Home Recenzje Aplikacje / Gry / Oprogramowanie Angry Birds. Fenomenalna i prosta gra
Angry Birds. Fenomenalna i prosta gra

Angry Birds. Fenomenalna i prosta gra

4

W świecie gier na urządzenia mobilne rok 2010 przejdzie do historii. Główny sukces należy do firmy Rovio, twórców Angry Birds? najlepszej gry roku. Rovio osiągnęło to, o czym inne firmy marzą już od lat. Być może przyczyniła się do tego niska cena, być może częste aktualizacje, albo po prostu wpadła ludziom w oko? my tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że gra Angry Birds to najlepiej sprzedająca się gra w AppStore. Dzisiaj chcielibyśmy Wam przybliżyć tę grę i jej sekrety.

Proste gry w AppStore już od wielu lat cieszą się popularnością. Ludzie zazwyczaj nie mają czasu rozmyślać nad fabułą gry i trudzić nad poziomami rozbudowanych gier. Natomiast zawsze znajdą chwilę w czasie choćby przerwy na kilkuminutową rundkę gry, nad którą nie trzeba się długo zastanawiać. Przykładami takich gier odnoszących sukces są Doodle Jump (wszystkie edycje) , Cut the Rope (nowość w AppStore, bijąca rekordy popularności) i właśnie wspomniana Angry Birds. Po prostu wszyscy ludzie lubią takie gry.

Lecz zajmijmy się recenzją tej gry. Gra Angry Birds polega na zabijaniu grubych, zielonych świnek przez różnego rodzaju ptaki. Według historii, którą możemy ujrzeć na początku gry, zielone świnie kradną naszym ptakom jaja, te natomiast z złości (od tego pochodzi nazwa gry- angry w j. angielskim oznacza: wściekły, zły) bombardują różne fortyfikacje tych niedobrych zwierząt.

Gracz wystrzeliwuje ptaki z procy. W zależności od kierunku i naciągnięcia, nasze ptaki lecą w różne strony. Etap kończymy wygraną, gdy zabijemy wszystkie prosiaki na ekranie. By przejść do następnego etapu musimy strącić wszystkie świnie. Gdy zostanie chociaż jedna przyszła kandydatka na kotlet, my musimy zacząć poziom od nowa.

Do wyboru mamy kilka gatunków ptaków, a każdy z inną specjalnością. Czerwone, niczym kule armatnie niszczące wszystko, co stanie im na drodze. Niebieskie rozłączające się w powietrzu na trzy części. Żółte , z super dopalaczami, potrafią bez problemu przebić drewno i metal. Czarne- po uderzeniu wybuchające. Białe, spuszczające bombardy (wybuchowe jaja) na fortyfikacje przeciwnika i zielone, które potrafią zawrócić i szturmować z drugiej strony barykady.

Świnie też mają swoje gatunki, lecz raczej nie zmieniają one gry. Są to: mała świnia – niszcząca się bardzo szybko, duża świnia – potrzebujące mocniejszych rzeczy do zniszczenia, i najmocniejsza – świnia z wąsami.

Gra ma cztery poziomy, każdy składający się z trzech etapów, po 21 plansz każdy. Na jednej planszy możemy zdobyć trzy gwiazdki, decydujące o odblokowaniu następnych poziomów. Na końcu gry możemy zagrać w bonus, a mianowicie poziom, w którym możemy zebrać złote jajka, mocno liczone do punktacji.

W grze tej jest możliwość integracji AB z dwoma portalami społecznościowymi – z Twitterem i Facebookiem. Jest także możliwość przesłania naszych wyników na portal Crystal (rankingi i osiągnięcia w grach).

Sama atmosfera gry utrzymana jest w należytym porządku. W tle leci cichy podkład muzyczny, natomiast plansze są utrzymane w grafice dwuwymiarowej, a co najważniejsze – kolorowej, co sprawia, że gra ta nie zacina się jak w przypadku rozbudowanych gier trójwymiarowych. Gra ta jest najpopularniejszą w tym roku w AppStore, lecz nie myślcie, że tylko w tym sklepie osiągnęła ona sukces. Gra cieszy się także dużą popularnością na Androidzie, Bada OS i WebOS.


Gra została wydana przez Chillingo, lecz nie tylko dzięki dobremu wydawcy stała się ona słynna. Odniosła sukces dzięki analizie biznesowej rynku gier mobilnych wykonaną przez Rovio.

Czy warto kupić Angry Birds? Bez wyrzutu sumienia mogę śmiało odpowiedzieć, że tak. Jest to gra bardzo bogata w efekty i poziomy, która i tak jest ciągle aktualizowana. Powiem szczerze, że te wydane 0,79 Euro to był jeden z moich najlepszych zakupów w życiu.

Zalety:                                    Wady:

– prosta obsługa                 – zacinanie się na iPod Touch 1G oraz na iPhone 2G i 3G

– duża liczba poziomów

– częste aktualizacje

– wiele gatunków ptaków

– niska cena

– możliwość grania w Game Center

Gra w wersji na iPhone’a kosztuje 0,79 Euro, natomiast w wersji na iPad?a kosztuje 3,99 Euro.

korekta: Iwona Chmiel

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.