Jak działa żyroskop?
0

Jak działa żyroskop?

0

Żyroskopy to urządzenia służące do pomiaru i utrzymywania położenia kątowego, które działają w oparciu o zasadę zachowania momentu pędu. Żyroskop znajdziemy w smartfonach, a także urządzeniach nawigujących w samolotach, statkach, śmigłowcach, ponieważ tego rodzaju używa się do wyznaczania azymutu geograficznego.

Żyroskop został wynaleziony w 1852 roku przez francuskiego fizyka Jeana Foucaulta.  Żyroskop a kształt krążka, który po wprawieniu w szybki ruch obrotowy, zachowuje pierwotne położenie osi obrotu wraz z niewielkimi ruchami precesyjnymi. Ruchy precesyjne są uwzględnianie w określaniu kierunków, lub są eliminowane przez tłumienie. Istnieją trzy rodzaje żyroskopów: żyroskop kierunkowy, żyroskop prędkościowy, żyroskop elektroniczny.

Żyroskop kierunkowy – co to jest i jak działa?

Dzięki żyroskopowi kierunkowemu, możliwa jest obserwacja obrotu ciała, do którego został przymocowany żyroskop. Zazwyczaj żyroskopy kierunkowe są szybko wirującymi sztywnymi obiektami, które zawieszone w odpowiedniej konstrukcji, umożliwiają swobodne obracanie się względem układu odniesienia.

Jak działa żyroskop prędkościowy?

Żyroskopy prędkościowe to zdecydowanie inna grupa żyroskopów. W przeciwieństwie do żyroskopów kierunkowych, nie utrzymują stałego kierunku, tylko wskazują prędkość kątową obiektu, na którym się znajdują. Do grupy żyroskopów prędkościowych można zaliczyć m.in. żyroskopy mechaniczne z ograniczoną swobodą obrotu, żyroskopy optyczne, a także żyroskopy wykorzystujące efekt Coriolisa, które oddziałują na drgający element.

 Żyroskop elektroniczny – co to jest?

Żyroskopy elektroniczne nie posiadają tradycyjnych elementów ruchomych. W przypadku żyroskopów elektronicznych, na wyjście podawana jest informacja, która dotyczy prędkości obrotowej wzdłuż 3 osi. Żyroskop elektroniczny jest bardzo często zbudowany z grupy akcelerometrów, których wskazania przeliczane są na wartości prędkości obrotowej.

Za co odpowiada i jak działa żyroskop w Twoim telefonie?

Żyroskop w telefonie odpowiada za analizę położenia urządzenia w przestrzeni. Dzięki żyroskopowi w telefonie, zmienia się ułożenie fotografii w galerii, a także zmienia się obraz na ekranie z pionowego na poziomu lub odwrotnie. Żyroskopy umożliwiają także granie w gry mobilne. Żyroskopy w smartfonach składają się z mikroskopijnych płytek, które wibrują wraz ze zmianą wysokości i ciśnienia.

Czytaj także: Akumulatory – sprawdź przydatne informacje

Artykuł przygotowany przez partnera.
1/5 - (1)
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *