Home Newsy Czy warto zdecydować się na światłowód?
0

Czy warto zdecydować się na światłowód?

Czy warto zdecydować się na światłowód?
0

Technologia światłowodowa zyskuje coraz więcej zwolenników. Zawrotna szybkość łączą oraz praktycznie nieograniczony przesył danych to tylko dwie spośród licznych zalet tego rozwiązania. Sprawdźmy, kiedy warto zdecydować się na internet światłowodowy i czy jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym.

Jak działa internet światłowodowy? 

Światłowód to rodzaj kabla, który służy do przesyłania pakietów danych. Dzięki specjalnej technologi wykorzystującej szklane włókna prędkość przesyłu jest nieporównywalna z innymi rozwiązaniami. Obecnie internet światłowodowy jest najlepszą opcją dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort korzystania z sieci. Wybór tej metody przesyłu danych sprawia, że problem zacinających się filmików lub zbyt długo ładujących się stron przestaje nas dotyczyć. Szklanymi włóknami informacje z Internetu mkną do nas z prędkością, której nie mogą zaproponować inne rodzaje łącza. Średnie przepustowości, które może zaproponować światłowód to 100, 300 lub 600 Mb/s. W porównaniu z szybkością 8 -10 Mb/s, którą mogą zaproponować inne rozwiązania rzeczywiście robi to ogromne wrażenie. Kolejną zaletą technologii jest stabilność połączenia. Jakość naszego łącza nie spada przez cały czas użytkowania. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na innowacyjność tego rozwiązania, które wciąż jest rozwijane i udoskonalane.

Jak internet światłowodowy wypada na tle konkurencyjnych rozwiązań? 

Technologia światłowodowa okazała się przełomem w kwestii rodzajów połączeń internetowych. Zanim polscy użytkownicy mogli z niej skorzystać, rynek zdominowany był przez usługi operatorów sieci kablowej oraz mobilne łącza sieci komórkowych. Nieco mniej popularne, ale mimo wszystko dostępne były łącza telefoniczne, radiowe i satelitarne. Każde z tych rozwiązań wiąże się jednak z licznymi wadami. Jedną z podstawowych są z pewnością ograniczenia odnośnie prędkości przesyłu. Początkowo duży potencjał przypisywano połączeniom radiowym oraz realizowanym za pomocą satelity. Oba łącza niwelowały problem z okablowaniem, ale okazały się podatne na zmiany warunków pogodowych i wymagające pod względem zasięgu. Światłowód jest rozwiązaniem w najmniejszym stopniu awaryjny. Ponadto oferuje wysoką jakość połączenia przy porównywalnych kosztach.

Dla jakich gospodarstw domowych światłowód będzie najlepszą opcją? 

Mimo że światłowód oferuje wiele korzyści, nie w każdym domu mamy możliwość skorzystania z tego rozwiązania. W naszym budynku mieszkalnym musi być zamontowana infrastruktura kabli ze szklanymi włóknami. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy nowych osiedli, w których nie ma żadnych problemów z podłączeniem do sieci światłowodowej. W wielu starszych budynkach również, ze względu na ogromną popularność tego rozwiązania, coraz częściej operatorzy decydują się na instalację okablowania. Nowoczesne metody pozwalają na maskowanie kabli w taki sposób, aby nie naruszały estetyki budynku i równocześnie nie wymagały przeprowadzania remontu. W najgorszym położeniu są mieszkańcy domów jednorodzinnych poza miastem. Jak do tej pory nie wymyślono sposobu, który umożliwiłby im skorzystanie z sieci światłowodowej, tak samo jak z usług operatorów sieci kablowych.

Jaki operator proponuje najlepsze warunki technologii światłowodowej? 

Coraz więcej operatorów usług telekomunikacyjnych w swojej ofercie posiada Internet światłowodowy. Szczególnie wart uwagi jest super szybki Internet UPC. Oferta ta jest najlepszym kompromisem między wysoką jakością a ceną. Internet UPC można dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Wśród możliwych opcji znajdziemy trzy pakiety zróżnicowane pod względem szybkości przesyłu danych. Nawet najbardziej wymagający użytkownicy sieci znajdą wśród nich coś dla siebie. Dodatkowo światłowód UPC wykorzystywany jest do przesyłu telewizji. Operator oferuje bogatą listę kanałów na start, ale umożliwia również dobranie pakietów tematycznych. Internet do domu UPC to dobra opcja również ze względu na proponowany przez usługodawcę nowoczesny modem, dzięki któremu można korzystać bez ograniczeń z silnego wifi.

Artykuł partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.