iPhone 3GS – jeszcze szybszy i funkcjonalniejszy

0

iphone3gs_4up

iPhone 3GS – najnowsza ewolucja telefonu spod znaku nadgryzionego jabłka już od jakiegoś czasu dostępna jest także na naszym rynku. Pokusiliśmy się o drobną analizę nowego produktu.

Patrząc na historię telefonu stworzonego przez koncern z Cupertino, można się pokusić o stwierdzenie, że iPhone jako telefon, jest tylko sprzętem podobnie jak komputer, który działa pod kontrolą oprogramowania systemowego. Tak jak w przypadku komputerów, jeden system operacyjny możemy zainstalować na słabszym sprzęcie lub na nowszym w zależności od potrzeb. Z wiadomych przyczyn na słabszym (iPhone 2G) większość operacji wykonamy wolniej, a innych w cale, z racji braków sprzętowych. Na sprzęcie lepszym zrobimy wszystko. W końcu to samo oprogramowanie można odpalić na każdej z trzech edycji telefonu, ale także na odtwarzaczach muzycznych iPod z serii Touch. Wiele redakcji wpadło w tą pułapkę testując iPhone’a 3GS. W ich testach pojawiły się komentarze, że w telefonie 3GS wprowadzono np. multimedialne wiadomości MMS. Bzdura! Nie w telefonie, a w oprogramowaniu.

DSC00133

Nie wygląd?

Kupując nowe urządzenie, otrzymujemy pięknie zapakowany delikatesowy produkt, podany z kunsztem i klasą. Błyszczący telefon zabezpieczony w całości przezroczystą folia. Pod plastikową tacką, na której ułożony jest telefon, etui z gładkiego papieru, kryjące dokumentację oraz błyszcząca szpilkę do wysuwania szuflady karty SIM. Pod nim elegancko poukładane akcesoria – zawsze w ten sam klasyczny sposób, w tym samym miejscu. Tu nie ma miejsca na przypadek. Sposób zwinięcia przewodów, ułożenia ładowarki, wszystko ściśle oparte o procedury. Elementy zestawu zabezpieczone podobną folia jak sama słuchawka, a ich zapach potrafi wzbudzić narkomański nawyk kupowania kolejnych nowych produktów Apple. Telefon w zależności od wersji kolorystycznej, albo w błyszczącej fortepianowej czerni, lub w aksamitnej mieniącej się bieli.

DSC00134

Wszystko to otoczone srebrną obwódką ze stali nadającej charakteru i poczucia solidności. Sposób ułożenia przycisków, gniazd, czy głośników od początku ten sam, bez żadnych zmian. W podstawie gniazdo dokujące (nadal to samo, stosowane wcześniej w odtwarzaczach iPod, pomimo podpisania porozumienia o stosowaniu ujednoliconego standardu microUSB), oraz osłonięte błyszczącymi kratkami mikrofon i głośnik. Prawa krawędź w całości gładka, lewa wyposażona w przełącznik trybu cichego oraz przycisk poziomu głośności. Swojego miejsca nie zmieniło też gniazdo słuchawkowe JACK 3,5mm, ukryta szuflada na kartę SIM oraz przycisk POWER służący do uruchamiania i wyłączania urządzenia, a także do przełączania w tryb uśpienia.

?a wnętrze

O wiele większych zmianach można powiedzieć w przypadku typowo sprzętowych zagadnień. Nowy iPhone literkę ?S? w nazwie 3GS zyskał otrzymując przydomek Speed (ang. Szybkość). Telefon faktycznie jest zawrotnie szybki i nie są to wcale subiektywne odczucia, a wnioski poparte konkretnymi dowodami. Swoje testy porównawcze przeprowadziły największe opiniotwórcze serwisy w Polsce i na świecie. iPhone 3GS porównywany był do wszystkich poprzednich edycji telefonu Apple, a także iPod?ów Touch, w tym najnowszego 5 generacji, który posiada co prawda inny procesor niż 3GS, albo bardzo zbliżony architektonicznie.

DSC00136

W dokładnych testach przeprowadzonych przez Jason SNELL?a z MacWorld.com telefon iPhone 3GS okazał się najszybszym urządzeniem w pięciu na sześć wykonanych testów. Tylko w jednym teście sprawdzającym szybkość uruchomiania urządzenia przegrał z 3 ostatnimi modelami iPod?a Touch osiągając kiepski wynik 28,5 sekundy, pozostając jednak najszybciej uruchomiającym się telefonem względem poprzedników. Wynikami pozostałych pięciu testów, sprawdzających między innymi przeładowanie strony internetowej, czy uruchamianiem aplikacji zdeklasował wszystkie inne urządzenia, najlepszymi osiąganymi wynikami.

Zrzut-ekranu-2009-09-19-godz.-20.24.12

Prezentacja wyników testu szybkości urządzeń Apple przeprowadzona przez serwis www.macworld.com. Czasy podawane w sekundach. Test wykonany na oprogramowaniu iPhoneOS 3.1.

Tak dobre wyniki w testach nie powinny nikogo dziwić. 3GS wyposażony został w procesor o 50% wydajniejszy względem poprzednika. Obecny ARM Cortex-A8 z taktowaniem 600MHz zastąpił procesor ARM11 z taktowaniem 412MHz. Zwiększono w nim także pamięć RAM do 256MB oraz użyto nowy akcelerator graficzny PowerVR SGX obsługujący OpenGL ES 2.0. Poprzednie modele posiadały układ PowerVR MBX z OpenGL ES 1.1. Szybki dostęp do Internetu zapewnił mu nowy modem wspierający HSDPA. Z innych sprzętowych rozwiązań warto wymienić nową kamerę z matrycą wielkości 3,2 megapikseli z autofoucem, sprzętowy kompas oraz wdrożona funkcję Nike+.

DSC00138

Telefon sprzedawany jest w dwóch wersjach pamięciowych – 16 i 32 gigabajtowych. Całkowicie zrezygnowano z pamięci 8 gigbajtów. Wiele osób się spiera, czy funkcja sterowania głosem jest typowo programową, czy także sprzętową funkcją. Dziś już wiadomo, że przy odrobinie chęci, taką funkcjonalność można uruchomić w starszych modelach – niestety bez wsparcia języka polskiego. Cała reszta funkcji zależy od oprogramowania, które bez większego problemu można zainstalować na poprzednich modelach i cieszyć się z nowinek jak MMS, notatki głosowe, funkcje kopiuj/wklej czy możliwość dodawania kilku załączników do jednego maila. Ba, nawet funkcja automatycznej ostrości może być z powodzeniem zaaplikowana do modelu 3G. Nie działa ona jednak tak doskonale jak w nowej słuchawce, jednak zdjęcia wykonane telefonem po tej modyfikacji są wyraźnie ostrzejsze. Jak dodać funkcjonalność autofocusa do iPhona 3G dowiecie się czytając artykuł na www.AppleMobile.pl.

Nowy soft, nowe możliwości

Wraz z pojawieniem się iPhone’a 3GS światło dzienne ujrzało oprogramowanie 3.0, na które z racji sporej ilości przecieków i spekulacji czekała cała rzesza zapaleńców. Koncern zawsze potrafił tworzyć napięcie, powodujące ogromne zainteresowanie każda ogłaszaną przez nich prezentacją. Wystarczy przypomnieć sobie szał, jaki towarzyszył wprowadzeniu do sprzedaży iPhone 2G w Stanach Zjednoczonych, czy następnie telefonu iPhone 3G. Wyczekiwanie pod sklepami w długich liczących setki metrów kolejkach, brak telefonów dla wszystkich zainteresowanych. Jedna wielka histeria i paranoja. W Polsce, Orange chciało powtórzyć to całe zamieszanie zatrudniając w feralną noc wprowadzenia telefonu iPhone 3G, statystów tworzących kolejki i sztuczne zamieszanie.

DSC00139

Cały misterny plan wyszedł jednak na jaw, i prócz wynajętych ?klientów? zainteresowanie telefonem w nocy było niewielkie, a operator najadł się wstydu. Wracając do sedna, po obejrzeniu transmisji na żywo z prezentacji 3.0 czułem niedosyt. Wersja ostateczna pomimo kilku nowości, o których było wiadomo, że się pojawią wcześniej, nie zaskoczyła. Mimo to, warto ja było zainstalować z całkowicie innego powodu, o którym później. Aktualnie do dyspozycji mamy oprogramowania sygnowane numerkiem 3.1.2. Program ten wraz z nowym iPhone’am 3GS faktycznie przemawia za tym, aby wybrać ostatni produkt z jabłkiem.

Idealny interfejs?

Jako użytkownik iPhoneOS od początku jego istnienia kolejno przez model 2G, 3G, a obecnie 3GS mogę stwierdzić, że interfejs stworzony na potrzeby telefonu iPhone rozplanowany został w sposób niemal idealny. Jest to moje osobiste odczucie, które wygłaszam na podstawie testów telefonów wielu producentów na przestrzeni kilku lat. Do tej pory telefonami uważanymi za najprostsze w obsłudze uważano Nokie. Mimo aparatów o zbliżonej funkcjonalności, najprostsza nawigacja po menu, sposób wybierania funkcji, czy ostatecznie wygląd interfejsu najbardziej odpowiadała mi właśnie w fińskich produktach. Obecnie wyznacznikiem trendu wyglądu menu (choć nie tylko) jest właśnie iPhoneOS.

DSC00140

Większość obecnie produkowanych telefonów posiada rozkład funkcji w podobnym ikonowym rozłożeniu, widoczne jest także wykorzystanie pomysłu na wiele pulpitów, czy nawet sposób odblokowywanie ekranu. Interfejs w oprogramowaniu 3.1.2 nie odbiega od poprzednich wersji iPhone OS. Względem oprogramowania 2.X na pewno widoczny jest pasek szybkiego wyszukiwania dostępny na pulpicie z lewej. Za jego pomocą możemy szybko zadzwonić do konkretnej osoby, odtworzyć kawałek muzyczny, film czy uruchomić zainstalowany program. Z nowych funkcjonalności warto dodać, że aby umożliwić pisanie wiadomości sms i notatek w trybie poziomym, nie trzeba już korzystać z nieautoryzowanego oprogramowania. Ciekawym rozwiązaniem zarezerwowanym jedynie dla użytkowników 3GS jest obsługa głosowa.

DSC00142

Wystarczy przytrzymać przycisk HOME do wyświetlenia się funkcji i wypowiedzieć jedną z dostępnych komend – oczywiście po polsku. Telefon potrafi wybierać numery telefonu do osób z książki adresowej oraz sterować wbudowanym odtwarzaczem iPod. Co lepsza radzi sobie z tym całkiem nieźle. Na 3 próby wybrania numeru z książki za każdym razem trafił w dziesiątkę.

Multimedia

Dlaczego iPhone od samego początku nazywany jest gadżetem roku, a nie konkretnie telefonem? Dlatego, że funkcja telefonu została nam zaaplikowana jakby gratis, całkiem dodatkowo. iPhone to przede wszystkim multikomunikator internetowy, aparat fotograficzny, kamera z możliwością edycji wideo na gorąco, konsola do gier i odtwarzacz muzyczny w jednym. Jest to cała platforma multimedialna pozwalająca zaspokoić dzisiejsze pragnienia rynku. Oczywiście nie idealna, ponieważ po dziś dzień posiada braki, za które jedni go nienawidzą, a inni kochają. Za co ta miłość? Za ten ciągły rozwój, możliwość ulepszenia. W tym urządzeniu ciągle jest coś do roboty, absorbuje on niezwykle dużo czasu. Jego wady, tak naprawdę są zaletami. Oczywiście w tym kontekście patrzą na niego jedynie zapaleńcy, zwykłego kowalskiego może denerwować brak możliwości wysyłania plików po Bluetooth, obsługi Flash na stronach internetowych czy dość skomplikowany sposób synchronizacji z iTunes.

DSC00144

W przypadku 3GS mamy do czynienia z całkiem innym aparatem fotograficznym niż w poprzednich modelach. Tutaj mamy już matrycę 3,2 megapiksela i automatyczne ustawianie ostrości. Szczególnie ta ostatnia opcja mnie miło zaskoczyła. Nie chodzi tu o to, że w ogóle jest czy że nawet działa, tylko o sposób jej działania. Użytkownik może palcem wskazać, które miejsce na ekranie ma być brane pod uwagę przy wykonywaniu fotografii. Dość zaawansowana funkcja jak na aparat w telefonie, a do tego niespotykana w urządzeniach tego typu. Kolejną funkcją aparatu dostępną jedynie w 3GS jest możliwość nagrywania filmów w prędkością 30 klatek na sekundę. Oczywiście po zainstalowaniu programu wspierającego kręcenie wideo w iPhone 2G czy 3G, też taką funkcję mieliśmy, jednak jakość tamtych filmów pozostawiała sporo do życzenia. iPhone 3GS świetnie sprawuje się w roli odtwarzacza muzycznego. Apple ma bardzo duże doświadczenie w tej dziedzinie z racji produkcji najpopularniejszego odtwarzacza iPod. Dzięki wsparciu profilu AD2P przez wbudowany moduł Bluetooth telefon w końcu sobie radzi z bezprzewodowymi słuchawkami bluetooth w stereo, a także kompatybilnym sprzętem HiFi.

3gss_007 3gs_002

Muzyki na słuchawkach raczej nie zdarza mi się słuchać, jednak idealną sprawą jest połączenie iPhona z systemem nagłośnienia w samochodzie po Bluetooth. W moim aucie takie zestawienie sprawiało się elegancko, żadnych zakłóceń. Jedyny problem, jaki zauważyłem, to gdy zgasimy radio w samochodzie i uruchomimy ponownie, to telefon ma problem z ponownym połączeniem z car audio. Wystarczy jednak wyłączyć w telefonie moduł Bluetooth, uruchomić ponownie i muzyka znów rozbrzmi w naszych głośnikach. Brak odpowiedniego statywu do obsługi odtwarzacza podczas jazdy i niechęć do sterowania głosem możemy zamienić na ruch ręki, Wystarczy pomachać telefonem, aby przełączył na kolejną piosenkę. Pozycji najlepszych odtwarzaczy produkowanych przez Apple, chyba nikt nie zagrozi.

Zgniłe jabłkowe podziemie

Jednym z czynników, dla których wielu użytkowników iPhone’a zdecydowało się na aktualizację oprogramowania do 3.0 była możliwość bezpłatnego zdjęcia blokady SIMLOCK i korzystanie z dowolnej sieci, także tej, która nie podpisała umowy z koncernem.

3gs_006 3gs_015

iPhone bez SIMLOCKa swego czasu w ogóle nie był dostępny, później się pojawił jednak w wolnej sprzedaży był niemal dwukrotnie droższy niż z blokadą. Na początku października nasz kraj odwiedził Steve Wozniak, jeden z założycieli Apple. Pojawił się u nas przy okazji konferencji zorganizowanej przez Netie. W rozmowie przeprowadzonej z nim przez serwis iPod.Info.pl udało się ustalić, że założyciel nie korzysta z podziemnego oprogramowania, a jego oba iPhone?y nie są wprowadzone w tryb Jailbreak. Steve tłumaczył, że według niego wszystkie aplikacje są już dostępne w autoryzowanym sklepie AppStore, więc nie ma potrzeby wykonywać takiego zabiegu. Ja niestety nie spotkałem się z autoryzowanym programem chociażby zbliżonym do WinterBoard pozwalającym na zaawansowaną edycję wyglądu interfejsu iPhone’a. Szkoda, że Apple co raz bardziej utrudnia tego typu zabiegi.

Dla kogo te urządzenie?

Szukasz prostego, dobrego, modnego telefonu? Nie kupuj iPhone’a. iPhone to urządzenie nie dla każdego, jego rozbudowane możliwości zaspokoją potrzeby nie jednego gadżeciarza, nie sprostają jednak wymaganiom szarego Kowalskiego, szukającego prostego telefonu, do dzwonienia i pisania. Ten telefon jest jak swego czasu modne Tamagoczi – interaktywne zwierzątka, wymagające opieki i zabawy. Z iPhonem nie będziesz się nudził, trzeba mu poświęcać czas. Osoby niedowidzące na pewno zadowoli system wspomagający. Pozwala on na zmianę kolorystyki menu na bardziej kontrastową. Bez problemu trzema stuknięciami można powiększyć dowolny element wyświetlacza. Pomocny może być głos czytający każdy wskazany przez nas element ekranu. Wydawać by się mogło – jak on może czytać np. nazwę funkcji, skoro jednokrotne dotknięcie ekranu ją wywołuje?

dfg_012 dfg_013

Po uruchomieniu lektora obsługa telefonu całkowicie się zmienia. Klawiaturę odblokowuje się przez dwukrotnie dotkniecie paska, a nie przesunięcie po nim. Funkcje wywołuje się przez dwukrotne dotkniecie jej. Najgorzej jest z długimi listami. Funkcje lektora uruchamia się z pozycji Ustawień -> Ogólne -> Dostępność. Funkcja ta znajduje się poniżej pierwszego planu listy, niestety za cholerę nie udało mi się zjechać do tego miejsca, aby funkcje wyłączyć. Wymagane było dotworzenie oprogramowania, co mnie strasznie rozzłościło, bo na nowo musiałem wszystko ustawić i wgrywać. Założenie więc fajne, jednak nad jej kompletnym działaniem trzeba jeszcze popracować. Warto wspomnieć, że iPhone 3GS jest pierwszym telefonem o całkowicie dotykowej obsłudze, bez potrzeby używania wzroku.

Foto wykonane iPhone 3GS

3gs_003

3gs_004

aaa_001

aaa_002

aaa_004

dfg_005

iPhone 3GS

Wymiary 115,5 x 62,1 x 12,3 mm

Waga

135 g

Bateria litowo-jonowa

Czas czuwania

GSM: 300 h (12,5 dni)

UMTS: 300 h (12,5 dni)

Czas rozmów

GSM: 720 min. (12,0 h)

UMTS: 300 min. (5,0 h)

Wyświetlacz

Kolorowy / TFT

16M kolorów

320 x 480 px (3,5”)

Aparat fotograficzny 3,2Mpix, 2048×1536 px z AF

Wady:

Brak możliwości przesyłania plików po Bluetooth

Zawieszający się bluetooth po niedokonczym rozłączeniu podczas korzystania z AD2P

Niedopracowana obsługa dla niewidomych

Zalety:

Ogromne możliwości rozbudowy

Poprawa czasu czuwania baterii

Prosty interfejs

Obsługa dla osób niewidomych

Autofocus w aparacie

Pojemna pamięć

Szybki procesor

Jakość wykonania

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *