Home Newsy Jaki internet wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy internetu
0

Jaki internet wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy internetu

Jaki internet wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy internetu
0

Ilość operatorów zwiększa się z roku na rok a liczba ofert z okazyjnymi stawkami wcale nie jest gorsza. Mimo że cena jest bardzo istotnym czynnikiem podczas wyboru dostawcy internetu to nie powinna być jego jednym atrybutem. Grę cenową wygrają tylko dostawcy mierzący w klientów bardzo rzadko korzystających z internetu. Odbiorcy rzadziej korzystający z sieci internetowej często maja błędne przekonanie że to bez znaczenia jakiego dostawcę wybiorą ważne żeby był zapewniony stały dostęp do internetu. Błędy w myśleniu wynikają głównie z niewielkiego zapotrzebowanie na te medium akurat u tych osób. Gdy weźmiemy pod uwagę grupę docelową w wieku 18-24 lata okaże się że cena nie gra takiej dużej roli a znacznie ważniejszym aspektem jest tutaj prędkość łącza, oraz jego stabilność. Jeszcze 15 lat temu kiedy internet nie był taki powszechny prędkość na poziomie 2 mb/s była oszałamiająca i każdy chciał ją mieć. Przy obecnym rozwoju technologii i cały czas zwiększonych przesyłach danych 500 mb/s jest szybkością wymarzoną przez osoby chcące korzystać z najlepszych multimediów w internecie.

Oprócz prędkości ważny jest również Typ połączeń. Tutaj sprawa nie ma się tak dobrze jak w przypadku ceny ponieważ operator nie zawsze jest w stanie zapewnić nam dostatecznie dobry typ połączenia. Piszą w tym przypadku typ połączenia chodzi oczywiście czy dane wysyłane są za pośrednictwem zwykłego kabla, drogą radiową czy światłowodem. Mimo że w wielu miastach na terenie Polski światłowód stał się standardem to nie jest on oczywistym wyborem i część domostw dalej korzysta z połączenia drogą radiową, lub zwykłym kablem.

Dlaczego prędkość jest ważna?

Prędkość to nie tylko wymysł młodych osób dużą ilość czasu spędzającą w internecie, jest to również bardzo ważny aspekt ze względu na cały czas postępującą wielkość stron www. W raz z rozwojem sieci komputerowej i rynków takich jak e-commerce strony internetowe zawierają coraz większa ilość informacji z która muszą poradzić sobie zarówno serwery jak i łącza internetowe. Obecnie standard panujący 15 lat temu na komputerach klasy PC utrzymywany jest na telefonach komórkowych, głównie ze względu na mniejsza ilość przesyłu danych od stron internetowych. Prędkość zapewnia płynne przeskakiwanie między stronami www, oglądanie filmów w pełnej rozdzielczości bez zacinania się jak i granie w gry internetowe. Oczywiście wszystkie wymienione parametry są ważne jednak nie są one kluczowe jeżeli w przypadku wybranego przez nas pakietu internetu wprowadzone jest ograniczenie limitu przesyłu danych. Internet z limitem przesyłu cały czas występuje i nie jest on wcale tańszą wersją niż ten proponowany przez renomowanych dostawców. Jeżeli zamierzamy wybrać dostawcę internetu zawsze bierzmy pod uwagę ten aspekt aby nie wiązać się w kilka lat płacenia za usługę, która będzie dla nas po prostu za słaba. Listę dostawców internetu stacjonarnego znajdziesz np. w zestawieniu internetu stacjonarnego na rankinginternetu.pl.

Długie umowy? Jak negocjować warunki

Obecnie 3 letnia umowa nie jest warta „funta kłaków” technologia zmienia się z roku na rok a zwiększenie się ilości i jakości przesyłu danych również się polepsza. Obecnie umowa na okres 3 letni i dłuższy blokuje nam możliwość zmiany a ponad to wiążę nas z jednym dostawcą usługi co koniec końców ogranicza nasza możliwość zmiany. Obecna prędkość internetu w najwyższych ofertach jest równa 500 mb/s, natomiast jeszcze kilka lat temu wynosiła ona zaledwie 100 mb/s. Tak duże prędkości przesyłu danych nie są potrzebne znaczącej części ludzi jednak dlaczego trzeba wybierać gorsza ofertę za te same pieniądze?

Najkorzystniejsze oferty to te z okresem 1-2 rocznym, bez limitu przesyłu danych z co najmniej  100 mb/s prędkością przesyłania danych. Zauważmy że bardzo mało dostawców internetu oferuje obecnie 1 roczne okresy zobowiązań co skutkuje faktem że są one obecnie bardzo kosztowne w stosunku swoich dłuższych odpowiedników. Unikajmy za wszelką cenę dostawców internetu od sieci komórkowych. Umowy z sieci komórkowych nie są praktycznie w ogóle korzystne i potrafią mieć bardzo długie okresy zobowiązań.

Więcej informacji znajdziesz na stronie rankinginternetu.pl. Na stronie znajdują się porównania, promocje oraz zestawienia dostawców internetu w Polsce.

Artykuł partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.