to nie tylko sposób na mniejsze rachunki za prąd, ale także uwolnienie się od klasycznych stacji benzynowych i szkodliwej emisji spalin do środowiska. Połączenie PV i Wallbox to rozwiązanie, dzięki któremu możesz jeździć praktycznie za darmo i cieszyć się z korzyści, jakie niesie ze sobą samochód elektryczny.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *