Czy programowanie jest naprawdę trudne?

Czy programowanie jest naprawdę trudne?

0

Czy programowanie jest naprawdę trudne?

2
0

Praca IT to jeden z najgorętszych tematów ostatnich lat. Media ciągle dostarczają nam informacji o nowych, innowacyjnych technologiach. Programiści stają się gwiazdami, które mają swoich agentów. Ale mimo, że stawki IT rozpalają wyobraźnię, branża cierpi na gigantyczne niedobory kadrowe. A wszystko przez ten straszliwie trudy kod.

Ale czy pisanie kodu jest naprawdę trudne? Jak często bywa z obiegowymi opiniami, jest w nich trochę prawdy. Teoretycznie, każdy może nauczyć się programować. Nie istnieje jakiś zestaw wymagań, które by definitywnie określały, kto się nadaje, a kto nie. Nie potrzebujesz żadnej wiedzy matematycznej. Wystarczy umiejętność przewidywania zależności przyczynowo-skutkowych.

Mimo to, programowanie nie jest dla każdego. Podobnie jest z wieloma innymi zajęciami. Przykładowo, większość z nas jest w stanie uzyskać prawo jazdy. Nie każdy jednak nadaje się na zawodowego kierowcę. A tym bardziej kierowcę rajdowego. Najprostszym powodem są nasze zdolności i upodobania. Każdy może pisać kod, ale nie każdy odnajdzie w tym satysfakcję na tyle, by nieustannie się rozwijać i doskonalić.

Ale każdy może zostać programist(k)ą?

O ile nabycie podstawowych umiejętności programowania jest łatwe, zawód programisty wiąże się z nieustanną zmianą. Podobnie jak w wielu innych branżach, wiedza szybko traci na wartości. Nabyte kilka lat temu skille często okazują się bezużyteczne. Programista musi umieć myśleć innowacyjnie by tworzyć rozwiązania nowych, nienapotkanych wcześniej problemów. Jedyną stałą w tej branży jest ciągła nauka i zmiana. Choć nie jest to zawód dla każdego, nadal istnieje spore grono, które w tych warunkach odnajdzie się jak ryba w wodzie.

Co dalej?

Niezależnie od zdolności i predyspozycji, każdy adept kodowania musi wiedzieć, że rozwój w tej branży to nie sprint, a maraton. Sukces przychodzi wraz z ilością czasu i pracy, który poświęcimy doskonaleniu swoich umiejętności. Zanim wpiszesz w wyszukiwarkę hasło front end praca powinieneś wiedzieć, że zdobycie upragnionej pracy będzie wymagało samozaparcia, dyscypliny i pokory. Kluczem jest autentyczna fascynacja programowaniem. By zacząć, najlepszą formą nauki jest praktyka: twórz własne programy, eksperymentuj i szukaj rozwiązań. To od Ciebie zależy, gdzie zaprowadzi Cię pasja.

Artykuł przygotowany przez partnera

(2)

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.