Domowe ciepło taniej i wygodniej – recenzja zestawu głowic grzejnikowych NETATMO Smart Radiator Valves z obsługą HomeKit

Domowe ciepło taniej i wygodniej – recenzja zestawu głowic grzejnikowych NETATMO Smart Radiator Valves z obsługą HomeKit

Domowe ciepło taniej i wygodniej – recenzja zestawu głowic grzejnikowych NETATMO Smart Radiator Valves z obsługą HomeKit

0

Nie lubię zimy. Strasznie się cieszę, że już się kończy. Nie lubię za chłód, szarość i ciemność, gdy wychodzę do pracy oraz gdy z niej wychodzę. Za śnieg, „szklankę” na drodze, zaskoczonych drogowców, sól na chodnikach i chlapę. I oczywiście za rachunki – za prąd i ogrzewanie. By płacić mniej za te ostatnio podobno wystarczy kupić NETATMO Smart Radiator VALVES – inteligentne głowice grzejnikowe. Tak przynajmniej twierdzi ich producent.

37 procent mniej. Nawet tyle można zaoszczędzić na opłatach dotyczących ogrzewania mieszkania wraz z rozwiązaniem NETATMO Smart Radiator Valves. Dla jednych już sam fakt oszczędności wystarczy by zdecydować się na zakup. Dla mnie jednak największą zaletą jest możliwość niezależnego sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach przy ogrzewaniu miejskim, gdzie na tradycyjny termostat jak w przypadku pieca CO nie ma co liczyć.

Choć ogrzewanie miejskie ma swoje duże zalety, jak chociażby w zasadzie zerowe koszty serwisowania w przeciwieństwie do pieca, który trzeba czyścić, naprawiać, a po nastu latach wymieniać na nowy, a ponadto jest bardzo wygodne w użyciu, o tyle jeżeli chodzi o sprawne zarządzanie temperaturą w różnych pomieszczeniach to jest po prostu dramat.

Temperaturą w przypadku ogrzewania miejskiego sterujemy wyłącznie za pomocą głowic grzejnikowych, które odkręcamy na pozycję 1-4, a gdy pomieszczenie się nagrzeje zakręcamy. Oczywiście tradycyjna głowica po nagrzaniu potrafi zablokować przepływ czynnika cieplnego, ale jest to rozwiązanie tak prymitywne, że nijak ma się do optymalizacji zużycia ciepła i komfortu temperaturowego. Nie mówiąc już o konieczności myślenia o tym, że grzejniki trzeba odkręcać, zakręcać, pilnować co, jak kiedy. Mając piec CO montujemy sobie termostat pokojowy, który dba o to, aby temperatura była w miarę stała, a gdy spada uruchamia piec by go zgasić. Tylko ten piec…

Dlatego tym bardziej ucieszyłem się na możliwość przetestowania inteligentnych głowic grzejnikowych NETATMO, które pozwalają zarządzać domowym ogrzewaniem w sposób zautomatyzowany, inteligentny i oszczędny. Do testów otrzymałem Starter Pack, który składa się z dwóch głowic grzejnikowych oraz sterownika WiFi. W zestawie nie zabrakło także mnóstwa konwerterów zapewniających kompatybilność głowic z niemal każdym typem zaworu grzejnikowego.

Dodatkowo w opakowaniu znajdziemy zestaw baterii (po 2 paluszki na głowicę) oraz kolorowe naklejki, które potrafią nadać przezroczystej obudowie głowicy interesującej łuny. Podobny efekt mogliśmy zobaczyć w innym produkcie NETATMO, także służącym d optymalizacji kosztów ogrzewania jednak dedykowanemu piecom. Chodzi mi o Netatmo Thermostat. Za wzornictwo obu produktów odpowiada ten sam człowiek – francuski designer Philipe Starck.

 

Bezprzewodowe głowice grzejnikowe NETATMO

Głowice są bardzo ładne i wyglądają nowocześnie. Srebro, biel i matowa przezroczystość pozwoliły stworzyć urządzenie wyglądające industrialnie i pasujące do każdego wnętrza. Bardzo ciekawy jest tutaj ekran wyświetlający aktualną temperaturę oraz tę ustawianą.

Nie jest to typowy ekran LCD, a ekran typu papier, który prąd pobiera tylko w chwili „rysowania” się czegoś na nim, a nie przez cały czas wyświetlania jak to ma miejsce w przypadku ekranów LCD. Takie rozwiązanie jest więc idealne w przypadku urządzeń bateryjnych, gdyż zużywa bardzo mało energii, zapewniając wielomiesięczny czas pracy na jednym komplecie baterii.

W tym wypadku komplet to dwa paluszki typu AA. Głowice komunikują się z „bazą” za pomocą WiFi. Jak zapewnia producent w specyfikacji zasięg głowicy to spokojnie 100 metrów. Można wiec budować sieć zarządzania ogrzewaniem w naprawdę dużych budynkach.

Ich instalacja należy do chyba najprostszych z jakimi się spotkałem. Żeby je nałożyć na zawór w grzejniku, mając za sobą doświadczenie z instalowaniem głowic Danfossa pożyczyłem potrzebny klucz itd. W zasadzie, gdyby nie to, że musiałem zdemontować tradycyjną głowicą, to owy klucz nie byłby mi potrzebny. Zainstalowanie głowic odbywa się całkowicie bez narzędziowo.

Za sterowanie temperaturą odpowiada tu ruchomy trzpień, który w zależności od potrzeb dociska zawór zamykając go lub popuszcza by grzejnik napełnił się gorącym czynnikiem cieplnym.

Silnik sterujący trzpieniem jest niestety słyszalny. Ja instalowałem zestaw startowy w salonie. Jeżeli wieczorem siedziałem z cicho włączonym telewizorem, praca silnika była słyszana. Nie jest to głośna praca, ale jednak słyszana. Podejrzewam, że osoby instalujące takie głowice w sypialni, mające problem z najmniejszą szmerem utrudzającym zaśnięcie, mogą się tą pracą irytować.

Temperaturą możemy sterować z poziom aplikacji lub za pomocą samej głowicy, której co prawda nie obracamy, ale ruchem przypominającym obracanie naciskamy mikrostyk przestawiający stopnie temperatury, która chcemy uzyskać. Dzięki HomeKit i Google Home możemy także poprosić asystenta głosowego o ustawienie temperatury lub sprawdzenie, jaka jest aktualna. Netatmo wbudowało także w aplikację bota, któremu możemy napisać, aby sprawdził temperaturę i ustawił żądaną.

Stacja bazowa NETATMO

Stacja bazowa wygląda trochę jak wspominane NETATMO Thermostat, tyle że bez ekranu typu elektroniczny papier. Do działania wymaga wyłącznie gniazdka elektrycznego i sieci WiFi w domu.

Tu duży minus za współpracę wyłącznie w routerem w paśmie 2.4GHz. W 5GHz się nie połączymy. Stacja nie posiada żadnego ekranu prezentującego komunikaty itp. Jest wyłącznie dioda LED, której światło informuje nas o trybie, w którym pracuje.

Stacja w zasadzie potrzebna nam jest tylko do tego, aby nasze głowice komunikowały się ze światem i naszą aplikacją na smartfonie i tablecie.

Aplikacja Energy od NETATMO

Do zarządzania głowicami używamy aplikacji Energy. Służy ona do obsługi wspominanego już kilka razy termostatu, ale także właśnie do obsługi głowic.

To przy jej pomocy dodajemy stację bazowa i głowice do naszego profilu NETATMO.

Dzięki niej możemy ustawiać temperaturę na każdej z głowic, ustalać harmonogramy ogrzewania, łączyć wiele głowic w pokoje, dzięki czemu ustawiając wyższą temperaturę na jednej, reszta ustawi tę samą automatycznie. W aplikacji możemy również podpiąć system do Apple HomeKit i użyć go w scenach do automatyzacji.

Jak NETATMO VALVES działa w praktyce?

Nad wyraz sprawnie! Histereza dla tego urządzenia to 0.5 ‘C, dzięki czemu możemy bardzo precyzyjnie zarządzać domową temperaturą. To jest właśnie to, czego potrzebowałem. Co ważne głowice bardzo, ale to bardzo szybko reagują na nasze ustawienia. Wystarczy zmienić z aplikacji temperaturę na wyższą, by niemal natychmiast usłyszeć, jak silniki zaczynają pracować, a grzejniki dogrzewać nasze pomieszczenie. W aplikacji warto zdefiniować sobie pomieszczenia i w ich ramach dodać zainstalowane głowice. Dzięki czemu mając nawet kilka grzejników w pomieszczeniu wystarczy, że zdefiniujemy temperaturę na jednym, by pozostałe również dotrzymały nam kroku i ustawiły się na tę temperaturę.

Tak zdefiniowana strefa ogrzewania umożliwia nam skorzystanie czy to z różnych temperatur dla poszczególnych pokoi (bardzo ciepła łazienka, ciepły salon, chłodna sypialnia, czy jak kto woli), ale również pozwoli uruchomić harmonogramy dnia na cały tydzień.

To właśnie one pozwalają zaoszczędzić na opłatach na ogrzewaniu przy zapewnieniu maksimum komfortu temperaturowego.

Jak NETATMO VALVES oszczędza ogrzewanie?

Rozwiązanie Netatmo to bardzo inteligentne rozwiązanie. System przez cały czas uczy się naszych pomieszczeń. Sprawdza w jakim czasie jest w stanie podnieść temperaturę o jeden stopień oraz jak szybko dany pokój się wyziębia.

Zaawansowane algorytmy na tej podstawie określają plan pracy głowic tak, aby dochodziło do jak najkrótszych napełnieni grzejnika przy zachowaniu temperatury w pomieszczeniu. Taka optymalizacja zużycia czynnika grzewczego pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdyż głowice dbają o to, aby grzejniki napełniane były właściwą ilością czynnika potrzebną do uzyskania i utrzymania jak najdłużej pożądanej temperatury.

Ponadto harmonogram pozwala ustalić dla każdego dnia tygodnia różnego temperatury o różnych porach. Możemy ustalić w jakich godzinach śpimy, w jakich przebywamy w domu, jakich jesteśmy w pracy i szkole. Dzięki temu algorytm zajmie się tym, aby nie nagrzewać bez sensu pustych, nieużywanych pokoi, gdy wszyscy jesteśmy poza domem, ale przygotować je na nasz powrót, tak byśmy korzystali dokładnie z tej energii grzewczej za którą płacimy i którą zagwarantuje nam najlepszy komfort.

 

 

Podsumowanie

Netatmo Smart Radiator Valves to bardzo sprawnie działający system do optymalizacji kosztów ogrzewania oraz jego zautomatyzowania i zdalnego zarządzania. Głowice odpowiadają niezwykle sprawnie. Są bardzo czułe, a ich histereza to zaledwie 0.5 stopnia co pozwala bardzo precyzyjnie ustalić i utrzymać temperaturę na żądanym poziomie. Dzięki zastosowaniu elektronicznego papieru komplet baterii pozwala na bardzo długą pracę. Aplikacja do zarządzania jest prosta, intuicyjna i nie sprawi trudności w obsłudze nawet nietechnicznej osobie. Zestaw NETATMO to także doskonały sposób na obsługę wielu grzejników ogrzewania miejskiego za pomocą aplikacji czy nawet komunikatów głosowych dla Siri. Poza ceną w zasadzie trudno znaleźć w tym rozwiązania jakiejś wady. Ile kosztuje? Zestaw startowy w okolicach 900 złotych. Każda kolejna głowica około 400. W sieci ogrzewania może ich być maksymalnie 20.

Głowice grzejnikowe NETATMO do recenzji wypożyczył HORN.EU, oficjalny polski dystrybutor marki NETATMO

Domowe ciepło taniej i wygodniej – recenzja zestawu głowic grzejnikowych NETATMO Smart Radiator Valves z obsługą HomeKit

Zalety Wady

Zalety

  • Bardzo sprawne działanie
  • Łatwa instalacja
  • Wsparcie dla HomeKit
  • Obsługa nawet 20 głowic
  • Możliwość grupowania i łączenia głowic
  • Automatyzacja i harmonogramy
  • Precyzyjny pomiar i ustawienie temperatury pomieszczenia

Wady

  • Cena
  • Słyszalne silniki w głowicach
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *