Home Newsy Jak oszczędzić dodatkowe 200 zł
0

Jak oszczędzić dodatkowe 200 zł

Jak oszczędzić dodatkowe 200 zł
2
0

Sytuacja gospodarcza jest stabilna, pomoc socjalna spora, ale wciąż przewija się w mediach wątek rozważań nad naszymi przyszłymi emeryturami. Nic w tym dziwnego, jak mówi stara prawda, nic co dobre nie trwa wiecznie. Tymczasem stan naszych oszczędności jest co najmniej zły.

Nie mam z czego oszczędzać, jak często sobie to powtarzasz? W takim razie spróbuj znaleźć, chociaż 200 złotych w domowym budżecie i odłożyć je na przyszłość.

Porady jak oszczędzić dodatkowe 200 zł

Zacznij od przejrzenia swoich opłat stałych. Drobna zmiana nawyków, może przynieść naprawdę spore oszczędności! Nie daj sobie wmówić, że to niemożliwe. Pamiętaj, że oszczędzanie prądu, wody i żywności to także troska o środowisko. Czasem wystarczy przegląd opłat czy zmiana taryfy, aby odnotować spore zyski.

Pamiętaj też, ze w przypadku dostawców usług wierność nie popłaca. Firmy te zdecydowanie wyżej cenią sobie nowych klientów, warto wiec sprawdzić, czy którejś z umów nie zerwać i nie zmienić dostawcy, tak aby zyskać dodatkowe przywileje i lepszą, tańszą ofertę.

Przeanalizuj zakupy. Pierwsza zasada, na zakupy tylko z listą powinna być obowiązkowa. Tylko planowanie pozwala nam na oszczędzanie pieniędzy, ale też unikamy marnowania jedzenia. Poradniki kulinarne pisane w latach polskich niedoborów mogą nas bawić, ale ówczesne gospodynie świetnie wiedziały, do czego użyć resztek chleba czy sera. Nie chodzi rzecz jasna o to, aby żywić się resztkami, ale planować zakupy artykułów spożywczych w taki sposób, aby jak najmniej się marnowało.

Przyjrzyj się opłatom bankowym. Żyjemy w czasach, w których to banki płacą nam za to, że nasze wynagrodzenie wpływa regularnie na konto. Warto zrobić co jakiś czas przegląd usług i sprawdzić, czy aby za coś nie płacimy. Banki obecnie mocno walczą o nowych klientów, dzięki czemu zamiast płacić bankowi za konto czy kartę możemy na tym … zarobić wcale nie małe pieniądze! Banki płacą nawet po kilkaset złotych za założenie u nich darmowego konta czy karty. Wystarczy tak naprawdę normalnie używać nowego konta w miejsce obecnie posiadanego. Najnowsze promocje bankowe znajdziesz m.in. na portalu JakOszczedzic.pl.

Warto też przejrzeć swoje zadłużenia. Fuzje, łączenia się instytucji finansowych sprawiają, ze często nie do końca świadomie spłacamy kredyt w zupełnie innym banku, niż go zaciągaliśmy. Może to być nieopłacalne, a kredyt nawet ten hipoteczny można przenosić między bankami. Sprawdź także swoje karty kredytowe. Najlepiej ich unikać, a jeśli są nam potrzebne używać rozsądnie korzystając z darmowego okresu bezodsetkowego. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, że służą do płacenia, a nie wypłat gotówki i że oprocentowanie pożyczanych środków jest stosunkowo wysokie. Nie wpłacaj kwoty minimalnej, po prostu systematycznie spłacaj całą wykorzystaną wcześniej kwotę na karcie, a jeśli nie jesteś w stanie pożycz na nieco atrakcyjniejsze oprocentowanie. Korzystaj też ze zwrotów moneyback, tylko wtedy używanie kart ma sens.

Zarób pieniądze. Istnieją setki pomysłów na dodatkowe zarabianie. Internet roi się od łowców bankowych okazji, z których porad warto korzystać. Znajdziesz je np. na stronie JakOszczedzic.pl.  Jest także mnóstwo ogłoszeń, dotyczących dodatkowej pracy: sprzątanie, wypiek ciast, opieka nad dziećmi, korepetycje. Wszystko zależy od tego, co umiesz i co chciałbyś robić. Nie mów sobie, ze nie potrafisz. Na naukę nigdy nie jest zbyt późno i nic nie stoi na przeszkodzie, abyś posiadł nową wiedzę, a przy okazji rozwinął swoje zainteresowania.

Artykuł przygotowany przez partnera

(2)

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.