Home Newsy Internet bezprzewodowy – historia i obecne możliwości
Internet bezprzewodowy – historia i obecne możliwości
0

Internet bezprzewodowy – historia i obecne możliwości

0

Obecnie większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez internetu bezprzewodowego, stałego dostępu do WiFi w swoim laptopie i smartfonie. Historia internetu jest jednak nieco dłuższa, niż mogłoby się wydawać, a współczesne możliwości są bardzo zaawansowane technologicznie.

Historia internetu bezprzewodowego i mobilnego

Pierwsze sieci internetowe powstawały w latach sześćdziesiątych XX wieku, jednak były one stworzone tylko do celów militarnych. Sieć międzynarodowa zaczęła rozwijać się dopiero w latach siedemdziesiątych, a jednym z ważniejszych wydarzeń było stworzenie Usernetu, czyli pierwszych forów i sieci społecznościowych. To właśnie ten element dał podwaliny pod współczesne platformy umożliwiające bezpośrednią wymianę opinii i przesyłanie informacji. Jednym z najistotniejszych momentów w historii rozwoju internetu było powstanie pierwszej wyszukiwarki internetowej w 1991 roku. Po siedmiu latach swoją premierę miała wyszukiwarka Google, która wciąż jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Początkowo z internetem można było połączyć się tylko poprzez kabel, a szybkość przesyłu danych wynosiła zaledwie 10 kB/s. W 1996 roku umożliwiono korzystanie z internetu za pomocą modemu. Internet bezprzewodowy zaczął funkcjonować w 1999 roku, a na początku XXI wieku słowo „WiFi” zagościło na dobre w słownikach Polaków. Właśnie wtedy bezprzewodowy internet pojawił się w laptopach, a WiFi zaczęło zyskiwać coraz większe grono fanów. W 2011 roku liczba hotspotów na całym świecie przekroczyła milion, a w 2012 roku jedna czwarta ludności świata była podłączona do WiFi. Internet mobilny, a więc dostęp do sieci w smartfonach, tabletach i laptopach, stał się popularny wraz z pojawieniem się pierwszych telefonów dotykowych. Obecnie zdecydowana część konsumentów korzysta z internetu mobilnego, a spora liczba ludzi dokonuje zakupów prosto ze swojego smartfona.

Internet współcześnie i obecne możliwości

Obecnie internet bezprzewodowy i mobilny jest bardzo powszechną opcją, z której korzysta duża część społeczeństwa. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych ofert internetu mobilnego w atrakcyjnych cenach. Przykładowo, Virgin Mobile wprowadziło 60 GB internetu mobilnego za 35 złotych miesięcznie. W ramach tej usługi nie można wykonywać połączeń ani wysyłać SMS-ów, ale za to możliwe jest korzystanie z bardzo dużego pakietu internetu. Mobilne połączenie z siecią jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, na przykład w trakcie podróży, pobytu w poczekalni lub wyjazdu do rodziny. Kartę z internetem można włożyć do smartfona lub tabletu, a także do laptopa, a następnie swobodnie korzystać z zasobów sieci. Współcześnie spora część społeczeństwa nie wyobraża sobie życia codziennego bez internetu w smartfonie. Z tego powodu na rynku dostępny jest szeroki wybór ciekawych ofert operatorów, z których warto skorzystać, a przy tym zaoszczędzić.

Artykuł przygotowany przez partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.