Apple produkuje obecnie 14% iPhone’ów w Indiach
0

Apple produkuje obecnie 14% iPhone’ów w Indiach

0

Apple produkuje teraz nawet do 14% swoich iPhone’ów w Indiach. Wskazuje to na przyspieszone wysiłki firmy w celu dywersyfikacji poza Chiny.

Ta liczba odpowiada 14 miliardom dolarów wartych zmontowanych iPhone’ów w kraju. Czyli około 1 na 7 flagowych urządzeń firmy. Oznacza to podwojenie produkcji w porównaniu z ostatnim rokiem finansowym. Modele montowane w Indiach obejmują iPhone’a 12 aż po najnowszy iPhone 15, z wyłączeniem modeli Pro i Pro Max.

Apple tworzy centra produkcyjne iPhone’ów w Indiach od czasu, gdy premier Narendra Modi zaczął promować swoją inicjatywę „Made in India”. Wymaga ona, aby 30% produktów sprzedawanych przez zagraniczne firmy było produkowane lub montowane w tym kraju.

Indyjski rząd twierdzi, że wzrost produkcji stworzył 150 000 bezpośrednich miejsc pracy u dostawców Apple’a. Jest to korzyść dla administracji Modiego, która skusiła zagraniczne firmy, takie jak Apple, finansowymi zachętami, aby zrealizować swoje ambicje dotyczące uczynienia kraju globalnym centrum produkcji.

Według źródeł Bloomberga, w roku finansowym kończącym się w marcu 2024 roku, Foxconn zmontował prawie 67%, a Pegatron około 17% iPhone’ów w Indiach. Pozostałe urządzenia zostały wyprodukowane przez Wistron.

Chiny są największą bazą montażową iPhone’ów Apple’a i największym zagranicznym rynkiem. Jednak jest to także miejsce, gdzie przychody firmy gwałtownie spadają. Dzieje się tak z powodu gwałtownego wzrostu lokalnych dostawców, takich jak Huawei, oraz zakazu używania iPhone’ów w państwowych miejscach pracy.

Dywersyfikacja Apple’a z dala od Chin sugeruje rosnącą świadomość firmy dotyczącą wzrastających napięć geopolitycznych i potrzeby elastyczności łańcucha dostaw w obliczu potencjalnych zakłóceń. Przejście do Indii prawdopodobnie także uwzględnia szybko rosnący tam rynek smartfonów. W zeszłym roku Apple otworzyło tam także swoje pierwsze dwa sklepy, w Bombaju i stolicy New Delhi.

źródło: macrumors.com

Oceń post

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *