iPhone jako pilot

0

NOWY-PILOT

iPhone nie posiada niestety portu podczerwieni. Niektórzy użytkownicy bardzo nad tym ubolewają, ponieważ każdy brak sprzętowy to ogromne ograniczenie w rozwoju platformy iPhone OS. Jednak brak wbudowanego portu IR wcale nie oznacza, braku możliwości zamiany naszego iPhona w całkiem niezły pilot.

Telefon Apple’a nie posiada modułu podczerwieni, więc zmuszenie go do sterowania sprzętem komunikującym się w tej technologii wydawałoby się, że jest niemożliwe. Inaczej jednak uważają studenci jednego z zachodnich uniwersytetów. Projektują oni urządzenie, które przy współpracy z iPodem pozwoli na sterowanie sprzętem na podobnej zasadzie jak w przypadku aplikacji irRemote.

1364949848426816

W skrócie wystarczy, że zaprojektujemy urządzenie posiadające diody podczerwone które jest wpinane w złącze słuchawek. Potem tworzymy specjalny utwór muzyczny który będzie zamieniony na sygnał podczerwieni odpowiadający danej operacji.

3

Wykorzystanie tego w iPodzie było dość skomplikowane bo każda funkcja to był inny utwór muzyczny. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku iPhone’a. Za stworzenie podobnego projektu zabrała się grupa studentów z Uniwersytetu w Toronto. Stworzyli oni działającą wersję prototypową takiego urządzenia wraz z programem o nazwie UiRemote (Universal Infrared Remote). Urządzenie działa bardzo sprawnie. Teraz trwają prace nad miniaturyzacją modułu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i obejrzeć film przedstawiający działanie urządzenia i aplikacji odwiedź stronę projektu www.uiremote.wordpress.com.

Póki co pozostaje ci się zadowolić pilotem WiFi którym twój telefon może się stać po zainstalowaniu darmowej aplikacji Remote. Ta bezpłatna aplikacja pozwala na sterowanie przy użyciu iPhone’a programem iTunes. Po zainstalowaniu programu należy go uruchomić. Następnie wciskamy dodaj bibliotekę. Na naszym ekranie pojawi się wygenerowany przez telefon kod bezpieczeństwa.

a_002

Uruchamiamy program iTunes. Jeżeli jesteśmy w zasięgu naszej sieci WLAN, w iTunes pojawi się nasze urządzenie – tak jakby podpięte zostało kablem USB. Wybieramy je i przepisujemy kod wyświetlony na komórce.

1

Po wpisaniu prawidłowego kodu, nasz telefon zostanie sparowany z programem o czym zostaniemy poinformowani komunikatem.

2

Na ekranie iPhone’a pojawią się twoje listy utworów. Możesz zacząć sterować iTunes?em z pozycji komórki.

a_003

Aplikacja działa bardzo sprawnie. Możemy uruchamiać dowolne pliki dodane do bibliotek iTunes. Dozwolone jest tworzenie nowych wirtualnych list odtwarzania, przypadkowe odtwarzanie utworów, przeszukiwanie plików na wielu płaszczyznach, czy zmiana poziomu głośności przez przesunięcie palcem po ekranie. Program można bezpłatnie pobrać z AppStore.

Komputerowa mysz i kierownica do gier

Czy wy też tak macie, że korzystając z laptopa irytuje was powolne działanie TouchPad?a? Jeżeli ten problem was też dotyka i nie macie pod ręką bezprzewodowej myszy, możecie ją zastąpić swoim telefonem. Wystarczy że wyposażony został w akcelerometr oraz moduł WLAN lub Bluetooth. Taki zestaw posiada kilka telefonów Nokii z Symbian?em oraz iPhone. W przypadku iPhona wystarczy, że zakupicie w sklepie AppStore program o nazwie Air Mouse. Air Mouse zamieni Twojego iPhona w bezprzewodową myszkę komputerową. Usiądź wygodnie na fotelu i surfuj w sieci, przeglądaj galerie zdjęć lub też steruj swoim odtwarzaczem muzycznym! Air Mouse wykorzystuje wbudowany akcelerometr, aby oddawać ruchy na ekranie monitora. Możesz również używać aplikacji jako TouchPad?a, dotykając ekranu w celu kursowania. Program imituje TouchPad, sterowanie klawiaturą, ScroolPad, lewy przycisk myszy, posiada także własne ustawienia czułości, możliwość modyfikowania klawiszy i potrafi działać na kilku monitorach jednocześnie. Wystarczy, że jesteś podpięty do routera Wi-Fi i masz komputer z minimum Mac OS X 10.4, lub Windows XP/Vista. Więcej informacji znajdziesz na www.mobileairmouse.com

photo

Natomiast jeżeli macie telefon Nokia z Symbianem warto skorzystać z programu NiiMe. Program łączy się z telefonem przez Bluetooth i odczytuje ruchy telefonem w oparciu o działanie akcelerometra. NiiMe dostępny jest za darmo i póki co przez autora testowany był jedynie na telefonie Nokia N95. Według informacji znalezionych w sieci bez problemu współpracuje także z Nokia 5500 Sport oraz młodszym brałem N95 – N95 8Gb. Jak działa z innymi modelami? Sprawdźcie sami. By móc używać telefonu jako mysz komputerową z użyciem NiiMe, trzeba pobrać program NiiMe na dysk komputera oraz zainstalować w pamięci telefonu (nie na karcie pamięci) pakiet Python, specjalny plugin oraz pliki Shell. Wszystkie potrzebne aplikacje znajdziesz na naszym Download oraz na oficjalnej stronie projektu https://www.niime.com . Wystarczy, że po instalacji wszystkich plików w programie NiiMe wybierzesz port COM przez który komunikuje się Bletooth, a w aplikacji Python na telefonie uruchomisz polecenie Options>Bluetooth Console. Od tej chwili możesz sterować kursorem myszy pochylając telefon.

Program posiada także kilka innych ciekawych funkcjonalności. Nasz telefon możemy zamienić w wirtualną perkusję. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednią opcję w NiiMe i będziemy poruszać telefon w specyficzny dla tego instrumentu sposób. Zabawa na kilka chwil przednia, jednak po 10 minutach odgrywania tych samych dźwięków się nudzi. Wtedy wystarczy uruchomić dobrą symulację wyścigów samochodowych i użyć Nokii jako bezprzewodowej multimedialnej kierownicy. Jak to działa można zobaczyć na stronie autora, który nakręcił film i udostępnił go na Youtube.

4

Jak widać potencjał telefon ma przeogromny. Ciekawe do czego jeszcze użytkownicy go zaadaptują.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *