Home Newsy Bezpieczne korzystanie z Paczkomatów

Bezpieczne korzystanie z Paczkomatów

Bezpieczne korzystanie z Paczkomatów
0

Od samego Paczkomaty budziły zainteresowanie wśród osób, które korzystają z zakupów przez internet. O ile jednak początkowo traktowano je jako ciekawostkę technologią, obecnie trudno wyobrazić sobie lepsze i wygodniejsze rozwiązanie niż zamówienie towaru do Paczkomatu, z którego można go później w dowolnym momencie odebrać.

  1. Czy warto korzystać z Paczkomatów?
  2. Zagrożenia czyhające na użytkowników
  3. Powiadomienia w aplikacji
  4. Zdalne otwieranie skrytek w Paczkomacie

Niestety, wysoka popularność usług świadczonych przez InPost oraz to, jak wiele osób każdego dnia korzysta z tej formy dostawy, nie uszły uwadze przestępców, którzy podszywają się pod operatora logistycznego i próbują oszukać klientów. Sprawdź, jak można uchronić się przed takimi działaniami.

Czy warto korzystać z Paczkomatów?

Na początek warto zastanowić się, z czego wynika tak duża popularność Paczkomatów. Przede wszystkim pozwalają ograniczyć koszty wysyłek, dzięki czemu klient mniej płaci za dostawę swojego zamówienia. Najważniejsze jest jednak to, że nie trzeba czekać pod wskazanym adresem na kuriera, gdyż paczka trafia do skrytki, z której można ją wyjąć o dowolnej porze. Nawet jeżeli ktoś nie ma czasu, aby podjechać do Paczkomatu, może przekazać możliwość jej otworzenia innej osobie. Co ciekawe, Paczkomaty można wykorzystać nie tylko do odbierania, ale również do nadawania przesyłek.

Zagrożenia czyhające na użytkowników

Początkowo informacja o tym, że zamówienie zostało dostarczone i czeka na odbiór, wysyłana była przez SMS. Niestety, przestępcy zaczęli podszywać się pod operatora logistycznego i rozsyłali fałszywe wiadomości. Ich celem było zachęcenie klienta do tego, aby kliknął link, co mogło narazić go na straty. W związku z tym firma InPost wprowadziła specjalną aplikację, która nie tylko pozwala uniknąć zagrożeń w postaci fałszywych powiadomień, ale również zapewnia kontrolę nad wszystkimi zamawianymi przesyłkami.

Powiadomienia w aplikacji

Wystarczy więc zainstalować darmową aplikację InPost, aby zamiast czekać na wiadomość SMS z kodem odbioru, można było otrzymywać powiadomienia. To jednak nie wszystko, bo aplikacja automatycznie przypisuje do klienta wszystkie paczki wysyłane do Paczkomatów, przy których podano jego numer telefonu. Nie musisz więc tracić czasu na ręczne śledzenie przesyłek, bo wszystko możesz zrobić z telefonu. Łatwo też sprawdzisz wcześniejsze przesyłki, ponieważ aplikacja umożliwia przeglądanie Archiwum, które można przeszukiwać za pomocą wbudowanej wyszukiwarki. Znajdziesz tu między innymi informacje o dacie nadania i odebrania przesyłki, status oraz mail nadawcy.

Zdalne otwieranie skrytek w Paczkomacie

Aplikacja z pewnością spodoba się osobom, które ze względu na obecną sytuację starają się unikać dotykania różnego rodzaju terminali. Wystarczy, że podejdziesz do Paczkomatu, w którym czeka na ciebie przesyłka, a aplikacja umożliwi ci zdalne otworzenie skrytki. Nie musisz więc dotykać wyświetlacza i ręcznie wpisywać numeru telefonu lub kodu odbioru. Rozwiązanie to obsługuje również coraz popularniejszą multiskrytkę. Dzięki tej opcji, jeżeli zamówisz towar u różnych sprzedawców, to paczki będą na ciebie czekały w jednym miejscu. Jest to dodatkowa oszczędność czasu i ułatwienie, z którego warto korzystać niezależnie od tego, czy regularnie zamawiasz przez internet, czy też robisz to sporadycznie. Za korzystaniem z Paczkomatów przemawia również to, że obecnie bez problemu znajdziesz je w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, pracy lub ulubionego sklepu. Pozwala to łatwo odbierać paczki bez względu na aktualną godzinę lub dzień tygodnia.