Home Newsy Czy w przyszłości zapłacimy kryptowalutami przez Apple Pay?
0

Czy w przyszłości zapłacimy kryptowalutami przez Apple Pay?

Czy w przyszłości zapłacimy kryptowalutami przez Apple Pay?
0

Czyżbyśmy w niedalekiej przyszłości za pomocą iPhone’a dokonywali płatności kryptowalutowych? Sprawdzamy najnowsze informacje!

Na początku roku 2020 pojawiły się pogłoski, jakoby firma Apple na poważnie zainteresowała się kryptowalutami. Po długim oczekiwaniu wreszcie otrzymaliśmy potwierdzenie. Dyrekcja firmy przyznała, że rzeczywiście mają oko na wirtualne waluty, ponieważ wykazują „ciekawy długoterminowy potencjał”. Czyżbyśmy w niedalekiej przyszłości za pomocą iPhone’a dokonywali płatności kryptowalutowych? Sprawdzamy najnowsze informacje!

Pierwsza zapowiedź zmian

Wiosną tego roku Apple ogłosiło swój CryptoKit. Dzięki aplikacji deweloperzy w łatwy sposób stworzą funkcje haszujące (czyli funkcje skrótu) dla cyfrowych podpisów oraz publicznych i prywatnych kluczy szyfrujących. Dane trafią do Apple’s Secure Enclave, gdzie będą składowane i skąd będziemy nimi zarządzali.

Klucze te, którymi dziś przesyłamy m. in. kryptowaluty, posłużą do wymiany między użytkownikami iPhone’ów. Będą formą zapłaty poprzez aplikację. Kiedy dyrekcja Apple’a potwierdziła te doniesienia, przyznała jednocześnie, że firma zbliża się do technologii blockchain.

Niestety do tej pory gigant komputerowy ze stanów nie odniósł się do pytania, czy planuje swój autorki portfel kryptowalutowy. Wiele jednak wskazuje, że prędzej czy później nasze iPhone’y otrzymają również tę możliwość.

Co wynika z rozmowy z dyrekcją?

Mimo że brakuje doniesień odnośnie planów wprowadzenia rozwiązań dedykowanych dla entuzjastów kryptowalut, Apple nie zapomina o coinach. Jennifer Bailey, wiceprezes Apple Pay, powiedziała w rozmowie z CNN: „Obserwujemy kryptowaluty, ponieważ uważamy je za interesujące. Mają ciekawy długoterminowy potencjał.” Wypowiedź ta padła podczas prywatnego eventu w San Francisco.

Jeśli spojrzymy na innych gigantów branży, Apple byłoby trzecią firmą, która implementuje rozwiązania kryptowalutowe. Ubiegł ją Samsung i HTC. Obydwie korporacje ogłosiły, że planują prace nad własnymi portfelami kryptowalutowymi w typie cold storage.

Funkcje te pojawią się na smartfonach:

• Exodus 1 (HTC), który przechowa zarówno Bitcoina, jak i altcoiny z grupy Ether;

Galaxy 10 (Samsung) o którym jeszcze nie wiemy wiele.

Jednak eksperci przypuszczają, że Apple nie wypuści własnej technologii blockchain w najbliższym czasie. Firma słynie z bardzo ostrożnych ruchów, więc prawdopodobnie najpierw upewni się, że Apple Pay działa jak należy. Dopiero później wprowadzi kolejne metody płatności, które cechują się większym ryzykiem (czyli kryptowaluty).

Mimo wszystko coraz więcej firm idzie w stronę Bitcoina i altcoinów, co przekłada się na wyniki giełdowe.

Bitcoin bezpieczną przystanią?

Na rynku kryptowalut od paru miesięcy obserwujemy wyraźną stabilizację. Bitcoin utrzymuje się na poziomie między 9000 a 10 000 dolarów. Taka sytuacja popycha nowych inwestorów w stronę wirtualnych walut. Wielu z nich twierdzi, że Bitcoin w końcu staje się stabilnym instrumentem finansowym, czyli spełnia swoje pierwotne założenia.

Niektórzy przewidują, że w najbliższym czasie czeka nas taki wzrost wartości kryptowaluty, którego jeszcze nie widzieliśmy.

W efekcie coraz więcej ludzi interesuje się giełdą i inwestuje w coiny. Robią to albo w sposób tradycyjny, albo zautomatyzowany. W drugim przypadku najczęściej korzystają z robotów tradingowych, które wyręczają ich w większości zadań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym oprogramowaniu, przeczytaj recenzję popularnych kryptobotów.

Firmy wykorzystują popularność kryptowalut

Eksperci z Juniper Research przeprowadzili badanie, w którym wykazali, że liczba ludzi używających portfeli kryptowalutowych wzrośnie z 2.3 miliarda do blisko 4 miliardów. Do 2024 niemal połowa populacji ziemi będzie posiadała wirtualny portfel. Wpłynie to znacznie na wartość transakcji, która podniesie się o ponad 80% — do poziomu 9 bilionów dolarów rocznie.

Dlatego firmy nie czekają i już dziś wprowadzają swoje rozwiązania na rynku kryptowalutowym. Jeden z największych liderów bankowości na świecie, JP Morgan Chase, niedawno ogłosił plany dotyczące autorskiego coina. Będzie to pierwsza kryptowaluta, którą wspiera wielki bank. Wielu traktuje ją jak kolejny krok do popularyzacji technologii blockchain.

Jednak nie tylko banki interesują się coinami. W czerwcu Facebook ogłosił swoje plany odnośnie kryptowalut. Firma pracuje nad własną wirtualną walutą i portfelem. Wywołuje tym samym coraz większą presję na tradycyjnych bankach. Jeśli nie wejdą w technologię blockchain odpowiednio szybko, znajdą się na szarym końcu.

Jak pośród innych prezentuje się Apple?

Firma już w 2014 roku wprowadziła usługę Apple Pay, która aktualnie obsługuje ponad miliard transakcji miesięcznie. Później nadszedł czas na Apple Card, czyli autorską kartę kredytową. W ten sposób Apple buduje solidny grunt w branży fintech i tworzy własny ekosystem, do którego wciąga kolejnych klientów.

Jest tylko kwestią czasu, zanim w usługach firmy pojawią się płatności kryptowalutami, co potwierdzają narodziny opisanej wyżej aplikacji CryptoKit. Gdy to nastąpi, Apple stanie się jednym z najważniejszych graczy na rynku fintech. Perfekcjonistyczne podejście i interfejs przyjazny dla użytkownika, z których słynie firma, prawdopodobnie przyciągną wielu nowych konsumentów. Jednak póki co nie wiemy, kiedy to nastąpi.

Artykuł przygotowany przez partnera
tags:
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.