Bowers & Wilkins: System głośników Zeppelin

0

DSC_0798

Do naszej redakcji trafiło urządzenie niezwykłe. Nie z powodu funkcjonalności, bo stacji dokujących z głośnikami na rynku mamy mnóstwo, a z racji marki, która ją stworzyła oraz jakości wykonania. Producentem widocznego powyżej urządzenia o nazwie Zeppelin, jest znany duet w kręgach audiofilskich – Bowers & Wilkins. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czego można oczekiwać po stacji dokującej warte bagatela 2700 złotych.

Urządzenie jest niesamowite. Producent zadbał nawet o osobną instrukcję, dzięki której bezinwazyjnie wyciągniemy ciężki przedmiot z opakowania… Bo wyjąć stację duetu B&W z opakowania, to nie taka prosta sprawa. W końcu sam sprzęt waży aż 7,5 kilograma. I oby nie przyszło wam do głowy łapać za ramię podtrzymujące odtwarzacz! Zanim jednak zaczniemy test, krótka specyfikacja:

– cyfrowe przetwarzanie dźwięku
– cyfrowe przetwarzanie dźwięku
– cyfrowy wzmacniacz
– głośniki: bas 1×125 mm; średniotonowy 2×90 mm i wysokotonowy 2×25 mm
– zakres częstotliwości -6dB at 47Hz and 22kHz
– moc wyjściowa wzmacniacza 1×50 W (bas) i 2×25 W (średnio/wysokotonowy)
– zasilanie 100-240 V; 50/60 Hz
– pobór mocy w trybie odtwarzania 20 W
– pobór mocy w trybie czuwania 3,7 W
– wejścia: złącze dla iPoda 30-pin; 3,5 mm mini jack (TOSlink), USB 2.0 (do uaktualniania oprogramowania)
– wyjścia: S-video (mini DIN) i Composite video (RCA Phono)
– wymiary: 17,3 x 64,0 x 20,8 cm
– waga: 7,5 kg
– pilot w zestawie

DSC_0795

W komplecie prócz okablowania, znajdziemy bezprzewodowego pilota oraz dwie gumowe podstawy, na których stoi Zeppelin. Różnią się od siebie kątem ustawienia. Można użyć podstawy, która otrzymuje stację w poziomie, lub drugą, dzięki której Zeppelin jest bardziej “zadarty” do góry. Kto co lubi.

DSC_0797

Urządzenie jest niezwykle designerskie. Można je uznać za kolejny mebel w naszym salonie czy gabinecie. Prezentuje się świetnie. Jego wymiary to wymiary: 17,3 x 64,0 x 20,8 cm. Po środku przechodzi metalowe polerowane ramie, które na końcu wyposażone zostało w 30 pinowe gniazdo DOCK.

DSC_0799

Sam Zeppelin pozbawiony jest zbędnych przycisków czy pokręteł. Na jego obudowie znajdziemy zaledwie dwa przyciski – do uruchamiania urządzenia, oraz do zmiany poziomu głośności.

DSC_0800

Po wsadzeniu iPhone’a lub odtwarzacza iPod jest ono dodatkowo doładowywane z gniazda DOCK. To bardzo fajnie, ponieważ nie wszystkie stacje dokujące potrafią ładować odtwarzacz podczas pracy. Ba! Niektóre nawet pobierają prąd z naszego urządzenia. Zeppelin nie dość, że pięknie odgrywa naszą muzykę, to jeszcze ładuje telefon.

DSC_0801

Zeppelin wyposażony został w głośniki: bas 1×125 mm; średniotonowy 2×90 mm i wysokotonowy 2×25 mm. Ich zakres częstotliwości to -6dB at 47Hz i 22kHz. Moc wyjściowa wzmacniacza 1×50 W (bas) i 2×25 W dla głośnika średnio/wysokotonowego.

DSC_0802

Urządzenie można obsługiwać bezpośrednio przez ekran dotykowy telefonu czy odtwarzacza, oraz dzięki dołączonemu bezprzewodowemu pilotowi. Pozwala on na uruchamianie/wyłączanie Zeppelina, zmianę poziomu głośności, przełączanie między utworami czy kursowanie pomiędzy listami muzycznymi.

DSC_0805

Tył stacji dokującej jest chyba jeszcze ładniejszy niż przód. Polerowany chromowany metal prezentuje się świetnie. Z tyłu znajdziemy bas reflexy oraz wszelkiego rodzaju złącza.

DSC_0806

Od lewej widzimy gniazdo zasilania, gniazdo USB, które po podłączeniu Zeppelina do kompoutera pozwala na sychronizację iPhona lub iPoda. Wejście AUX umożliwia podłączenie zewnętrzego sygnału dźwiękowego – odtwarzacz mp3, diskmana, czy innego telefonu niekompatybilnego z 30 pinowym gniazdem DOCK. Dalej do dyspozycji jest S-VIDEO oraz gniazdo COMP umożliwiające podłączenie zestawu do telewizora.

DSC_0807

Jakość dźwięku jest powalająca. Zwiększając poziom dźwięku do maksimum, głośniki nie harczą, grają głośno i czysto, na tyle na ile pozwala format muzyczny w jakim archiwizowana jest muzyka w naszym odtwarzaczu. Powiem szczerze, że mając takie urządzenie w swoim salonie jesteśmy w stanie usłyszeć jak ubogim formatem jest muzyka kompresowana do formatu mp3.

Martwi mnie jednak jedna rzecz. Urządzenie uzyskało autoryzacje Apple – Made for iPod. Po podłączeniu mojego iPhone 3GS, na ekranie mimo to pojawia się informacja o niekompatybilności urządzenia z zapytaniem, czy dla bezpieczeństwa przełączyć urządzenie w tryb samolotowy. Dziwne? A no dziwne. Wystarczy jednak tap’nąć na odpowiedź NIE i wszystko działa jak należy.

Urządzenie dostępne jest jedynie na zamówienie. Jego oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest iSource. Za ten niezwykle gadżeciarski sprzęt trzeba jednak słono zapłacić. Jego cena aktualnie została ustanowiona na poziomie 2499 złotych. Jak udało mi się ustalić, została ona i tak obniżona o 100 złotych z powodu pojawienia się kolejnego Zeppelina, którego cena jest o tysiąc złotych niższa i o którym informowaliśmy w jednym z ostatnich newsów.

W celu zdobycia większej ilości informacji polecamy pobranie poniższych dokumentów:

Broszura na temat urządzenia

Ulotka reklamująca Zeppelin’a

Warto także sprawdzić kompatybilność stacji z urządzeniami Apple.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *