0

Dlaczego korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi jest niebezpieczne? Zagrożenia i zasady bezpieczeństwa

Dlaczego korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi jest niebezpieczne? Zagrożenia i zasady bezpieczeństwa
0

Wszechobecne darmowe sieci Wi-Fi to dla wielu z nas duże udogodnienie, a podczas podróży zagranicznych niekiedy wręcz wybawienie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak niebezpieczne może być korzystanie z publicznych sieci bezprzewodowych. Dlaczego korzystając z Wi-Fi w kawiarni, hotelu, sklepie, na lotnisku czy dworcu nie jesteśmy bezpieczni? Czym może grozić korzystanie z tych sieci? Jak bronić się przed tymi zagrożeniami? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi — zagrożenia

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez smartfonu, tabletu czy laptopa i wiecznego bycia „online”. Stąd tak wielu z nas chętnie korzysta z darmowego Wi-Fi, kiedy tylko istnieje taka możliwość i nie zastanawia się nad groźnymi konsekwencjami, jakie może to za sobą nieść. Na czym polega zagrożenie? Otóż darmowe, publiczne sieci rzadko są zabezpieczone równie dobrze, co te domowe czy biurowe i stanowią tym samym furtkę dla wszelkiego rodzaju cyberprzestępców, którzy z ich pomocą mogą bez problemu wykraść nasze dane, hasła i prywatne informacje.

Dojść do takiej sytuacji może na wiele sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

  • Tworzenie fałszywej sieci — przestępcy tworzą „niewinnie” wyglądające, otwarte sieci, zbliżone nazwami do tych kawiarnianych czy hotelowych. Każdy, kto połączy się z taką siecią, umożliwia wtedy hakerowi wgląd do wszystkich operacji wykonywanych na swoim urządzeniu.
  • Nakłanianie do pobrania aplikacji typu backdoor — osobie podłączonej do publicznej sieci proponuje się pobranie aktualizacji oprogramowania. W rzeczywistości to groźna aplikacja, która przechwytuje wszystkie nasze hasła, dane i informacje o naszej aktywności.
  • Przekierowywanie ruchu na fałszywe strony internetowe — dotyczy to szczególnie bankowości internetowej. Haker „podstawia” na miejsce witryny naszego banku swoją, identyczną, dzięki czemu uzyskuje nasze dane logowania i tym samym dostęp do konta.
  • Monitoring przesyłanych danych w sieci i przechwycenie niezaszyfrowanych treści – łupem przestępcy mogą paść nasze hasła lub dane wrażliwe, które przesyłamy przy pomocy publicznej sieci.

Stąd już tylko prosta droga do utraty pieniędzy z konta czy nawet kradzieży tożsamości i przemiany wirtualnego zagrożenia w realne kłopoty.

Bezpieczne korzystanie z publicznych Wi-Fi — 6 skutecznych rad

Na szczęście wszystkie powyższe zagrożenia nie oznaczają, że już nigdy nie powinniśmy łączyć się z hotspotami „na mieście”. Korzystać z ogólnodostępnych sieci można bezpiecznie, pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy i będziemy przestrzegać kilku zasad.

1. Unikaj sieci Wi-Fi niechronionych hasłem

Sieci całkowicie otwarte, do połączenia się z którymi niewymagane jest hasło, są najbardziej podejrzane, gdyż to właśnie one mogą być tymi „fałszywymi’, ustawionymi przez hakerów. Sieć chroniona hasłem zaś, nawet jeśli jest ono ogólnodostępne, generuje indywidualne klucze dla każdej sesji, co zapewnia nam ochronę. Jeśli naprawdę chcesz skorzystać z otwartego punktu dostępowego w kawiarni, na lotnisku, czy w innym miejscu, najlepiej upewnij się u obsługi, jak brzmi jego nazwa.

2. Wyłącz automatyczne łączenie się z sieciami bezprzewodowymi

Z tego samego powodu warto wyłączyć we wszystkich mobilnych urządzeniach opcję automatycznego łączenia z Wi-Fi. Może na tym nieco ucierpieć nasza wygoda, ale warto — cyberprzestępcy mogą bowiem swoim „fałszywym” sieciom nadawać popularne nazwy (np. „dworzec”, „biuro”, „dom”) i na tej podstawie łapać w pułapkę niczego nieświadomych użytkowników internetu.

3. Korzystaj z programu antywirusowego i zapory

Antywirus na każdym urządzeniu, które łączy się z internetem to podstawa, a mimo to nie każdy o tym pamięta. Na rynku nie brakuje darmowych aplikacji antywirusowych, dostępnych na wszelkie rodzaje urządzeń i systemów operacyjnych, dlatego wymówki nie mają sensu.

4. Korzystaj z bezpiecznych serwisów

Jeśli korzystając z publicznej sieci, wykonujesz operacje finansowe, kupujesz bilety, używasz haseł, upewnij się, że serwis, z którego korzystasz, stosuje protokół SSL. Bezpieczna strona będzie oznaczona zieloną kłódką, a w jej adresie znajdzie się „https”, zamiast „http”.

5. Stosuj bezpieczne hasła i podwójne uwierzytelnianie

Ważne, aby do różnych serwisów używać różnych haseł. W tym przypadku, jeśli hakerom uda się włamać na jedno z naszych kont, nie pociągnie to za sobą lawiny innych konsekwencji. Poza tym warto korzystać z możliwości podwójnego uwierzytelniania wszędzie, gdzie to możliwe. Najczęściej polega to na podaniu przy każdym logowaniu do danego serwisu, poza loginem i hasłem, kodu SMS wysyłanego na nasz numer telefonu. To prosty, ale bardzo skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed atakami.

6. Korzystaj z VPN

VPN to z angielskiego wirtualna sieć prywatna (Virtual Private Network). To sposób na dodatkowe zaszyfrowanie naszego połączenia i całkowite uniemożliwienie dostępu do niego hakerom. Do wyboru mamy płatnych i darmowych dostawców VPN, a do korzystania z niego często wystarczy jedynie zainstalowanie prostej aplikacji. Kompleksowo tematyką VPN zajmuje się serwis DobryVPN.pl, w którym możemy znaleźć testy, recenzje, rankingi i porównania różnych rozwiązań z zakresu VPN, których możemy użyć. Warto o tym pomyśleć, jeżeli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa naszych danych.

Artykuł sponsorowany
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *