Recenzja iPhone 4S. Jaki jest naprawdę…

Recenzja iPhone 4S. Jaki jest naprawdę…

1

iPhone 4S
Mimo, że od premiery iPhone 4S minęło już mnóstwo czasu, Na rynku jest już iPhone 5, to jednak u nas dopiero jest recenzja modelu iPhone 4S. Ten czas możemy wytłumaczyć tym, że sprawdziliśmy jaki jest naprawdę…

Zanim przyszedł dzień, w którym odbyła się konferencja Apple – Let?s Talk iPhone, spekulacjom na temat tego, co zobaczymy nie było końca. Świat spodziewał się prawdziwego novum – zaskakującego, niesamowitego iPhona 5, którego zgromadzeni goście przyjmą jak za czasów pierwszego telefonu Apple. Niestety Tim Cook, który na stałe zastąpił na fotelu CEO Apple dzień później zmarłego Steva Jobsa, nie miał do pokazania nic interesującego. Zamiast kolejnego króla smartfonów, który pozamiatałby rynek i ponownie rozstawił pełzającą konkurencję po kątach jak w 2007 roku, prezentujący nowy telefon Philip Schiller w ręce trzymał iPhona 4 na ?S?terydach. Bardzo pięknego, błyszczącego, wyposażonego z obu strona w szklane powłoki i masywny aluminiowy korpus. Jednak niczym nieróżniącego się od urządzeń, które zgromadzona publika miała w kieszeniach od roku.

Smutna informacja o śmierci założyciela Apple spowodowała, że produkt traktowany w ciągu kilkunastu godzin od premiery, jak odgrzany kotlet, niewarty swojej wysokiej ceny, stał się urządzeniem kultowym, osobliwym, nazywanym iPhonem for Steve. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co oznacza literka ?S? przy nazwie modelu. W przypadku iPhone’a 3GS mówiono o skrócie słowa ?speed?, ponieważ tamten model był naprawdę dużo szybszy, niż jego poprzednik. 4S w porównaniu do telefonu 4 generacji również jest szybszy, ale dodatkowo posiada innowacyjnego asystenta osobistego o nazwie Siri. Co by to jednak nie oznaczało – każdy z modeli iPhona był traktowany przez Jobsa, jako jego własny produkt, w który nikt nie miał prawa ingerować, co potwierdza chociażby informacja o szybkiej zmianie śrubek w iPhone 4, a następnie użytych w 4S, po tym jak ś.p. CEO Apple dowiedział się, że pewna firma zajmująca się serwisem urządzeń elektronicznych niezwiązana nigdy wcześniej z Apple, stara się ingerować w jego telefon.

Zestaw sprzedażowy

Niewątpliwie iPhone 4S, to urządzenie z najwyższej półki. Płacąc w Polsce około 2500 złotych za podstawową wersję o pojemności 16 gigabajtów, otrzymujemy produkt zewnętrznie doskonały w każdym calu – od opakowania, akcesoriów i ich ułożenia, po sam smartfon. Jobs był chorobliwym estetą, który przykładał ogromną wagę do każdego szczegółu. Chciał, aby klient otwierający opakowanie każdego produktu Apple mógł docenić kunszt zmysłem dotyku również w tak błahym dla wielu producentów elemencie, jak kartonik. W zestawie każdy element ma swoje określone miejsce – znajdziemy tu przewód USB, zasilacz sieciowy, zestaw słuchawkowy stereo, kluczyk do otwarcia szuflady na kartę microSIM, ściereczkę do przecierania połyskujących tafli szkła i skróconą instrukcję obsługi. Nie zabrakło również smartfona – w zależności od wyboru w kolorze białym lub czarnym.

Budowa

Obudowa tego telefonu składa się z trzech idealnie spasowanych elementów – szklanych powłok, wykonanych ze szkła pokrytego warstwą Gorilla Glass, czy jak je wewnętrznie nazywano – Godzilla Glass, odpornych na zarysowania i roztrzaskanie oraz aluminiowego korpusu, który równocześnie pełni funkcję anteny. Wymiary gadżetu wynoszą 115,2 na 58,6 na 9,3 mm, a jego masa nie przekracza 140 gramów. Telefon jest bardzo solidny, żaden z jego elementów ?nie pływa?, nie ugina pod naciskiem, a trzymając go w dłoni ma się poczucie obcowania z pojedynczą szklaną bryłą. W górnej części frontowego szklanego panelu znajdziemy zatokę głośnika słuchawki. Obok niej producent umieścił kamerę do prowadzenia wideo-konwersacji FaceTime, a także czujnik zbliżeniowy, pozwalający urządzeniu na automatyczne wyłączanie ekranu, gdy przykładamy telefon do ucha, lub uruchomienie asystenta Siri. Niżej znajduje się duży, 3,5 calowy ekran dotykowy Retina Display. Pod nim jeden, jedyny klawisz funkcyjny HOME, zgodnie z minimalistyczną maksymą Jobsa – im mniej przycisków, tym lepiej. Nie każdy wie, że początkowo iPhone miał być wyposażony w pełną klawiaturę QWERTY. Pojawił się nawet pomysł, aby telefon zamiast standardowych klawiszy, miał kultowe kółko nawigacyjne znane z iPodów. Taki projekt był rozwijany równolegle z pracą nad obsługą przy pomocy dzisiejszego ekranu Multi-touch. Tamte rozwiązania były jednak kompletnie niepraktyczne i rodziło wiele ograniczeń. Apple postawiło na dotyk. W modelu 4S podobnie jak w poprzednich generacjach użyto do obsługi ekranu digitizera pojemnościowego, którego percepcja jest wyznacznikiem w branży.

Krawędź telefonu wyposażono w klawisze do zmiany poziomu głośności i uruchamiania trybu cichego (wibracyjnego). Względem poprzedniego iPhona, przyciski te zostały umieszczone nieco niżej. Jednak nie powinno mieć to znaczenia przy kompatybilności wszelkiego rodzaju case?ów do tej pory przystosowanych do iPhona 4. W górnej części ramki zamontowano złącze AV 3,5mm, przycisk POWER służący do uruchamiania, ale także przełączania telefonu w tryb czuwania i dodatkowy mikrofon. Z prawej strony ponownie zamontowano szufladę dla małej karty microSIM w celu zaoszczędzenia miejsca wewnątrz produktu. W podstawie znajdziemy 30 pinowe złącze dokujące służące do ładowania i transmisji danych, a także monofoniczny głośnik multimedialny po lewej stronie i mikrofon do prowadzenia rozmów głosowych po prawej. Głośnik wydaje się być donośniejszy w porównaniu do modelu z zeszłego roku. Sama ramka również nieco różni się od poprzedniej generacji telefonu. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowego systemu anten, pozwalającego na pracę nie tylko w systemie GSM, ale również w CDMA. Tył urządzenia nie uległ zmianie. Znajdziemy tutaj taką samą szklaną powłokę, jak w ?czwórce?, wyposażoną w miejsce na obiektyw aparatu fotograficznego i doświetlającą diodę LED. Jako ciekawostkę powiem, że tylne szyby mechanicznie różnią się od tych montowanych w iPhone 4 uchwytami. Jeżeli więc uszkodzicie tylny element swojego telefonu, nie kupujcie panelu od wersji poprzedniej z myślą, że jest taki sam. Całość zmieniła się nieznacznie względem telefonu wprowadzonego na rynek w ubiegłym roku. Zdecydowanie więcej zmian jest zauważalnych wewnątrz nowej iZabawki

Specyfikacja

A5 to procesor, o którym oficjalnie po raz pierwszy usłyszeliśmy w marcu przy okazji premiery iPada drugiej generacji. Jest to dwurdzeniowy procesor pozwalający na pracę o częstotliwości zegara na poziomie 1GHz. W iPhonie został nieco okrojony ? działa z częstotliwością 800MHz. Mimo to, jest dwukrotnie wydajniejszy od montowanego w poprzednim modelu A4, a przy tym pozwala na generowanie do 7 razy szybciej grafiki dzięki zastosowaniu GPU PowerVR SGX543MP2. Do obsługi systemu używane jest 512 megabajtów pamięci operacyjnej RAM. Telefon, który do mnie trafił posiadał fabrycznie zainstalowany system iOS 5.0.1. Ponownie w urządzeniu znalazło się miejsce dla trzyosiowego żyroskopu, akcelerometra, modułu Bluetooth w wersji 4.0, zużywającego bardzo niewielką ilość energii, czy WiFi pracującego w pasmach b/g/n.

Ekran

iPhone 4S jest tak podobny do poprzednika, że trudno uniknąć porównań przy pisaniu recenzji. W telefonie zamontowano rewelacyjny ekran Retina Display o przekątnej 3,5 cala, pozwalający na wyświetlenie obrazu w rozdzielczości 640 x 960 pikseli co daje rewelacyjny wynik 328 ppi. Piksele są tak gęsto upakowane, że jakość wyświetlanego obrazu jest porównywalna z wydrukiem prasowym. Ba! Ludzkie, zdrowe oko nie jest w stanie dostrzec doskonałości tego ekranu! Mając jednak w ręce oba modele, muszę przyznać, że ekran 4S świeci inaczej niż ten zamontowany w mojej ?czwórce?. W nowym modelu jest bardziej żółty. W moim natomiast obraz jest bardziej stonowany, mniej zanieczyszczony żółtą poświatą. Niestety to podobno powszechny problem. Ekran podświetlany jest diodami LED o maksymalnej jasności 500 cd/m2. Podświetlenie sterowane jest czujnikiem światła (zbliżeniowym). Obsługa dotyku realizowana jest przez digitizer pojemnościowy, pozwalając na wielodotykową obsługę interfejsu.

System

Telefon działa na bazie najnowszego oprogramowania iOS w wersji 5. Apple przyzwyczaiło nas do rewelacyjnej pracy interfejsu systemu iOS. Jego wydajność w przeciwieństwie do głównego konkurenta – Androida, jest możliwa dzięki temu, że proces odpowiedzialny za generowanie grafiki w systemie posiada najwyższy priorytet. W nowym oprogramowaniu wprowadzono wiele usprawnień. Pojawił się komunikator iMessage, pozwalający na bezpłatna wymianę treści tekstowej i multimedialnej między wszystkimi użytkownikami iOS 5. Wprowadzono także nową część sklepu iBooks – Kiosk, w którym dostępne są wszystkie elektroniczne magazyny, do których wykupimy subskrypcję. W raz z pojawieniem się nowego numeru wybranego pisma, będzie ono automatycznie pobierane i dostępne w naszym Kiosku. Niestety ma to również pewną wadę – otrzymując aktualny numer, tracimy dostęp do poprzedniego. Rewelacyjnym pomysłem było wprowadzenie natywnej aplikacji do przypomnień. Przypomnienia mogą być importowane z komputera, lub wpisywane w telefonie. O wpisach możemy być powiadomieni o konkretnej godzinie lub we wcześniej zdefiniowanym adresie. Przykład? Po wyjściu z pracy telefon przypomni nam zaraz po opuszczeniu budynku, że mamy do odebrania dziecko z przedszkola. Tak na wszelki wypadek? Do tego dodajmy nowy system powiadomień, czy współpracę z chmurą iCloud. Nowych zmian w iOS5 jest ponad 200.

Jedynym wyróżnikiem iOS 5 dla modelu 4S jest Siri ? osobisty asystent głosowy. Dzięki Siri możemy w łatwy sposób sprawdzić pogodę, sprawdzić coś w sieci, ustawić budzik, czy poprosić o głosowe odczytanie otrzymanej wiadomości SMS. Jednak w polskich reklamach iPhona 4S o Siri jest dość cicho, ponieważ funkcja działa w wersji beta, pozwalając na konwersację jedynie w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Według badań przeprowadzonych w USA, to głównie Siri jest powodem przesiadki z iPhona 4 na nowszy model, a nie jego parametry. Siri ma duży potencjał. W sieci można znaleźć filmy prezentujące współpracę asystenta z systemem inteligentnego domu, w którym zmieniamy temperaturę otoczenia prostym głosowym komunikatem, lub uruchamiamy samochód. Jednak główną zaleta Siri, o czym mówi sam Stevie Wonder w spocie reklamującym innowacyjną funkcję 4S, to wielkie możliwości dla osób niepełnosprawnych, a szczególnie niedowidzących i niewidomych. Dzięki Siri osoby takie są w stanie w końcu użytkować telefon, czytać i pisać wiadomości tekstowe. Apple bardzo poważnie traktuje kwestię niepełnosprawnych użytkowników telefonu. Firma jako jedna z pierwszych wprowadziła specjalny tryb działania telefonu dla osób niewidomych w urządzeniu dotykowym, który czyta każdy element dotknięty na ekranie iPhona, czy bardzo mocno propagowała FaceTime, jako narzędzie do komunikacji dla głuchoniemych. Swoją drogą, ciekawe co by na to powiedział Graham Bell, wynalazca telefonu, ale także zwolennik eugenicznego eliminowania osobników, którzy nie byli w stanie skorzystać z jego wynalazku z racji swojej niepełnosprawności.

Multimedia

iPhone 4, to najpopularniejsze narzędzie do tworzenia fotografii publikowanych na popularnym serwisie Flickr. Wyprzedził najbardziej popularną lustrzankę marki Nikon D90, czy Canon D5. Model 4S dostał znacznie bardziej ulepszony aparat 8 megapikselowy pozwalający wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 3264 x 2448, co daje o 60% więcej pikseli w stosunku do aparatu wbudowanego w poprzedniego iPhona. Do matrycy dociera o 73% więcej światła, przez co kolory fotografii są lepiej odwzorowane, a specjalne filtry i 5 elementów optycznych tylko zwiększają jakość otrzymanych zdjęć. Zastosowanie nowego procesora pozwoliło na wprowadzenie funkcji wykrywania twarzy, szybszego dostrajania automatycznego balansu bieli czy osiągnięcie wyniku najszybciej gotowego telefonu do wykonania zdjęcia. iPhone 4S potrzebuje 1 sekundy, by wykonać zdjęcie, podczas gdy konkurencyjne produkty, jak Samsung Galaxy S II potrzebuje 3 sekund, a Droid Bionic aż 3,7. Co ciekawe, kolejne zdjęcie można zrobić już po pół sekundy, podczas gdy Bionic potrzebuje kolejnych 1,6 sekundy. Muszę przyznać, że zdjęcia wykonane telefonem wyglądają rewelacyjnie, co zapewne będzie kolejnym ciosem w przemysł aparatów kompaktowych. A aplikacji aparatu Mamy możliwość uruchomienia trybu tworzenia fotografii HDR, oraz siatki wspomagającej kadrowanie. Każde zdjęcie można następnie poddać nieskomplikowanej obróbce.
Kolejną nowością w kwestii obsługi multimediów, jest wprowadzenie standardu Full HD. Nowy iPhone potrafi nagrywać wideo w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli ze wsparciem dla stabilizacji obrazu. Filmy nagrywane są w świetnej jakości 1080p. Możliwe jest nagrywanie sekwencji z bardzo bliska – nawet 10 centymetrów.
W kwestii doskonałego odtwarzacza muzycznego nic się nie zmieniło. Producent podobnie jak w przypadku iPada 2 generacji udostępnił użytkownikowi funkcję klonowania obrazu z telefonu po WiFi na telewizorze. Wystarczy dokupić specjalną przystawkę telewizyjną Apple TV 2G

Łączność

Nowy system anten w telefonie iPhone 4S miał rozwiązać dwa problemy – wyeliminować ?uścisk śmierci?, polegający na zaniku zasięgu podczas złego trzymania telefonu, z czym mieliśmy do czynienia przy iPhonie 4, oraz raz na zawsze skończyć z produkcją telefonu przeznaczonego do działania w sieci GSM i osobno w sieci CDMA. To ostatnie się udało. Nowy telefon jest jednym z nielicznych World Phonów, pozwalających na pracę w dwóch różnych technologiach. Niestety uścisku śmierci wyeliminować się nie udało. Ucisk anten telefonu powoduje zanik sygnału do stanu, w którym nie jest możliwe wykonanie żadnego połączenia.

Telefon pozwala na pracę w czterech częstotliwościach sieci GSM (850 900 1800 1900 MHz), trzech sieci UMTS (900 1900 2100 MHz), oraz w dwóch sieci CDMA (850 1900 MHz). Wyposażono go w moduł WLAN v802.11b/g/n, Bluetooth 4.0. Nowy system komunikacyjny pozwala na osiąganie transferu pobierania do 14,8 Mbp/s i wysyłania o prędkości 5,8 Mbp/s.

Nawigacja

Działa bardzo sprawnie. Testowałem ją przy okazji recenzji aplikacji Dont Panic. Fix łapany jest w ciągu kilku sekund, odczyt pozycji bardzo szybki i precyzyjny. Warto dodać, że telefon prócz obsługi amerykańskiego systemu nawigacyjnego GPS, współpracuje również z nowym, rosyjskim systemem GLONASS. W ustaleniu pozycji pomaga również wbudowany cyfrowy kompas. W standardzie nei otrzymamy jednak żadnej aplikacji nawigacyjnej, a jedynie program z mapami Google.

Bateria

Bateria, której użyto w tym telefonie to ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 1420mAh. Według specyfikacji na jednym pełnym ładowaniu powinniśmy móc rozmawiać maksymalnie przez 14 godzin, lub korzystać z telefonu w trybie czuwania przez około 8 dni. W sieci pojawiły się informacje o problemach z bateria w tym modelu iPhona, którego bateria jest wyczerpywana w mniej niż 8 godzin. W moim wypadku nie zauważyłem takiego problemu i to pomimo uruchomionych usług lokalizacyjnych, aplikacji społecznościowych i przeglądania Internetu. Telefon ładowałem co 2 dni.

Podsumowanie

Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, właściciele telefonów iPhone, to grupa najbardziej usatysfakcjonowanych konsumentów w branży. Pozytywną opinię na temat użytkowanego telefonu wyraziło 70 procent użytkowników. iPhone 4S to bardzo dobry produkt, jednak nie na tyle inny, by zmusić mnie do zmiany mojego iPhona 4 na nowszy model. Przyznam, że po prezentacji 4S, jego nowych funkcji i Siri, pełen euforii próbowałem kupić telefon. Niestety nikt znajomy nie miał możliwości mi go dostarczyć do Polski, a zakup w Internecie był kompletnie nieopłacalny. Jednak wraz z przeczytaniem kilku opinii, a następnie otrzymaniu go na testy cieszę się, że nie dałem się Apple namówić na wymianę urządzenia. 4S jest doskonały, jednak iPhone 4 jest również dobry i zapewne zdecyduję się poczekać z wymianą na coś bardziej niesamowitego od Apple.

iPhone 4S, to rewelacyjny telefon – wykonany ze świetnych materiałów połączonych ze sobą w perfekcyjny sposób. Jest szybki, funkcjonalny. Pozwala wykonywać bardzo dobre zdjęcia, filmować w wysokiej rozdzielczości i konsumować dowolne treści w Internecie. Niestety skok w stosunku do poprzednie modelu nie jest milowy i według mnie na przesiadkę zdecydują się głównie prawdziwi fani. Reszta będzie czekać na piątą generację.

Zalety:

+ niesamowicie szybki,
+ świetne materiały,
+ industrialny dizajn,
+ świetne zdjęcia,
+ osobisty asystent Siri,
+ obsługa sieci GSM i CDMA,
+ nagrywanie w HD 1080p.

Wady:

– Brak polskiego wsparcia w Siri,
– niewielkie zmiany w stosunku do poprzednika,
– żółta poświata na ekranac.

Dane techniczne:

? 2 krotnie szybszy procesor w stosunku do poprzednika
? 7 krotnie wydajniejszy układ graficzny
? Osobisty asystent Siri
? Obsługa technologii CDMA i GSM
? Nagrywanie wideo w rozdzielczości HD 1080p
? Aparat fotograficzny 8 megapiskeli
? System iOS 5

Oceń post

Comment(1)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *