0

Jest i iPad ? Tablet od Apple

0

500x_ipadrevealbutton

Plotki się sprawdziły. Na dzisiejszym keynote Apple, które właśnie się odbywa w San Francisco sam Steve Jobs pokazał nam nowe mobilne urządzenie – multimedialny tablet o nazwie iPad.

Specyfikacja wygląda obiecująco. Urządzenie wyposażone zostało w wyświetlacz dotykowy o przekątnej 9,6 cala ze wsparciem multi touch. Jak zapewnia Steve, wyświetlacz jest bardzo dobrej jakości i zapewnia idealny obraz pod każdym kątem. Na pokładzie iPada znajdziemy moduł WLAN działający w technologii 82,11n, bluetooth 2.1 z EDR, akcelerometr, kompas, wbudowany głośnik i mikrofon. iPad można synchronizować za pomocą standardowego, dobrze nam znanego 30 pinowego złącza dock. Według zapewnień, wbudowane ogniwo pozwoli nawet na 10 godzin używania tabletu. Jego sercem jest procesor Apple A4 o taktowaniu 1 gigaherca. Co ciekawe iPad ma wytrzymać nawet 10 godzinne oglądanie filmu w HD. Urządzenie jest w pełni ekologiczne. Do jego produkcji nie użyto trujących materiałów i chemikaliów, jakie można spotkać w konkurencyjnych sprzętach IT – arsenu, BFR, rtęć, czy PCV. Prócz tego urządzenie ma być w pełni nadającym się do recyklingu.

iPad na działać na bazie oprogramowania iPhone OS. Jak donosi jeden z zagranicznych serwisów, będzie to zapewne oprogramowanie 4.0, które już wykryto. Co ciekawe, aktualnie zamknięto serwis developerski apple, który przechodzi aktualizację. Najprawdopodobniej możemy się więc spodziewać nowego pakietu SDK oraz nowej wersji iTunes.

apple-creation-0097-rm-eng

iPad wyposażony zostanie w kilka wersji pamięci od 16 do 64 gigbajtów.

apple-creation-0200-rm-eng

Interesujące jest wprowadzenie usługi zakupu elektornicznych wersji książek oraz gazet codziennych. Tablet Apple ma być poważnym zagrożeniem dla e-readera marki Amazon.

apple-creation-0259-rm-eng apple-creation-0307-rm-eng

Największą niewiadomą jest obsługa aplikacji działających obecnie na iPhone OS. W końcu rozdzielczość ekranu iPhona w porównaniu do iPad się znacznie różni. Do momentu zopatymalizowania aplikacji pod kątem nowego urządzenia, na iPadzie aplikacje obecnie dostępne w AppStore będą wyświetlane na tablecie w rozdzielczości iPhone’a.

apple-creation-0214-rm-eng

Z czasem jednak wszystkie aplikacje mają być dostosowane do działania pełnoekranowego na urządzeniu iPad.

apple-creation-0284-rm-eng

Początkowo dostępny będzie iPad wyposażony jedynie w łączność internetową. Z czasem jednak ma się pojawić urządzenie wyposażone także w moduł sieci UMTS.

apple-creation-0362-rm-eng

Urządzenie dostępne będzie w sieci AT&T. Amerykanie będą mogli nabyć urządzenie w dwóch wariantach. Z limitowanym pakietem danych o wielkości 250 megabajtów za 14,99 $ miesięcznie, lub za 29,99 & z nielimitowanym dostępem do zasobów sieci. W ramach kontraktu użytkownicy mają bezpłatny dostęp do hotspotów. Co ciekawe urządzenie będzie pozbawione blokady SIMLOCK. Na deser dodam, że kontrakt nie będzie ograniczony czasowo.

apple-creation-0369-rm-eng

Ile trzeba będzie zapłacić za to dobrodziejstwo? Dziw bierze, bo w cale nei tak dużo. Najtańsza wersja będzie dostępna za…

apple-creation-0376-rm-eng

Poniżej przedstawiamy pełny cennik.

apple-creation-0378-rm-eng

Jeżeli już startujecie do sklepów, to musimy ostudzić wasz zapał. iPad z Wifi będzie w sprzedaży dopiero za 60 dni, czyli 10 marca. Niestety na wersje z modułem sieci komórkowej trzeba będzie poczekać aż 3 miesiące.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *