Cechy dobrego zasilacza LED
0

Cechy dobrego zasilacza LED

0

Dobór odpowiedniego zasilacza LED do instalacji świetlnej jest bardzo ważny – zależy od niego żywotność całego układu, bezpieczeństwo jego użytkowania, a także koszty, jakie poniesiemy odnośnie zużytej energii elektrycznej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie tego typu urządzenia?

Tańszy zasilacz LED to wyższe koszty w przyszłości. W przypadku zasilaczy LED najczęściej sprawdza się zasada, że jeśli oszczędzi się na zakupie, niestety słono zapłaci się w trakcie użytkowania. Dzieje się tak dlatego, że diody LED są bardzo czułe na wszelkie zakłócenia w poborze energii, takie jak przepięcia czy wahania napięcia, a dobry zasilacz powinien je przed nimi ochronić. Tanie modele często nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń i nie spełniają norm unijnych, a do tego zużywają o wiele więcej prądu, niż ich droższe odpowiedniki. Przy zakupie urządzeń tego typu warto więc postawić przynajmniej na średnią półkę cenową oraz dobrze sprawdzić producenta.

Sprawność zasilacza LED

Do najważniejszych cech zasilacza LED należy jego sprawność, która ma wpływ na ilość wykorzystywanej przez niego energii elektrycznej – a więc wiąże się z opłatami, jakie poniesiemy w trakcie użytkowania instalacji. Droższe modele cechują się wysoką sprawnością, co przekłada się na ich wysoką energooszczędność. Tanie urządzenia mogą pobierać z sieci o wiele więcej prądu, generując wysokie rachunki. Szacuje się, że inwestycja w drogi zasilacz LED może zwrócić się już po roku użytkowania.

Zabezpieczenia umieszczone w zasilaczu LED

Bardzo ważną kwestią są także zabezpieczenia, w jakie jest wyposażony zasilacz LED. Modele z wyższej półki posiadają filtry i zabezpieczenia, chroniące instalację przed przepięciami i innymi zakłóceniami przy poborze prądu. Tanie urządzenia często nie są wyposażone nawet w podstawowe filtry – a to może skutkować uszkodzeniem lub zniszczeniem całej instalacji świetlnej. Diody LED są bardzo wrażliwe na przepięcia i wahania napięcia, dlatego zastosowanie przy nich zasilacza ze słabymi zabezpieczeniami może skończyć się koniecznością wymiany całej taśmy lub listwy LED – co będzie o wiele bardziej kosztowne, niż początkowa inwestycja w droższe urządzenie.

Bezpieczeństwo użytkowania zasilacza LED

Nie tylko bezpieczeństwo instalacji jest ważne – niektóre tanie zasilacze LED mogą nawet nie spełniać norm unijnych, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Urządzenia tego typu powinny spełniać dyrektywy UE odnośnie emisji zakłóceń elektromagnetycznych (EMC) oraz bezpieczeństwa użytkowania (LVD). Jeśli nie zostały przebadane pod tym kątem, mogą powodować problemy z działaniem urządzeń elektronicznych, takich jak telewizja, telefony komórkowe czy modemy internetowe, znajdujących się w pobliżu instalacji. Mogą również grozić porażeniem prądem lub stanowić zagrożenie pożarowe. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup droższych zasilaczy LED, co do których będziemy mieli pewność, że zostały przetestowane i spełniają wszystkie potrzebne normy bezpieczeństwa.

Artykuł przygotowany przez reklamodawcę.
Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *