Home Newsy Jak funkcjonuje system Twój e-PIT?
0

Jak funkcjonuje system Twój e-PIT?

Jak funkcjonuje system Twój e-PIT?
0

System Twój e-PIT stworzony przez Ministerstwo Finansów uruchomiony został w dniu 15 lutego br. Od tego momentu podatnicy składający deklarację roczną PIT-37 bądź PIT-38 mogą skorzystać z wygodnej formy złożenia zeznania podatkowego. Oprogramowanie on line cieszy się rosnącym powodzeniem, jednak część z nas ma obawy przed złożeniem PIT-u za pośrednictwem Internetu. Jak funkcjonuje system Twój e-PIT? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że wszyscy pracodawcy zostali zobowiązani do złożenia e-deklaracji swoich pracowników do końca stycznia 2019 roku. Ważne jest jednak to, że rozliczenia do pracowników powinny zostać rozesłane do końca lutego 2019 roku, czyli tak jak miało to miejsce w latach poprzednich. Sam portal Twój e-PIT dostępny jest dla podatników od 15 lutego br. Co to oznacza? Że nawet jeżeli chcielibyśmy rozliczyć się już w pierwszych dniach funkcjonowania portalu, a nie posiadamy jeszcze rozliczenia od naszego pracodawcy, musimy chwilę poczekać, chyba, że posiadamy tzw. profil zaufany. Logowanie do systemu odbywa się dwojako. Wchodząc na stronę www.podatki.gov.pl w pierwszej kolejności wskazujemy nasz numer ewidencyjny PESEL, natomiast kolejnym krokiem jest:

  • wskazanie kwoty przychodu za 2017 rok oraz jedną z kwot przychodu za 2018 rok, lub
  • zalogowanie się przy użyciu profilu zaufanego.

Warto wiedzieć, że założenie profilu zaufanego może potrwać zaledwie chwilę, bowiem portal podatkowy współpracuje z wieloma bankami. Wystarczy, że wskażemy swoje dane oraz numer rachunku bankowego, a zostaniemy przekierowani na stronę, która umożliwi nam uzyskanie profilu zaufanego. Jeżeli jednak chcemy wskazać kwoty przychodów z ostatnich dwóch lat, konieczne będzie poczekanie na uzyskanie rozliczenia za 2018 rok.

Po wskazaniu prawidłowych danych zostaniemy przekierowani na podstronę, która będzie zawierała wszystkie informacje przekazane do urzędu skarbowego przez naszych pracodawców. Oczywiście mamy wgląd do każdego dokumentu – lista przesłanych przez pracodawców PIT-ów znajduje się na samej górze strony internetowej.

Logując się do programu Twój e-PIT, nasze rozliczenie jest już przygotowane. Oczywiście, jeżeli jakiekolwiek dane zmieniły się w przeciągu ostatniego roku, chcemy dodać organizację, na rzecz której oddamy 1% naszego podatku, chcemy dodać odliczenia np. za Internet, przekazanie darowizny czy ulgę prorodzinną, możemy to wszystko zmienić samodzielnie. Warto również sprawdzić czy urząd skarbowy posiada nasz aktualny numer rachunku bankowego, bowiem m.in. od tego będzie zależeć jak szybko otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku.

Wypełnianie poszczególnych pól jest bardzo proste, a sam portal Twój e-PIT niezwykle intuicyjny. Jeżeli jednak mamy problemy z wypełnieniem e-rozliczenia, możemy skontaktować się z przedstawicielami Krajowej Informacji Skarbowej. Możemy uczynić to na kilka sposób: wysyłając e-mail, dzwoniąc pod wskazany numer telefonu, odbywając czat z konsultantem. Trzeba przyznać, że witryna i cała idea programu Twój e-PIT została stworzona z myślą o nas jako o podatnikach. Należy również wiedzieć, że w każdym momencie możemy podejrzeć nasz PIT oraz wprowadzone zmiany. Po uważnym przejrzeniu deklaracji i zaakceptowaniu jej, wygenerowane zostanie urzędowe potwierdzenie odbioru dokumentu, co stanowi o jego złożeniu do urzędu skarbowego.

Po złożeniu e-deklaracji urząd skarbowy ma zaledwie 45 dni na zwrot nadpłaconego przez nas w 2018 roku podatku. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny (KDR) otrzymają zwrot podatku w ciągu 30 dni. Aby tak się jednak stało, powinniśmy zaznaczyć odpowiednie pole dla posiadaczy KDR. Jeżeli nie zalogujemy się nasz profil do dnia 30 kwietnia 2019 roku, czyli do ostatniego dnia na składanie deklaracji rocznych, ani nie złożymy PIT-u w formie papierowej, urząd uzna, że złożyliśmy deklarację podatkową z ostatnim dniem kwietnia.

Portal Twój e-PIT jest bardzo funkcjonalny, a wypełnienie formularza trwa zaledwie chwilę. Załatwienie tak ważnej sprawy urzędowej jaką jest złożenie zeznania rocznego w zaciszu własnego domu daje ogromny komfort. Dodatkowo brak konieczności przeprowadzania skomplikowanych wyliczeń sprawia, że w składanych elektronicznie deklaracjach praktycznie nie ma błędów rachunkowych.

Twój e-PIT to nie jedyny system umożliwiający rozliczenie podatku drogą internetową. Równie przyjazny sposób rozliczania tegorocznego zeznania PIT umożliwia platforma PITax.pl, która daje możliwość wypełnienia PITu za rok 2018/2019 przeprowadzając podatnika, krok po kroku, przez proces uzupełniania dokumentu podatkowego.

Artykuł partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.