
Downgrade z iOS 4.0 do 3.1.3 z wykorzystaniem serwera Saurika
Wgraliście oprogramowanie iOS4.0 ale z różnych względów nie chcecie z niego korzystać i z chęcią byście wrócili do starszej wersji? Jeżeli wasze pliki autoryzacyjne SHSH zostały załadowane na serwer Saurika, jest to możliwe!Po uruchomieniu Cydii na górze ekranu zieloną czcionką powinniście mieć wyświetlone, dla jakich wersji oprogramowania, wasze pliki autoryzacyjne SHSH zostały zapisane na podstawionym serwerze Saurika, którego zadaniem jest autoryzowanie próby wgrania starszego oprogramowania, niż aktualnie dostępne. Apple już dawno temu wprowadziło blokady i ograniczenia co do starszych wersji firmware’u. Wszystko z powodu hakerskich modyfikacji dających dostęp do praw roota.
Wymagania:
- Połączenie z Internetem
- iTunes 9.2
- Total Commander (dla Windows)
- iPhone 3g lub 3GS (tylko stary bootrom) – Jak sprawdzić wersję bootrom?
- Plik SHSH na serwerze Saurika
Zaczynamy
Jeżeli nasz SHSH został dopisany do serwera Saurika, starsze oprogramowanie będziemy mogli wgrać po wykonaniu pewnej modyfikacji.
Opcja dla Windows
Instalujemy najnowszą wersję iTunes. Aktualnie jest to 9.2. W systemie Windows przechodzimy kolejno do ścieżki C:WindowsSystem32driversetc, gdzie znajdziemy plik hosts.
Na ikonie hosts przytrzymujemy prawy klawisz myszy i wybieramy z listy zmień nazwę. Dopisujemy .txt, tak aby nowa nazwa pliku była w postaci hosts.txt. Wciskamy enter i uruchamiamy plik dwukrotnie na nim klikając. Otworzy nam się notatnik.
Na końcu dodajemy powyższą linię z adresem IP serwera oraz domeną.
74.208.10.249 gs.apple.com # serwer saurika
Wciskamy X, aby wyłączyć okno, a na pytanie czy wprowadzić zmiany odpowiadamy twierdząco – Tak. Plik zostanie nadpisany. Następnie ponownie trzymamy na nim prawy klawisz myszy i z menu kontekstowego wybieramy Zmień nazwę. Z nazwy pliku hosts.txt wykasowujemy kropkę i rozszerzenie txt, tak aby ponownie plik nazywał się tylko hosts, bez żadnych dodatków.
Z naszego Download pobieramy plik z oprogramowaniem, które chcemy wgrać. Powiedzmy wersję 3.1.3. Po pobraniu ją na dysk, uruchamiamy iTunes. Jeżeli był uruchomiony podczas modyfikowania pliku hosts, najlepiej iTunes wyłączyć i uruchomić ponownie. Telefon przełączamy w tryb DFU.
Opcja dla Mac OS X
Uruchamiamy terminal i wpisujemy komendę:
sudo nano /private/etc/hosts
Na końcu dodajemy linię tekstu:
74.208.10.249 gs.apple.com
Zapisujemy wprowadzone zmiany, uruchamiamy iTunes. Telefon przełączamy w tryb DFU.
DFU dla iPhone 3GS
W przypadku iPhone 3GS, należy trzymać przycisk POWER i HOME do momentu pojawienia się ikonki iTunes i kabelka na ekranie telefonu. Windows wykryje urządzenie, a iTunes wyświetli informacje, że działa ono w trybie awaryjnym.
DFU dla iPhone 3G
Podłączamy telefon przewodem do komputera. Trzymamy 5 sekund HOME, nie puszczając HOME trzymamy przez 10 sekund HOME i POWER. Po tym czasie puszczamy POWER, ale dalej trzymamy HOME przez 30 sekund do wykrycia urządzenia w trybie DFU.
Wgrywanie pobranego oprogramowania
Klikamy OK w informacji o trybie awaryjnym. trzymając Shift w przypadku Windows, lub Alt w przypadku Mac, klikamy w opcję Przywróć (Restore). Pojawi się okienko z możliwością wskazania pliku z oprogramowaniem do wgrania. Wybieramy plik z oprogramowaniem, które pobraliśmy z naszego Download.
Naprawa błędu 1015 dla Windows
Rozpocznie się instalacja oprogramowania. Podczas instalacji wyświetli się błąd 1015. Nie należy się nim przejmować. ze strony https://iH8sn0w.com pobieramy aplikację iReb. Wybieramy przycisk Fix Recovery Loop.
Pojawi się pytanie, czy posiadamy już zainstalowaną biblioteke LIB, czy nie i chcemy ją zainstalować. Jeżeli program widzimy pierwszy raz w życiu, to na pewno jej nie posiadamy. Wybieramy więc No, I don’t…
Następnie zobaczymy pytanie o nasz system. Wskazujemy odpowiedni i pobieramy bibliotekę. W przypadku systemów nowszych niż XP, po pobraniu i wypakowaniu pliku instalacyjnego, należy kliknąć na niego prawym klawiszem myszy i wybrać Właściwości, a następnie zakładkę Zgodność. W jej opcjach wskazujemy zgodność z systemem Windows XP. Jest to ważne!
Następnie instalujemy bibliotekę i restartujemy komputer. Po zrestartowaniu, ponownie uruchamiamy iReb, wybieramy Fix Recovery Mode Loop i tym razem wybieramy odpowiedź Yes, i have..
Pojawi się okienko z wyborem modelu urządzenia. Wybieramy odpowiedni. Telefon się zrestartuje i uruchomi w trybie aktywacyjnym. Wsadzmay kartę SIM, podłączmay go do iTunes i wykonujemy normalną aktywację. W naszym telefonie zagościło w pełni działające oprogramowanie 3.1.3!:)
Naprawa błędu 1015 dla Mac OS X
Pobieramy ze strony https://www.sebby.net/wp-content/plugins/download-monitor/download.php?id=2 aplikację RecBoot i wybieramy przycisk Exit Recovery Mode.
Uwaga! Wykonanie downgrade’u dotyczy jedynie obszaru Firmware. Baseband pozostaje ten sam, z nowszej wersji.
Bardzo dobry tutorial.
Działa również z 3GS z nowym bootromem!
Dzięki niemu mam znowu 3.1.3
Pozdrawiam
🙂
Witam. Nurtuje mnie nastepujaca sprawa. Chce zrobic downgrade iphone 3gs z wersji 4.0.2 na wczesniejsza. Nie pamietam czy w Cydii zrobilem kopie plikow SHSH. Czy bez tej kopii gowngrade jest w ogole mozliwy? Czy jest jakis sposob zeby dowiedziec sie o Tym czy pliki sa zapisane czy nie…a jesli nie to moze da sie w inny sposob je zgrac. Pozdrawiam… :))
Bez plików SHSH powinienes bez problemu zrobic downgrade do wersji 4.0. Do niższej będziesz już na pewno potrzebował SHSH.
Dziękuję za odpowiedz… W takim razie dziś zabiore sie za robote 🙂 A zależy mi na zejściu do wersji 4.0.1 bo ta którą obecnie mam to w ogóle mi nie pasuje 😉
MAło czytasz, jak wywala blad 1015, wystarczy uzyc iREB i telefon by dzialal