Home Newsy Czy opłacalna jest samodzielna nauka programowania?
Czy opłacalna jest samodzielna nauka programowania?
0

Czy opłacalna jest samodzielna nauka programowania?

0

Umiejętności programistyczne są coraz bardziej pożądane na rynku pracy. Powszechna staje się opinia głosząca, że praca programisty przynosi wiele satysfakcji i korzyści finansowych. Dodatkowo wciąż istnieje zapotrzebowanie na osoby w tej branży. Dlatego nie dziwi fakt, że wielu ludzi przekwalifikowuje się właśnie pod rynek IT.

Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie zawsze plany pokrywają się z rzeczywistością. Jakie są zatem argumenty przemawiające za tym stwierdzeniem?

Indywidualna nauka nie zagwarantuje pracy jako programista

Skuszeni perspektywą godziwej pensji i perspektyw zawodowych początkujący programiści w swoich aplikacjach do firm sami przyznają, że ich wiedza programistyczna pochodzi wyłącznie z literatury czy Internetu, nie zaś praktyki. Jeszcze kilka lat temu taki stopień zaznajomienia był w najlepszym razie gwarancją pracy, w najgorszym możliwością odbycia płatnego stażu. Współcześnie rynek pracy jest znacznie większy i dynamiczniejszy, dlatego nie ma w nim miejsca dla niedoświadczonych.

Optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kursów programowania, ponieważ to właśnie one są często najlepszym wprowadzeniem w faktyczne programowanie, co w konsekwencji doprowadzi do zdobycia zawodu. Wystarczy przytoczyć komentarz jednej z osób, która ukończyła kurs organizowany przez Software Development Academy: „Osobiście pracuję już w IT jako tester + uczyłem się już dosyć długo samodzielnie programowania. Niestety po kilku tygodniach samodzielnej nauki zawsze zaczynało mi brakować motywacji, szczególnie po utknięciu na jakimś problemie na kilka dni, gdy nie mogłem zrozumieć jakiegoś algorytmu  czy wzorca projektowego. Nieco zawiedziony swoją postawą, postanowiłem zapisać się na boot camp – głównie, żeby mieć kogoś nad sobą, kto zachęci mnie do faktycznej, cięższej pracy i popchnie do przodu gdy się zatrzymam. I to był strzał w dziesiątkę!” (źródło: https://www.mobiletrends.pl/kursy-programowania-opinie-absolwentow-software-development-academy/).

Wątpliwości pracodawcy co do zatrudnienia samouka

Jeśli człowiek chce samodzielnie nauczyć się zawodu, to jak najbardziej świadczy to o jego ambicjach i chęci do rozwijania swoich umiejętności. Był to zapewne powód, dlaczego wcześnie właściciele firm decydowali się na zatrudnianie takich osób. Jednakże ten tryb nauki obecnie budzi wśród pracodawców wiele wątpliwości z powodu ryzyka nabycia nieodpowiednich nawyków, które później mogą być trudne do oduczenia.

Podsumowanie

Programowanie jest jednym z zawodów przyszłości. Dlatego solidne przygotowanie się do niego jest kluczowe, aby osiągnąć w nim sukces.

Artykuł partnera
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.