Jak dodać „ą” do klawiatury iPad’a?
Właściciele iPad’a, którzy już teraz kupili tablet na pewno zauważyli brak literki ?ą? w klawiaturze wbudowanej w oprogramowanie. Któryś z programistów był na tyle ograniczony, że myślał że iPad na długo ominie kraj nad Wisłą i nie dodał tej litery do słownika. Można to jednak łatwo naprawić.
Nasz tablet musi być po Jailbreku. Poza tym komputer i iPad muszą być w tej samej sieci domowej z dostępem do WiFi. Łączymy się z WiFi i uruchamiamy Cydię, która została dodana do iPada w procesie Jailbreaku. Pierwszej uruchomienie pozwoli na pobranie i przeładowanie repozytoriów, czyli swoistych bibliotek plików udostępnianych na serwerach. Po przeładowaniu, Cydia się wyłączy. Należy uruchomić ją ponownie. Z dolnej belki wybieramy Search i wpisujemy w wyszukiwarkę OpenSHH.
Program instalujemy. Po instalacji należy zrestartować urządzenie. Następnie w Google lub z serwisu AppleMobile.pl z działu Download pobieramy na nasz komputer program WinSCP. Program należy zainstalować i uruchomić.
W iPadzie przechodzimy do Settings – WiFi i dotykamy niebieską kropke przy nazwie sieci WLAN do której jesteśmy podłączeni.
Pojawią się informacje dotyczące adresu IP nasze urządzenia. Adres ten będzie nam potrzebny do bezprzewodowego połączenia iPada z komputerem.
Wracamy do programu WinSCP. W host wpisujemy nasz adres IP z iPada. W polu Nazwa użytkownika wpisujemy root, a w hasło – alpinie. Protokół pliku ustawiamy na SCP.
Wciskamy przycisk logowanie. Pojawi nam się okno rodem z Total Commandera. Ten, kto miał do czynienia z tym i podobnymi menadżerami plików, na pewno szybko załapią działanie WinSCP. W oknie pojawia się dwa foldery naszego tabletu.
Klikamy kropki nad folderami do momentu przejścia do głównego folderu. Następnie przechodzimy kolejno do folderu /System/Library/Frameworks/UIKit.framework/. Ze strony https://polonus.home.pl/Keyboard-default.plist pobieramy plik ze zmodyfikowaną klawiaturą, której twórcą jest użytkownik forum MyApple o ksywie PolonusTM. Plik należy skopiować do tego folderu. Następnie restartujemy urządzenie i mamy ą w klawiaturze.
Szkoda że nie napisaliście jakie zagrożenie niesie zostawienie otwartego SSH z domyślnym hasłem.
Nie to, jest tematem tego artykułu 🙂