Eksperci z DigitalAlbum.pl radzą jak przechowywać fotoalbum
0

Eksperci z DigitalAlbum.pl radzą jak przechowywać fotoalbum

0

Fotoalbum to piękna pamiątka z równie pięknych chwil w naszym życiu. Jej zadaniem jest zadbać o to, żeby te momenty pozostały z nami na długie lata. Oczywistym jest więc, że my musimy właściwie zadać właśnie o ten fotoalbum, by jego zawartość nie uległa zniszczeniu i cieszyła nas swoim pięknem w dowolnie wybranym momencie.  Jak zatem powinniśmy dbać o taki album?

Po pierwsze – właściwe warunki przechowywania

To najważniejszy z czynników wpływających na fotoalbum. Producent przewidział przechowywanie go w warunkach pokojowych, dlatego wszelkie istotne odstępstwa od tego mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na papier lub tusz. Szczególnie tyczy się to wysokich temperatur i wilgotności. Przetrzymywanie albumu w wysokich lub niskich temperaturach lub przy wilgotności powyżej 70% może skutkować zdeformowaniem się kartek lub oprawy. Szkodliwe może być także silnie nasłonecznione miejsce na półce, gdyż kolory w takich warunkach mają tendencję do blaknięcia.

Po drugie – opakowanie

Producenci fotoalbumów oferują możliwość zakupu etui, dopasowanego materiałem, kolorystyką i wymiarami do naszego albumu. Takie rozwiązanie oferuje dwie korzyści. Pierwsza, ważniejsza z punktu widzenia trwałości, to zabezpieczenie albumu przed niektórymi czynnikami zewnętrznymi, jak kurz i inne zanieczyszczenia wiszące w powietrzu, a także zbyt duże nasłonecznienie oraz uszkodzenia mechaniczne. Ten rodzaj ochrony zapobiega przypadkowym uszkodzeniom, na przykład podczas sprzątania czy zostawienia albumu w niewłaściwym miejscu. Druga korzyść to podniesienie stopnia formalności fotoalbumu – dzięki temu ten ekskluzywny przedmiot stanie się jeszcze bardziej ekskluzywny. Etui ułatwia też łatwe rozróżnianie albumów w przypadku, gdy mamy ich wiele – podczas zamówienia opakowania możemy zażyczyć sobie wygrawerowania bądź wytłoczenia na nim napisu, na przykład tytułu lub frazy kojarzącej się nam z chwilami uwiecznionymi na zdjęciach.

Po trzecie – odpowiednie przeglądanie fotoalbumu

By właściwie zadbać o fotoalbum, musimy pamiętać o kilku zasadach dotyczących jego przeglądania. Pierwsza z nich dotyczy kąta rozwarcia okładek – gdy album ma więcej niż 20 kartek, kąt ten nie powinien przekraczać 180 stopni. Jest to konieczne, by grzbiet nie przenosił zbyt dużych naprężeń, co mogłoby skutkować jego pękaniem i wypadaniem kartek. Zalecane jest więc podtrzymywanie albumu ręką od dołu grzbietu lub przeglądanie go na płaskiej powierzchni.

Kolejną ważną sprawą jest ostrożne rozdzielanie kartek. Papier fotograficzny, na którym wywołane są zdjęcia, ze względu na swoją strukturę i rodzaj powierzchni przejawia tendencję do „sklejania się”. Może to powodować trudności przy przeglądaniu, objawiające się uciążliwym otwieraniem poszczególnych stron. Jest to zupełnie normalne zjawisko i nie ma powodu, by się nim martwić, lecz musimy zachować ostrożność, by nie uszkodzić papieru.

Ostatnim z zaleceń jest, aby po zakończeniu oglądania zdjęć w albumie przekartkować go od końca do początku, by grzbiet właściwie się ułożył.

Stosując powyższe zalecenia zapewniamy sobie trwałość i estetyczny wygląd fotoalbumu. Jest to bardzo istotne w przypadku tego typu pamiątek, dlatego pamiętajmy o właściwym jego przechowywaniu.

Eksperci z DigitalAlbum.pl radzą jak przechowywać fotoalbum

Autor tekstu
Artykuł został przygotowany przez zespół DigitalAlbum.pl specjalizujący się w przygotowaniu i druku fotoalbumów oraz fotoksiążek.

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *