Home Newsy Apple Watch – nowe urządzenie w portfolio Apple
Apple Watch – nowe urządzenie w portfolio Apple
0

Apple Watch – nowe urządzenie w portfolio Apple

0

Ikona

Największą niespodzianką wczorajszego wystąpienia CEO Apple i załogi był, mimo iż nieoficjalnie zakładano jego obecność, inteligentny zegarek. Pojawienie się jabłkowego smartwatcha poprzedziło wypowiedziane tym razem z ust Tima Cooka ?One more thing?, zaś produkt – niespodzianka w niespełna dobę po premierze budzi liczne kontrowersje.

Przyczyną zagorzałej dyskusji, jak mniemam, jest to, czy Apple wystarczająco dobrze zmierzyło się z oczekiwaniami użytkowników i czy zdołało oprzeć się presji jaką zgotowali firmie fani. Mało kto zapewne spodziewał się konstrukcji, która dziś dumnie prezentowana jest na głównej stronie internetowej firmy Apple. Prostokątna koperta nie każdemu przypada do gustu, a produkt nasuwa skojarzenia z nieco bardziej obłą wersją iPoda Nano szóstej generacji. Tak, czy siak dostaliśmy gadżet, którego wielu z nas tak bardzo wyczekiwało, produkt, który zanim się pojawił zdążył za sprawą licznych plotek urosnąć do rangi mitu.

1

Działanie Apple Watcha oparte jest na dedykowanym oprogramowaniu, które nazwać można uproszczoną do granic możliwości wersją iOS. Po menu platformy oraz kompatybilnych aplikacjach poruszamy się dzięki pokrętle umiejscowionemu na bocznej krawędzi urządzenia lub jak kto woli koronce typowej dla wizerunku tradycyjnego zegarka. Dodatkowo ekran smartwatcha reaguje na dotyk, choć wiodącą rolę odgrywa tu raczej siła nacisku wywołująca odpowiednie menu.

2

Tak jak sugerowano w doniesieniach sprzed premiery na pokładzie Apple Watcha znalazły się czujniki mające zdobywać dla użytkownika dane o jego aktywności życiowej. Wiadomo już, iż jest to między innymi akcelerometr oraz pulsometr. Smartwatch ma wspierać wiele funkcji znanych z iOS 8 oraz poprzednika, przykładem jest choćby Continuity, Siri, czy też Mapy. Nic nie stanie również na przeszkodzie, by móc za pośrednictwem zegarka wykonać tradycyjne połączenie telefoniczne.

3

Podobnie jak w przypadku nowych modeli iPhone?ów także i tu Apple zadbało o umieszczenie modułu NFC mającego znaleźć zastosowanie w nadchodzącym lecz zapowiedzianym oficjalnie systemie płatności mobilnych. Póki co nie wiadomo nic o żywotności baterii zaimplementowanej w gadżet. Jest ona jednak ładowana indukcyjnie, a zapewni to dołączony do zestawu magnez.

Natywny zestaw aplikacji w jaki wyposażyło użytkownika Apple, to nie jedyne rozwiązanie. Producent zapewnia dostęp do oprogramowania firm trzecich dzięki specjalnej wersji App Store. Nowy produkt będzie można personalizować, nie tylko pod kątem interfejsu (wbudowane motywy graficzne) ale i sprzętowym dobierając odpowiedni kolor obudowy, czy fason paska. Apple przygotowało wersję, de facto różniącą się jedynie rozmiarem, dla kobiet i mężczyzn. Warto także napisać, iż Apple Watch kompatybilny będzie z iPhone?m od wersji 5 wzwyż. Sugerowana cena to 349 USD.

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)