Home Newsy Poznaj nowego Maka Pro
Poznaj nowego Maka Pro
0

Poznaj nowego Maka Pro

0

 mime'attachment

Profesjonaliści zaprezentowali w zeszły czwartek możliwości nowego Maka Pro. Pierwsze w Polsce wydarzenie z udziałem ekspertów, na którym pokazano zastosowanie najnowszego modelu komputera od Apple w pracy twórczej już za nami.

 

Podczas całodziennej konferencji zorganizowanej w Multikinie w Złotych Tarasach przez przez firmę Sad Sp. o.o., właściciela salonów iSpot Apple Premium Reseller, zaprezentowano możliwości najnowszego modelu komputera Mac Pro.

MacPro_PB_SCREEN

 

Prelegenci, wśród których znaleźli się: montażysta Tomasz Sapryk, kompozytor Piotr Rubik, fotograf Marek Arcimowicz, rysownik Piotr Janowczyk oraz architekt Konrad Zabiełło opowiedzieli, w jaki sposób wykorzystują maksymalne osiągi tego komputera w swojej pracy.

SAD_MacPro_Konferencja_01

Na samym wstępie, o udoskonalonych cechach Maka Pro powiedział Andrzej Suchocki, wieloletni trener iSpot, pracujący jako certyfikowany specjalista Apple w salonach sprzedaży iSpot Apple Premium Reseller. Zwrócił on m.in. uwagę na innowacyjną konstrukcję komputera, wielordzeniowe procesory, zwiększoną pamięć obliczeniową oraz szybkość pracy w stosunku do poprzedniego modelu. Istotną nowością są także karty graficzne, które bez żadnego problemu radzą sobie z obrazem w rozdzielczości 4K. Opisał także niezwykłą wydajność komputera – dzięki ultra pojemnej pamięci podręcznej można pracować na bardzo ciężkich plikach. Ten model jest w stanie okiełznać naprawdę duży materiał. Prawdziwym wyzwaniem dla profesjonalistów jest wykorzystanie całego potencjału nowego Maka Pro – powiedział Andrzej Suchocki.

SAD_MacPro_Konferencja_02

Następnie Tomasz Sapryk – szef sekcji montażu TVN z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w telewizji, zaprezentował typowe w pracy montażysty udoskonalone funkcje programu Final Cut Pro X, które są w stanie wykorzystać cały potencjał Maka Pro. Niewątpliwą zaletę stanowi przyspieszony czas renderingu czy eksportu wideo, możliwy dzięki systemowi korekcji ECC, który zatrzymuje przejściowe błędy w pamięci. Dodał także, że tak dobra przepustowość łącza pozwala na edytowanie wideo w pełnej rozdzielczości z możliwością jednoczesnego renderowania efektów w tle. Dzięki Makowi Pro, praca montażysty staje się wydajniejsza – praca, która zajmowała dużo czasu, z powodu ciągłej potrzeby renderingu jest teraz możliwa do wykonania w czasie rzeczywistym, w dodatku w  rozdzielczości 4K; to absolutna nowość – podkreślił Tomasz Sapryk.

ThunderboltDisplay_MacPro_Aperture_Screen

 

Następnie Piotr Rubik – kompozytor i producent, zademonstrował wybrane przykłady zwiększonej wydajności komputera w pracy kompozytora w programie Logic Pro X. Piotr Rubik demonstrował, że dzięki zwiększonej mocy komputera możliwa jest praca z o wiele większą ilością wirtualnych instrumentów i efektów. Jednym z najważniejszych elementów nowej wersji Logica jest drummer – wirtualny perkusista, który niezwykle inteligentnie wpasowuje się w nasz utwór. Oprócz tego, czas eksportowania gotowych plików jest znacznie krótszy niż wcześniej. Według mnie, nowy Mac Pro jest dziełem sztuki inżynieryjnej – podsumował Piotr Rubik. 

Marek Arcimowicz, znany fotograf i podróżnik, publikujący m.in. w Gazecie Wyborczej czy National Geographic wskazał na możliwości Maka Pro przy obróbce zdjęć. Wydajność grafiki jest znacznie lepsza w porównaniu do poprzedniej wersji. Niekwestionowanym udogodnieniem jest możliwość znacznie szybszego otwierania plików z różnym rozszerzeniem w wysokiej rozdzielczości. Arcimowicz, jak poprzednicy, także sprawdzał czas renderowania. Proces dla omawianego materiału trwał uprzednio ponad 4 godziny, nowa wersja Maka Pro poradziła sobie z nim w 36 minut! Oprócz tego, że Mac Pro ma ogromne moce przerobowe, ma też świetny design i możliwość podłączenia ponad 36 urządzeń peryferyjnych, co jest bardzo potrzebne przy edycji wielu zdjęć na raz oraz ich przesyłaniu w wysokiej rozdzielczości. Kluczowe jest wydzielenie komputera – jako super-wydajnej jednostki obliczeniowej od magazynu danych, które stopniowo będą przechodziły do lokalnej czy też internetowej „chmury”. Era wielkich komputerów-skrzyń odchodzi, nowy Mac Pro to prawdziwa rewolucja.

SAD_MacPro_Konferencja_03

Z kolei pracę na nowym Maku Pro z tabletem Wacom 24HD Cintiq zobrazował artysta-plastyk – Piotr Janowczyk. Zaprezentował swoje projekty, wykonując je rysikiem w czasie realnym na tablecie Wacom. Wiele uwagi poświęcił nowym, dynamicznym narzędziom i funkcjom dostępnym w tych tabletach. Pokazał udoskonalone cechy rysika, który według niego daje rysownikowi niemal nieograniczone możliwości tworzenia. A to wszystko w idealniej symbiozie z Makiem Pro.

SAD_MacPro_Konferencja_04

Na zakończenie architekt – Kondrad Zabiełło przedstawił nowe możliwość wizualizacji projektów architektonicznych w 3D – zwiększoną prędkość ładowania projektów oraz możliwość nanoszenia zmian w czasie rzeczywistym. Architekt jednoznacznie skomentował: Zawsze chciałem mieć tak szybki komputer, ale wcześniej nie było to po prostu możliwe. Teraz, ta maszyna właściwie nie stawia żadnych ograniczeń pod względem wydajności.

SAD_MacPro_Konferencja_Piotr_Rubik_01

O dodatkowych rozwiązaniach dla użytkowników nowego Maka Pro opowiedzieli również partnerzy iSpot Apple Premium Reseller: firma Alstor zaprezentowała ofertę monitorów Eizo dedykowanych Makowi Pro, przedstawiciel firmy LaCie S.A.S. – Stephane Jamin przedstawił nowoczesne dyski zewnętrzene LaCie 2 Big Thunderbolt, jako doskonałe rozszerzenie pamięci operacyjnej Maka Pro. Raiffeisen-Leasing Polska S.A. przy nastrojowym akompaniamencie muzyki fortepianowej przedstawił specjalnie dedykowaną na ten dzień ofertę bankowo-leasingową, jako źródło skutecznego finansowania nie tylko dla firm.

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)