Kopia plików i repozytoriów z Cydii

0

Wielkim problemem dla użytkowników złamanych iPhone’ów i iPod’ów, jest wykonanie kopii bezpieczeństwa programów i ustawień, które pobrane i zainstalowane zostały przez nieautoryzowany downloader Cydia, który instalowany jest w procesie Jailbreak?owania iPhona. Programy instalowane w ten sposób są pomijane przez iTunes w procesie synchronizacji, wiec, jakakolwiek próba zmiany oprogramowania przez odtworzenie, czy nawet aktualizacji całkowicie usuwa i programy i ustawienia z Cydii, czy innych jej pochodnych managerów. Istnieje jednak małe światełko w tunelu. Niestety płatne.

Od pewnego czasu nasze podziemie nieco się skomercjonalizowało. Już nie ma w pełni darmowych programów, gier czy tapet. Za to co raz więcej jest reklam i niestety programów płatnych. Jednym z nich jest niezwykle przydatny w poruszanym przez nas temacie, program o nazwie PkgBackup. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie kopii bezpieczeństwa programów oraz adresów repozytoriów, z których były pobrane. Przeszkodą może być cena – 3,49 dolara. I już nie chodzi wcale o to, jakiej wielkości jest ta kwota, bo jeżeli już kogoś stać, żeby wydać sporo pieniędzy na sam telefon to znajdzie i 11 złotych, aby nie musieć za każdym razem wszystkiego na nowo pobierać z Cydii. Kwestią problematyczną może być waluta. Całe szczęście za program można zapłacić przez zaufany system transakcyjny PayPal, który także w Polsce cieszy się co raz większą popularnością z racji gwarantowanego bezpieczeństwa zawieranych transakcji. Konto w systemie PayPal założymy na stronie www.paypal.pl, która dostępna jest w języku polskim. Po założeniu konta należy jeszcze je zweryfikować przez podanie numeru naszej karty kredytowej, którą następnie trzeba będzie jeszcze potwierdzić przez podanie specjalnego kodu, który pojawi się na naszym wyciągu z karty – wszystko po to, aby czasem nie podać czyjegoś numeru karty kredytowej i zawierać transakcje jego kosztem. Mamy, więc stu procentową pewność bezpieczeństwa. Możemy kupić program.

Uruchamiamy Cydię i w wyszukiwarce wpisujemy pkgBackup. Po przejściu w okno programu wyszukujemy przycisku Purchase. Zostaniemy przeniesieni do systemu logowania do płatnej części Cydia Store.

ppkg_001

Następnie musimy pokazać, kim jesteśmy przez zalogowanie się do serwisu Facebook, lub jeżeli nie mamy konta w nim, to do poczty gmail. Dzięki, temu po zakupie i ewentualnym odtworzeniu oprogramowania, nie będziemy musieli ponownie płacić za aplikację, aby dane odzyskać. Pozostaje nam zapłacić przez system PayPal i wykonać kopię.

Obsługa pkgBackup jest dziecinnie prosta. Do dyspozycji mamy opcję tworzenia kopii bezpieczeństwa oraz jest przywracania. Wciskamy przycisk Backup rozpocznie się tworzenie obrazu zainstalowanych programów i repozytoriów.

zdjcie3-495x370

Po wykonaniu kopii listę, listę zachowanych danych możemy obejrzeć po wciśnięciu niebieskiej kropeczki z białą strzałką. Pliki będą poukładane alfabetycznie.

pkk_008

Zapytacie, ok, ale przecież, aby dane nam nie znikły, należy je zgrać na jakiś zewnętrzny nośnik. Nie do końca tak jest. Nasz plik zawierający dane jest zapisywany w formie kontaktu, dlatego po wykonaniu backupu należy wykonać kopię kontaktów według sposobu opisanego na początku tego artykułu. Gwarantuje nam to pełne bezpieczeństwo naszych plików z Cydii.

Aby pliki przywrócić, najpierw synchronizujemy nasze wszystkie dane przez firmowy program iTunes łącznie z kontaktami z programu Outlook. Następnie po wykonaniu Jailbreak?a instalujemy ponownie pkgBackup, z tym że po podaniu naszego w gmail lub profilu na Facebooku, nie zostaniemy już poproszeni o ponowną zapłatę, ale od razu zainstalowany zostanie program pkgBackup. Później już tylko z górki. Klikamy niebieskie kółeczko z sekcji Previous packa ges to restore, a następnie wciskamy każdy interesujących nas pozycji zachowanych w kopii i przesuwamy suwak przy podpisie Restore na pozycję ON.

pkk_009

I tak robimy z każdym. Po wybraniu wszystkich cofamy się po głównego pulpitu aplikacji i wciskamy przycisk Restore. Pamiętajcie, aby być w zasięgu sieci Internetowej, by wszystkie programy mogły zostać zainstalowane. Wykonujemy restart urządzenia i cieszymy się wolnym czasem, który poświecilibyśmy na ponowne, mozolne, ręczne dodawania paczek z Cydii.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *