Kto może włamać się do Twojego komputera i jak tego uniknąć?

Kto może włamać się do Twojego komputera i jak tego uniknąć?

0

Kto może włamać się do Twojego komputera i jak tego uniknąć?

0

Prawdopodobnie każdy użytkownik Internetu wie, kim są hakerzy. Istnieją legendy o specjalistach, które potrafią włamać się do czyjegoś urządzenia i uzyskać dostęp do niezbędnych informacji, ich obrazy są wykorzystywane w filmach i programach telewizyjnych – romantyczna aureola zawodu hakera sprawia, że tacy ludzie są współczesnymi Robin Hoodami. Jednak rzeczywistość jest bardziej okrutna i prozaiczna. Haker nie jest wspaniałym rabusiem, który zabiera nielegalnie zdobyte pieniądze i rozdaje je biednym. Najczęściej w codziennym życiu jest to dość zwyczajny pracownik działu IT, który może pisać programy, w tym te, które włamują się do standardowych systemów bezpieczeństwa używanych przez systemy operacyjne.

Porozmawiajmy bardziej szczegółowo o tym, kto i jak może włamać się do Twojego komputera, a jednocześnie – dlaczego jest to potrzebne.

Włamanie na PC: jakie są przyczyny tego, że Twoje informacje stają się przedmiotem zainteresowania hakerów

Istnieje wiele sposobów uzyskania dostępu do informacji o użytkowniku. Co więcej, liczba ta odpowiada ilości istniejących wirusów – od globalnych do małych i naprawdę autorskich. Jednak dlaczego hakerzy potrzebują twojego komputera? Uwierzcie mi, takie pytanie zadają nie tylko oligarchowie i możni tego świata, ale także zwyczajni obywatele każdego kraju, ponieważ dla hakerów nie ma ograniczeń terytorialnych. Spójrzmy na najczęstsze sytuacje, gdy komputer zostaje zaatakowany.

Na początek warto rozróżnić rodzaje hakowania:

  • Ukierunkowane – gdy twoja osoba i informacje przechowywane na komputerze stają się przedmiotem zainteresowania.
  • Nieukierunkowane, gdy stajesz się ofiarą masowego ataku hakerów bez względu na to, kim jesteś, statusu materialnego i społecznego oraz dostępnych informacji.

Kto może potrzebować danych przypisanych Twojej osobie?

Istnieje wiele technologii, które pozwalają zobaczyć dane osobowe dotyczące działalności gospodarczej lub życia osobistego użytkownika:

  • Dane konta w banku, lub portfelu elektronicznym często próbują wykraść oszuści, które wiedzą o tym, że jesteś zamożny. Na przykład, jeśli jesteś odnoszącym sukcesy biznesmenem, a twoje nazwisko pojawia się w sprawozdaniach finansowych, czy to dziwne, że oszuści mogą próbować włamać się do Twojego konta? To samo można powiedzieć o kontach Twojej firmy: mogą na nie polować ci, którzy chcą się wzbogacić kosztem innej osoby za pomocą technik hakerskich.
  • Twoje dane osobowe lub biznesowe, które są cenne dla konkurentów. Istnieje wiele sytuacji, w których korporacje lub firmy zlecają hakerom włamanie do komputerów. Jest to szczególnie ważne w tych obszarach, w których lider rynku ma swoją własną specjalną technologię, czy to sprzedaż, czy produkcja unikalnych przedmiotów, budownictwo lub wiedza komputerowa, produkcja innowacyjnych leków – wszystko to może zainteresować Twoich konkurentów, a nawet oficjalnych partnerów, którzy chcą wyprzedzić Cię w biznesie. Aby uzyskać pożądane dane, tacy nieuczciwi przedsiębiorcy mogą wydać znaczną kwotę pieniędzy tylko po to, by wykorzystać potrzebne im informacje.
  • Dane osobowe związane z prywatnością. Sfera emocji jest bardzo delikatna i często zazdrośni mężowie podejrzewają żonę o niewierność, partnerzy i przyjaciele chcą wiedzieć wszystko o Twoim życiu osobistym, w tym do kogo piszesz w sieciach społecznościowych, na e-mail lub w komunikatorach internetowych. Technologie hakowania komputerów PC również pomagają takim fanatykom.

A co z masowymi atakami? Ponieważ większość włamań komputerowych przypada na zwykłych ludzi, które nie mają problemów w życiu osobistym lub dużych oszczędności. Spójrzmy na nich!

Cyberprzestępcy nie zawsze działają w sposób precyzyjny. Czasami nawet nie muszą wiedzieć, kim jesteś, aby otrzymać pieniądze. Zamiast tego eksperci w dziedzinie hakowania komputerów PC tworzą jedno narzędzie dostępu do danych z komputera i czerpią z tego korzyści. Kto tego potrzebuje i dlaczego?

  • Przede wszystkim w ten sposób mogą ukraść hasła i loginy do Twojej bankowości internetowej lub kont. Oprogramowanie szpiegujące pomaga atakującym uzyskać hasła lub dane logowania, wszystkie dane karty, a następnie uzyskać do nich dostęp. A Twoje pieniądze po prostu trafiają do oszustów.
  • Wielu hakerów jest zainteresowanych Twoimi danymi dostępu do sieci społecznościowych: zhakowani komunikatory są potężną bronią, za pomocą której możesz wysyłać wirusy lub złośliwe oprogramowanie do szerokiej sieci kontaktów użytkownika, a tym samym narobić więcej szkód.
  • Hakerzy również mogą włamać się na pocztę e-mail – Twoja sieć kontaktów, dane osobowe dotyczące korespondencji lub szczegóły płatności wskazane w listach mogą stać się ważne dla atakujących, którzy chcą się wzbogacić, sprzedając bazy danych lub hakując konta.
  • Istnieje prawdopodobieństwo, że oszuści wykorzystają Twoje dane do stworzenia fałszywych stron i witryn, a następnie wyłudzą pieniądze pod pozorem działalności charytatywnej w Twoim imieniu.
  • Ci, którzy aktywnie korzystają z płatności online, powinni również obawiać się oszustów próbujących aktywować oprogramowanie na Twoim komputerze, które przekierowuje cię na fałszywe strony internetowe banków i systemów płatności, abyś mógł zalogować się z ich pomocą i ujawnić dane karty i hasła dostępu do konta.

W rzeczywistości jest to tylko mała część sytuacji, których konsekwencją jest włamanie do komputera. Możesz się zabezpieczyć za pomocą niezawodnych programów antywirusowych. Na przykład, recenzję sprawdzonego i niezawodnego programu antywirusowego Total AV, który rzadko zawodzi internautów i ma zaawansowane opcje, możesz przeczytać, klikając powyższy link.

Artykuł przygotowany przez partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.