Jak uruchomić Adobe Flash na iPhone OS

0

https://ziogeek.com/wp-content/uploads/2010/01/adobe-flash.png

W jednym z wywiadów, Steve Jobs stanowczo potwierdził, że technologia Flash nigdy nie zostanie wdrożona do iPhone OS. Właściciele iPhonów, iPodów Touch i iPada mogą zapomnieć o multimedialnych baerach, reklamach czy gierkach wykonanych w tej technologii. Comex, haker z Dev Team’u utarł jednak nosa CEO Apple’a. Flasha można już uruchomić na iPadzie, a wkrótce będzie to możliwe także w telefonach iPhone.Wystraczy doinstalować do naszej przeglądarki Safarii przeportowany z Androida, plugin obsługujący technologię Adobe Flash. Przypomnijmy, że Apple od samego początku było przeciwnikiem Flash’a w urządzeniach mobilnych, tłumacząc swoje stanowisko, zapotrzebowaniem na sporą moc obliczeniową, by animacje wykonane we flashu działały płynnie. Wyższa moc obliczeniowa = większy pobór mocy, a to spora wada w przypadku urządzeń mobilnych. Dlatego Apple obstawia na HTML5. Mimo to, przy każdej prezentacji sprzętu działającego na iPhone OS (aktualnie iOS), recenzenci powtarzają jak mantrę, że ich największa wadą jest brak obsługi Adobe Flash.

Jak uruchomić?

Właściciele tabletu iPad mogą już dziś uruchomić Flasha w swoich urządzeniach. Tablet musi być po Jailbreaku i trzeba w nim zainstalować paczkę OpenSSH, by móc się połączyć z urządzeniem przez protokuł SFTP.

Pobieramy plugin Frash, ze strony https://stadium.weblogsinc.com/engadget/files/Frash-0.01.deb . Przy użyciu WinSCP łączymy się poprzez protokół SFTP z adresem IP iPada. W folderze /var/root/Media/ tworzymy folder Cydia, a w nim AutoInstall. . Kopiujemy pobrany plik Frash-0.01.deb do folderu AutoInstall. Wystarczy wyłączyć i ponowanie uruchomić tablet, by w przeglądarce pojawiłą się możliwość uruchamiania Flasha.

Czy warto?

Po wcorajszych, wieczornych testach mogę powiedzieć, że plugin działą stabilnie. W ciagu godziny wyłączyła się dwa razy podczas wczytywania animacji. Niestety nie wszystkie skrypty Flash uruchamiają się prawidłowo. Warto jednak zainstalowac skrypt, by móc oglądać filmy w takich serwisach jak TVN24, JoeMonster, czy wrzuta.pl

Po godzinie przeglądania sieci na iPadzie, muszę jednak powiedzieć, że mocno mnie irytowały wszedobylskie animacje Flashowe. Pogrom reklam zalewał ekran tabletu, każdą należało wyłączać… Dlatego uważam, że powinna istnieć możliwość ręcznego wyłączenia tego pluginu z poziomu urządzenia.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *