
Tworzenie stron i aplikacji przebiega szybciej i łatwiej dzięki frameworkom. To szkielet oprogramowania, narzędzie, które dostarcza gotowe komponenty i rozwiązania. Dzięki niemu szybciej można wykonać oczekiwane aplikacje. Programista ma do napisania mniej kodu, a poza tym kod ten jest wysokiej jakości – dopracowany. Od lat najczęściej wykorzystywanym frameworkiem PHP jest Laravel. Dlaczego cieszy się takim zainteresowaniem?
Laravel – co to jest?
Język PHP wielu specjalistów skazywało już na stopniowe zanikanie. Tymczasem według W3Techs korzysta z niego prawie 80 proc. stron WWW. Samo to, że zdecydowanie najpopularniejszy system CMS na świecie – WordPress – bazuje na tym języku, ma ogromny wpływ na taki rezultat. Laravel jest jednym z frameworków PHP. Kiedy pojawił się na rynku, szybko stał się tak samo popularny jak konkurencyjne rozwiązania, a niedługo potem został najczęściej wybieranym rozwiązaniem.
Pierwsze wydanie Laravel pojawiło się w 2011 roku, czyli w tym samym, w którym powstało Symfony, inny popularny framework. Co istotne, Laravel jest rozwiązaniem open source. Oznacza to, że korzystanie z niego nie wiąże się z wydatkami, tzn. opłatami licencyjnymi. Framework cieszy się tak dużym zainteresowaniem z kilku względów, ale przede wszystkim przez szybkość działania i prostotę tworzenia projektów.
Największe zalety Laravel
Laravel warto wybrać z co najmniej kilku względów. Do największych zalet tego frameworka zalicza się:
- Prostota korzystania – kod frameworka jest bardzo dobrze poukładany i przejrzysty. Przyjemnie się z nim pracuje, a efekt jest satysfakcjonujący dla programisty.
- Autentykacja – Laravel ma wbudowany taki system. Dzięki temu rozwiązaniu framework stworzy za nas typowe funkcje, które pojawiają się w witrynach, np. stronę logowania, resetowania hasła czy rejestracji.
- Linia komend – w Laravel funkcja ta zwana jest Artisan. Zaletą korzystania z tego rozwiązania jest przyspieszenie pracy. Często używane komponenty można uzyskać za pomocą jednej komendy.
- Dokumentacja – jeśli tylko pojawia się nowa funkcja Laravel, to jest dokładnie opisana. Poza dokumentacją można korzystać z tutoriali prowadzonych przez eksperta, który doskonale zna ten framework.
- Prosta praca z bazą – w Laravel do ich projektowania służy Eloquent model. Pracuje się z nią bez problemów. Projektowanie odbywa się za pomocą klas w PHP.
- System Blade – to system szablonów w Laravel. Część programistów nie lubi pisać w takich określonych systemach, ale w tym przypadku wygląda to inaczej. Tutaj ocena ekspertów jest inna – szablony są kompilowane w czysty kod i dostępne są wszystkie funkcje PHP.
Czy Laravel jest frameworkiem bez wad?
Teoretycznie trudno wskazać jakąś szczególną wadę Laravel. Natomiast na pewno nie jest to framework, który w każdym przypadku będzie najlepszy do projektu. Programista powinien przed wyborem rozwiązania rozplanować swój pomysł. Niektórzy specjaliści decydują się na inne frameworki z tego względu, że je doskonale znają, a wybór mają duży. Dobry programista powinien wiedzieć, jak najlepiej poradzić sobie z problemem, na który trafił w czasie tworzenia aplikacji – który framework najbardziej się sprawdzi?
Inny bardzo popularny framework – Symfony – wymaga napisania większej liczby linijek kodu, aby osiągnąć ten sam efekt co w Laravel. Natomiast to rozwiązanie również ma wiele zalet. Jedną z kluczowych jest możliwość pisania aplikacji według swoich standardów – nie trzeba przejmować się wymaganiami frameworka.
Inne frameworki, które warto brać pod uwagę to CodeIgniter, Zend Framework, Yii, CakePHP, Slim, Phalcon, FuelPHP, Fat-Free Framework. Warto rozważać różne rozwiązania i dopasowywać do projektu. Natomiast najczęściej to Laravel okazuje się rozwiązaniem, które najlepiej się sprawdza przy realizacji aplikacji.
Więcej na temat tego frameworka można się dowiedzieć tutaj: https://smartbees.pl/blog/laravel. Laravel jest wciąż rozwijane i póki co to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie, jeśli chodzi o frameworki PHP.