Interfejs Sense UI na iPhone OS
Przedstawiamy wam poradnik “krok po kroku”, dzięki któremu uruchomicie doskonałą imitację interfejsu znaną z telefonu HTC Hero. Nowy interfejs systemu Android uważany jest za jeden z najbardziej intuicyjnych wśród wszystkich wyprodukowanych do tej pory Smartfonów. Warto więc zaimplementować go w waszych iPod’ach i iPchone’ach
Aby uruchomić na naszym telefonie innowacyjny wygląd HTC Hero, nasz telefonu musi być po Jailbreaku. Prócz tego będziemy potrzebowali domowej sieci bezprzewodowej oraz kilku plików, które pobierzemy z Internetu. Zacznijmy od przygotowania telefonu.
Przygotowanie
Nie będziemy opisywać, w jaki sposób wprowadzić wasze urządzenie w tryb Jailbreak. Pisaliśmy o tym wielokrotnie przy okazji pojawienia się każdej wersji oprogramowania do waszego iPhona lub iPod?a Touch. Aby móc uruchomić HTC Hero należy z Cydii pobrać i zainstalować następujące paczki:
– Winterboard
– OpenSSH
– MobileTerminal
– iBlank
– Insomnia
Pliki dostępne są w standardowej bazie repozytoriów. Następnie z Internetu pobieramy na nasz komputer program WinSCP i go instalujemy. Prócz tych plików potrzebne nam będą dwie paczki zawierające wszystkie pliki tworzące interfejs HTC Hero. Paczkę o nazwie HTC Hero Sense UI for iPhone oraz HTC Hero Sense UI for iPod Touch znajdziesz na naszej stronie w dziale Download. Program WinSCP także.
Zaczynamy
Po zainstalowaniu wszystkich plików z Cydii wykonujemy restart urządzenia przez równoczesne trzymanie przycisku POWER i HOME do momentu pojawienia się logo z jabłkiem na ekranie urządzenia.
Następnie przechodzimy do Ustawienia – Wi-Fi i wybieramy naszą sieć domową. Po połączeniu z siecią dotykamy niebieskiego kółeczka obok nazwy sieci WLAN.
Na ekranie pojawią się wszystkie potrzebne nam informacje sieciowe. Przede wszystkim interesuje nas Adres IP. Jest to adres sieciowy naszego urządzenia przydzielony na podstawie DHCP. Posłuży nam on do zestawienia bezprzewodowego połączenia naszego telefonu z komputerem.
W telefonie włączamy program Insomnia. Pozwoli nam on na podtrzymanie połączenia sieciowego nawet po wygaszeniu się telefonu do trybu uśpionego. Następnie uruchamiamy na komputerze program WinSCP. W polu ?Nazwa hosta? wpisujemy adres IP naszego telefonu – w moim wypadku było to 192.168.0.103. W Poli ?Nazwa użytkownika? wpisujemy root, a w ?Hasło?, alpine. Jest to standardowy login i hasło do każdego urządzenia działającego na iPhone OS.
Wciskamy OK. Przy pierwszym uruchomieniu pojawi nam się ogromne okno z komunikatem o potencjalnym naruszeniu zabezpieczeń. Bez obawy wszystko jest pod kontrolą.
Jeżeli nie chcemy być nękani powyższym komunikatem przy każdorazowej próbie połączenia, klikamy ?Dodaj?. Naszym oczom ukarze się program wyglądem przypominający znany eksplorator plików – Total Commander. Obsługa programu jest analogiczna właśnie do tej aplikacji.
Jak widzimy z prawej strony widać pliki z pamięci naszego telefonu, z lewej widzimy z jeden z naszych dysków twardych komputera. Rozpakowujemy jedną z paczek HTC Hero Sense UI w zależności, jakie urządzenie będziemy modyfikować – iPhone czy iPod. W środku są dwa potrzebne nam foldery:
- iVillain.theme
- WeaterWidget.theme
W WinSCP po stronie plików telefonu przechodzimy maksymalnie do pierwotnego folderu przez wciskanie folderu z trzema kropkami.
Odszukujemy folder ?Libary?, a następnie ?Themes?. Do tego folderu wrzucamy oba foldery. Aby wykonać tą czynność kursorami klawiatury po koli najeżdżamy na folder i jednokrotnie wciskamy spacje w celu zaznaczenia folderów. Aby skopiować je do pamięci telefonu, z klawiatury wybieramy przycisk F5 i wciskamy ?Kopiuj?.
Uruchamiamy
Włączamy program iBlank. Pozwala on na stworzenie dowolnej liczby pustych ikon na pulpicie urządzenia.
Nam potrzebne będzie 12 pustych ikon. Klikamy, więc na kulkę z numerem 12. Ukaże nam się komunikat z informacją Creating iBlanks. Czekamy do zakończenia działania aplikacji i wyświetleniu komunikatu o prawidłowym stworzeniu ikon. Następnie wracamy do pulpitu. Nasz telefon wykona respring. Przechodzimy na ostatni pulpit w naszym urządzeniu. Następnie trzymamy palec na jeden z widocznych ikon do momentu, aż wszystko zacznie się trząść.
Dzięki temu możemy odnaleźć nasze świeżo stworzone 12 niewidocznych ikon i odpowiednio je ustawić, tak, aby interfejs HTC Hero odpowiednio dopasował się do naszego telefonu. W momencie, kiedy ikony zaczną się trząść łapiemy każdą z pustych ikon i przekładamy na sam początek pierwszego pulpitu.
I tak ustawiamy obok siebie wszystkie dwanaście pustych ikon. Pod ikonami mogą się znajdować trzy najczęściej uruchamiane aplikacje – będą one widoczne pod zegarem w interfejsie HTC Hero. W tym miejscu wybór ikon i ich kolejność jest dowolna. Ważne, aby czwartą ikonę znajdującą się najbliżej prawej krawędzi przenieść gdziekolwiek, tak aby było tam puste miejsce. Bardzo ważne jest jednak ustawienie ikon w Dock?u. tutaj nie ma przypadku. Z lewej strony musimy umieścić ikonę Winterboard. W środku musi znajdować się funkcja Telefon, a z prawej Kontakty.
Telefon jest już przygotowany do uruchomienia HTC Hero. Włączamy Winterboard i wybieramy z listy iVillain.theme oraz WeaterWidget.theme i wciskamy przycisk HOME. Wykonany zostanie respring. Po odblokowaniu ekranu zobaczymy HTC Hero na ekranie naszego iPhone’a lub iPod?a. Niestety to jeszcze nie wszystko. Przed nami drobna personalizacja widżetu pogody i zegara.
Personalizacja
Jak co poniektórzy zauważyli zegar z HTC Hero wyświetlany jest w standardzie dwunastogodzinnym PM/AM. W bardzo prosty sposób można go zmusić do wyświetlania godziny w formacie dwudziestoczterogodzinnym. Z naszego Download pobieramy spakowany plik Widget.html opisany, jako 24h Widget Clock Hero. Następnie łączymy się przez WinSCP z naszym telefonem. Po przejściu do pierwotnego folderu, przechodzimy Libary/Themes/iVillain.theme. Znajdziemy w nim plik Widget.html. Należy go podmienić plikiem pobranym z Download. Zegar zacznie odmierzać czas w systemie 24h.
Drugim problemem jest wyświetlanie pogody. Domyślnie wprowadzone dane pozwalają na wyświetlenie pogody będącej gdzieś w Stanach Zjednoczonych. Nas raczej bardziej interesuje pogoda w naszym mieście, a do tego temperatury wyświetlane w stopniach Celsjusza, a nie w Kelwinach. Uruchamiamy więc WinSCP i łączymy się z telefonem. Po przejściu do pierwotnego folderu przechodzimy kolejno Libary/Themes/WeaterWidget.theme/Private i klikamy prawym klawiszem myszy na pliku configureMe.js i wciskamy Edytuj.
Plik otworzy nam się w notatniku. Otwieramy nową zakładkę w przeglądarce internetowej i wpisujemy adres https://weather.yahoo.com. W wyszukiwarce wpisujemy miasto, którego pogodę chcemy mieć wyświetlaną na naszym ekranie.
Widząc sposób zapisu naszego miasta i kraju, którego pogoda ma być wyświetlana, wracamy do pliku tekstowego, który edytujemy w WinSCP. Miasto i kraj według zapisu z serwisu Yahoo wpisujemy w zaznaczone miejsce na obrazku.
Zmieniamy także zaznaczoną wartość z false na true. Odpowiada ona za wyświetlanie temperatury w stopniach Celcjusza. Zostawiając wartość false, temperatura będzie podawana w Kelwinach. Plik zapisujemy klikając w ikonę dyskietki znajdującą się w lewym górnym rogu. Restartujemy telefon przez równoczesne przytrzymanie przycisków HOME i POWER do momentu pojawienia się logo z jabłkiem. Gotowe.
Pogoda się nie wyświetla?
Jeżeli mimo poprawnie skonfigurowanego połączenia z Internetem, pogoda nie jest wyświetlana na ekranie telefonu, prawdopodobnie ułożenie widżetów w Winterboard jest nieodpowiednia. Przed widżetem iVillain musi być WeaterWidget. Jeżeli ten ostatni będzie pod nim, to pogoda się nie wyświetli
Aby przesunąć go na liście wyżej, wystarczy złapać za końcówkę z prawej strony wiersza i przeciągnąć go wyżej. Teraz wystarczy już tylko respring urządzenia i wszystko będzie działało.
Zabezpieczamy telefon
Ostatnie informacje na temat włamań do zjailbreak?owanych telefonów iPhone przy użyciu sieci komórkowej sprawiło, że warto po odblokowaniu połączenia SSH zmienić hasło dla root, tak aby uniemożliwić atakującemu na zdalny dostęp do naszego telefonu. Uruchamiamy MobileTerminal i wpisujemy kolejno SU i wciskamy Enter, podajemy hasło do root – alpinie i wciskamy Enter. Następnie wpisujemy passwd i wciskamy Enter. Pojawi się prośba o dwukrotne podanie nowego hasła
Efekt końcowy
Japko brak jakichkolwiek paczek wymienionych w poradniku na waszym serwerze 🙁 …