Czy warto kupić iPhone 13 w 2022? Porównanie zeszłorocznego flagowca Apple z iPhone 14

Czy warto kupić iPhone 13 w 2022? Porównanie zeszłorocznego flagowca Apple z iPhone 14
0

Kiedy firma Apple wypuszcza na rynek nowy model iPhone’a, wielu użytkowników planuje przesiadkę. Możliwości każdego kolejnego modelu są zaskakujące, a więc zmiana telefonu na nowszy jest bardzo kusząca. Zagwozdkę mają też użytkownicy, którzy dopiero planują kupić iPhone’a. Czy warto decydować się na najnowszy model – iPhone 14? Podpowiadamy w naszym artykule.

Zeszłoroczny flagowiec Apple – iPhone 13

Czym telefon iPhone 13 podbił serca użytkowników na całym świecie? Przede wszystkim świetnym aparatem fotograficznym oraz trybem filmowym. Telefony te od lat uchodzą zresztą za idealny sprzęt dla miłośników fotografii. Zeszłorocznym flagowcem (dostępnym tutaj: https://www.neonet.pl/smartfony/apple-iphone-13-128gb-niebieski-mlpk3pm-a.html) można ustrzelić naprawdę imponujące zdjęcia, a następnie poddać je obróbce z poziomu aplikacji.

Dużą zaletą jest także 6,1-calowy wyświetlacz Super Retina XDR. Ekran wykonany jest w technologii OLED i ma rozdzielczość 2532 na 1170 pikseli.

Użytkownicy zwracają uwagę również na wydłużony czas pracy baterii, a także szybkie ładowanie.

Najnowszy iPhone 14 – czy zdetronizuje poprzednika?

Na początek warto nadmienić, że najnowszy iPhone pod względem wizualnym zaprojektowano w podobny sposób co jego poprzednika. Uwagę przykuwają cienkie ramki i smukła obudowa (choć w iPhone 14 nieco grubsza). Niemniej urządzenia są dostępne w trochę innej gamie kolorystycznej.

Jako zaletę najnowszego flagowca wskazuje się wydajniejszą baterię. Innowacyjnymi elementami są natomiast: Dynamic Island oraz funkcja Always On. Dynamic Island skrywa obiektyw przedniego aparatu True Depth. Zdecydowanie jest to duże udogodnienie. Funkcja ta zastąpiła tak zwanego notcha.

Nowszy iPhone ma również lepszy system aparatów; warto zwrócić uwagę na szerszą przysłonę w aparacie głównym.

Jak zatem widać – twórcy wprowadzili nieco zmian i dodali ciekawe funkcjonalności. Czy to wystarczy, by strącić poprzednika z piedestału? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu, analizując wszystkie „za” i „przeciw” inwestowaniu niemałych pieniędzy w najnowszy model.

Telefon iPhone 13 czy najnowszy iPhone 14?

Warto podkreślić, że telefony nie różnią się od siebie aż tak bardzo. Oczywiście nie sposób nie przyznać, że iPhone 14 został „dopieszczony” przez twórców. Ma też lepszą baterię i kilka przydatnych funkcji (jak wspomniany Always On, czyli niegasnący wyświetlacz). Telefon ma lepszy aparat, a także więcej pamięci RAM (6 GB).

Ponadto telefon iPhone 13 wyposażony jest w 4-rdzeniowe GPU, natomiast iPhone 14 w 5-rdzeniowe. Powoduje to, że nowszy model dysponuje wydajniejszym układem graficznym.

Ciekawym dodatkiem jest funkcja bezpieczeństwa w iPhone 14. Smartfon wykrywa zagrożenie (na przykład wypadek komunikacyjny), po czym automatycznie wzywa odpowiednie służby ratunkowe.

Wiele funkcji telefonów pokrywa się ze sobą, natomiast można zaobserwować też różnice. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie są one na tyle duże, aby w znaczący sposób wpływały na komfort użytkowania telefonu. Nie da się ukryć, że iPhone 14 jest lepszy. Niemniej ta różnica nie jest tak spektakularna jak pomiędzy iPhone 13 a jego poprzednikami – przesiadając się ze starszych modeli na iPhone 13 użytkownik odczuwał ogromną różnicę. W przypadku tych dwóch telefonów ten efekt jest mniejszy.

Wybór odpowiedniego smartfona to kwestia indywidualna. Oba telefony są urządzeniami z najwyższej półki i zaspokoją potrzeby użytkownika. Należy się zastanowić samodzielnie czy wybierzemy najnowszego iPhone 14, czy równie przyzwoitego flagowca z poprzedniego roku. Miłośnicy nowinek technologicznych (zwłaszcza ci, którzy już używają sprzęt od Apple) z pewnością się na niego skuszą. Nie ma w tym nic dziwnego – iPhone 14 to smartfon bezsprzecznie wart uwagi. Dla nowych użytkowników tego środowiska dobrym wyborem będzie także iPhone 13, który bije na głowę starsze modele iPhone’a.

2.2/5 - (9 votes)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *