iPhone 3GS z softem 3.0.1 złamany!

0

purplegeo

Jeżeli wszystko się zgadza, nasz telefon to 3.0 i nie żaden inny, to możemy bawić się dalej. Jeżeli nasz soft to 3.0.1 przechodzimy od razu do następnej części artykułu.

Z działu Download pobieramy program purplera1n.exe. Ta mała aplikacja proces łamania telefonu przeprowadzi całkowicie za nas. Bez trudnych do opanowania trybów serwisowych, z którymi borykać się trzeba było w przypadku telefonu w wersji 3G. Po uruchomieniu aplikacji, podłączamy włączony telefon do komputera. Następnie wciskamy Duzy przycisk z napisem make it ra1n. Telefon samodzielnie przełączy się w tryb odtwarzania danych i rozpocznie proces łamania systemu iPhone OS.

2

Po zakończonym procesie jailbreak?owania na ekranie telefonu wyświetli się zdjęcie hackera, a na ekranie komputera pojawi napis done, wait for reebot. Czekamy aż telefon się samodzielnie zrestartuje. Możemy odłączyć przewód USB. Na ekranie telefonu pojawi się nowa ikona o nazwie Freez.

3gs_003

Nie włączamy jej jeszcze. Przechodzimy do ustawień sieci i łączymy z siecią WiFi. Jeżeli nie mamy WiFi, to możemy skorzystać z oryginalnej karty SIM, z którą telefon współpracuje. Chodzi tylko o to, aby nawiązać połączenie internetowe, by móc zainstalować Cydię. Po nawiązaniu połączenia. Uruchamiamy ikonę Freez. Na ekranie pojawi się białe tło z napisem Install Cydia.

3gs_004

Wciskamy. Aplikacja rozpocznie pobieranie Cydii. Czas pobierania jest zależy od prędkości twojego łącza internetowego.

3gs_006

Paczka zostanie wypakowana i zainstalowana. Po pojawieniu się komunikatu Finished! Możemy wcisnąć przycisk HOME. Aby Cydię można było uruchamiać z pulpitu, należy jeszcze tylko wyłączyć i ponownie uruchomić telefon.

3gs_009

Wskazówka: Jeżeli po przełączeniu przez program telefonu w tryb odtwarzania danych, proces się nie zakończy w ciągu 10 minut, a telefon będzie wisiał na ekranie przedstawiającym kabel i płytę kompaktową iTunes, należy wyłączyć aplikację purplera1n.exe odłączyć telefon od komputera, ponownie uruchomić program purplera1n.exe, podłączyć telefon i ponownie wcisnąć przycisk make it ra1n.

3.0.1 też się da

Poniżej opisany proces można przeprowadzić także mając oprogramowanie 3.0 w telefonie. Jest on jednak o wiele bardziej skomplikowany, niż odblokowanie telefonu przy pomocy purplera1n.exe. Jeżeli zostaliśmy zmuszeni do używania 3.0.1, która notabene nie różni się w praktyce niczym od poprzedniej musimy skorzystać z narzędzia redsn0w w wersji 0.8.0 lub wyższej. Prócz tego należy pobrać z serwera Apple oprogramowanie w wersji 3.0 (nie 3.0.1!). Dlaczego? Dlatego, że Jailbreak oprogramowania 3.0.1 patchuje się na bazie oprogramowania 3.0. Mają one tą samą wersję modemu, więc i proces Jailbreaku, a także późniejsze odblokowanie SIMLOCKa jest w obu przypadkach identyczny. Skoro są identyczne, to dlaczego nie można wskazać w redsn0w pliku z oprogramowaniem? Z lenistwa programistów. Nie chciało im się wydawać kolejnej wersji redsn0w dla oprogramowania 3.0.1, bo po co, skoro można wskazać soft 3.0, który większość użytkowników iPhone’a ma już na dysku. A jak nie ma, to sobie ściągnie. Skąd? Polecam zajrzeć do naszego Download na www.t-k.pl lub do serwisu www.myiphone.com.pl, na którym znajdują się odnośniki do wszystkich wersji iPhone’a ze wszystkimi od początku wydawanymi wersjami oprogramowania do nich. Tam także znajdziecie potrzebną aplikację redsn0w w wersji 0.8.0. Najbardziej aktualny program redsn0w do pobrania jest na stronach projektu – https://redsn0w.com/.

Oprogramowanie w wersji 3.0 dla iPhone 3GS powinno mieć nazwę pliku – iPhone2,1_3.0_7A341_Restore.ipsw i zajmować 312 megabajtów pamięci na dysku. Uruchamiamy program redsn0w w wersji 0.8.0 lub nowszej, podłączamy telefon do komputera.

5

Wciskamy przycisk Browse, wybieramy w oknie plik z oprogramowaniem 3.0 – iPhone2,1_3.0_7A341_Restore.ipsw po chwili wciskamy Next, jak tylko przycisk się uaktywni.

6

Rozpocznie się patchowanie kernel. Następnym krokiem będzie wybranie instalatora podziemnego oprogramowania. Zalecam instalacji jedynie Cydii w tym kroku. Instalacja obu na raz niemal zawsze kończy się zawieszeniem programu lub telefonu, a program iCy, który faktycznie działa o niebo lepiej niż Cydia z racji tego, że jest mniej toporny. Druga sprawa, że zdjęcie blokady SIMLOCK przy użyciu iCy może sprawić problemy. Zostawiamy, więc ptaszka jedynie przy Install Cydia i wciskamy Next.

7

Kolejnym krokiem jest ręczne przełączenie telefonu w tryb Recovery Mode. W tym celu należy odłączyć telefon od komputera, przytrzymać przycisk POWER do pojawienia się suwaka potwierdzającego wyłączenie komórki. Przesuwamy. Po całkowitym wygaszeniu telefonu trzeba jeszcze odczekać jakieś 5 sekund. Następnie trzymamy przycisk HOME przez 5 sekund i nie puszczając podłączamy kabel USB. Przycisk HOME należy trzymać do momentu wykrycia telefonu przez aplikację redsn0w 0.8.0 i rozpoczęcia procesu jailbreaku.

8

Przycisk można puścić po pojawieniu się w programie napisu Waiting for reboot. Na telefonie pojawi się ikona przypominająca dysk twardy.

9

Kolejno na ekranie zobaczymy proces patchowania, a następnie logo ugryzionego ananasa – znak rozpoznawczy hackerów z Dev Team?u. Po zakończonym procesie łamania systemu telefon uruchomi się ponownie i piknie, że jest już w trybie gotowości.

3GS ma SIMLOCK?a

Blokadę SIMLOCK w tym telefonie ściąga się przy pomocy UltraSn0w. Aby zdjąć SIMLOCKa należy połączyć się z siecią WLAN i uruchomić Cydię.

3gs_001

Pierwsze uruchomienie pozwoli na organizacje plików podziemnego Installera. Po reorganizacji aplikacja samoczynnie się wyłączy. Należy włączyć ją ponownie. Rozpocznie się aktualizacja baz danych – tak zwanych repozytoriów. Po chwili na ekranie pojawi się komunikat zatytułowany 2 Essential Upgrades. Tym razem wciskamy Ignore. Z dolnej belki wybieramy przycisk Menage, a następnie z głównego ekranu Sources.

3gs_002

W prawym górnym rogu znajduje się przycisk Edit. Po jego wciśnięciu po przeciwnej stronie znajdziemy przycisk Add, który także należy wcisnąć. Pojawi się okno, w które należy wpisać adres repozytorium z aplikacją UltraSn0w. Wpisujemy adres https://repo666.ultrasn0w.com i wciskamy Add Source.

3gs_003

Pobrania zostanie baza dostępnych programów. Wciskamy Return to Cydia. Z dolnej belki wybieramy Search. W górnym pasku wpisujemy ultrasn0w i w liście odszukujemy aplikacji o tej nazwie.

3gs_004_copy

Po wybraniu programu w prawym górnym rogu pojawi się przycisk Install, a po jego dotknięciu Confirm. Cydia rozpocznie pobieranie aplikacji UltraSn0w i jej instalację. Po zainstalowaniu pojawi się przycisk Reboot Device. Wciskamy, telefon się zrestartuje. Po uruchomieniu SIMLOCK będzie już tylko wspomnieniem.

3gs_005


tags:
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *