Korzystaj z internetu przesyłanego przez gniazdko elektryczne – Recenzja Fritz!Powerline 1000E Set

Korzystaj z internetu przesyłanego przez gniazdko elektryczne – Recenzja Fritz!Powerline 1000E Set

Korzystaj z internetu przesyłanego przez gniazdko elektryczne – Recenzja Fritz!Powerline 1000E Set

2

Jeżeli mieszkacie w domu jednorodzinnym lub dwupoziomowym mieszkaniu, w których to jest problem z pracą bezprzewodowego internetu po WiFi, mam dla Was ciekawe rozwiązanie – adaptery PLC od Fritz!

Szybki rozwój WiFi, które oferuje dzisiaj naprawdę bardzo dobre transfery sprawiło, że technologia „powerline” pozwalająca transmitować sygnał sieciowy za pomocą infrastruktury przewodów elektrycznych w naszych domach nigdy nie zdobyła dużego zainteresowania. Do tego stopnia, że wiele osób choć ma problem z WiFi w swoich dwupoziomowych mieszkaniach, to uważa, że jedynym rozwiązaniem jest wiercenie i puszczanie kabla od routera do pomieszczeń piętro wyżej. A można inaczej. Bez wiercenia, kabli i dużych kosztów. Wystarczy do przesyłania internetu wykorzystać kable elektryczne, dzięki którym prowadzimy prąd do gniazdek elektrycznych.

Niestety podłączenie „skrętki” do kontaktu nie wystarczy. Co najwyżej może kopnąć nas prąd. Potrzebne będą specjalne adaptery, dzięki którym internet będzie „wysyłany” do gniazdka z prądem i odbierany w drugim gniazdku. Możemy użyć w zasadzie kilka takich adapterów, na każde pomieszczenie z osobna. Jednak do skorzystania z technologii powerline potrzebujemy minimum dwóch.

AVM, właściciel marki Fritz! sprzedaje gotowe zestawy dwóch powerlinów, dzięki którym „przekażemy” po kablach instalacji elektrycznej internet z parteru na pierwsze piętro czy też do innego pomieszczenia. Warunek? Przewody elektryczne w gniazdku w jednym pomieszczeniu i w drugim, muszą być na tej samej fazie w instalacji elektrycznej.

Do testów otrzymałem model Powerline 1000E Set, którego największą zaletą jest obsługa gigabitowego LAN, oraz technologia MIMO pozwalająca na prace na większe odległości między osobą oraz wyższy transfer, do nawet 1200 Mbit/s.

Zestaw

Zestaw składa się z dwóch urządzeń-adapterów. Są one dość duże. Miałem kiedyś w testach adaptery marki Zyxell i były co najmniej o 1/3 mniejszych gabarytów, choć trzeba przyznać, że nie oferowały takich parametrów jak produkt AVM. Rozmiary każdego adapteru to 67x114x27 mm.

Niestety obudowa jest tak skonstruowana, że jeżeli wepniemy 1000E do podwójnego gniazdka w ścianie, to w zależności od gniazdka, albo w ogóle nie uda nam się już podłączyć drugiego urządzenia, albo co najwyżej będzie to lampka czy inny sprzęt elektryczny z płaską wtyczką. Takie okrągłej już niestety nie wepniemy. Nie zmieści się.

Bardzo jednak możliwe, że wcale nie jest powodem to, że producent nie przewidział przy projektowaniu obudowy, że właśnie do takiego gniazdka ktoś może próbować wpinać adapter, a właśnie celowy zabieg, aby tego nie robić. Nie jest tajemnicą, że taki adapter pozwoli najlepszy transfer uzyskać z kontaktu pojedynczego, najlepiej trój żyłowego z tzw. bolcem uziemienia.

Jeżeli uziemienia nie będzie to oczywiście też będzie działać, jednak tych najwyższych transferów może się nie udać osiągnąć.

Powerline posiada jeden przycisk, którym parujemy nasze adaptery w sieci. Jest to takie zabezpieczenie, aby przypadkowa osoba podpinając swojego powerline nie uzyskał dostępu do naszej „wewnętrznej” sieci, co na przykład byłoby możliwe na przykład w biurowcu. Korzystając z Fritz! nasze powerlinowe połączenie będzie zabezpieczone (128 bitowy klucz AES), co jest oczywiście zaletą.

Poza przyciskiem na obudowie znajdziemy dodatkowo 2 diody kontrolne informujące o zasilania oraz o tym, że mamy dostęp do sieci. Port LAN dla podłączenia routera czy naszego komputera dostępny jest w dolnej podstawie. Ten model nie posiada wbudowanego AP WiFi, tak więc możemy przy jego pomocy podpiąć jedynie urządzenie przy pomocy przewodu RJ45.

Może to być jakiś router na przykład w trybie switch z funkcją WLAN lub bezpośrednio komputer z karta sieciową.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Dysponuje 120 megabitowym łączem internetowym. Jeden powerline podłączyłem w gabinecie do switcha dzięki któremu dostarczyłem sygnał internetu. Drugi w gniazdka w tym samym pomieszczeniu. Wynik 121Mbit/s. Dla porównania komputer stacjonarny wpięty bezpośrednio kabel do routera uzyskał wynik porównywalny 122Mbit/s.

Następnie drugi komputer zaniosłem do kuchni, która od gabinetu dzieli sypialnia, łazienka oraz salon. Wynik? 118.87 Mbit/s. Wydaje mi się jednak, że ta różnica wynika ze sposobu badania jakim jest Speedtest.pl, a nie z właściwości Powerline.

Generalnie widać, że do pracy z internetem Fritz! Powerline 1000E Set nadaje się idealnie i w tym wypadku zapewnia dokładnie takie wartości, jakie oferuje mi internet po kablu z routera. To pozwala sądzić, że spokojnie zamiast ciągnąć kabel przez całe mieszkanie od routera do pomieszczenia na piętrze, wystarczy kupić adapter PLC od AVM i mamy internet na pełnej mocy.

Jednak jak to będzie wyglądać podczas pracy w sieci wewnętrznej? W tym celu dokonałem pomiaru kopiowania pliku po sieci domowej, w której znajduje się NAS. Sieć gigabitowa, NAS to 4 zatokowy Synology DS412+. Kopiowanie pliku filmowego zajmującego 1.78 gigabajta w przypadku podłączenia komputera bezpośrednio do switcha, w którym wpięty jest komputer oraz NAS zajmuje 66 sekund. W przypadku podłączenia komputera do PLC czas ten się wydłużył do 163 sekund.

Podsumowując

Fritz! Powerline 1000E Set to ciekawa alternatywa dla przewodu typu „skrętka”. Bardzo często na przykład wynajmując mieszkanie czy też mając swoje tuż po remoncie, nie możemy pozwolić sobie na wiercenie i ciągnięcie kabla przez cały dom. Dla takiej sytuacji technologia Powerline jest nieoceniona. Jak widać z kilku moich prób dostęp do sieci, nawet jeżeli jest to dość szybkie łącze, w moim wypadku 120 Mbit/s, jeżeli komputer wepniemy do internetu za pomocą gniazdka elektrycznego, nie stracimy nic z transferu.

PLC pozwala cieszyć się pełnią takiego łącza. Oczywiście transfer zależy od wielu czynników. Odległości między jednym a drugim adapterem, ilości podłączonych urządzeń do innych gniazdek na trasie przewodów elektrycznych, generowanego przez nie obciążenia na jakości instalacji kończąc.

Wyższość kabla sieciowego nad technologią PLC widać dopiero, gdy zamierzamy transferować z dużą szybkością pliki wewnątrz domowej sieci. W moim wypadku potrzeba było niemal 2 minut więcej na przekopiowanie jednego pliku wideo przy pomocy adapteru. A to tylko niespełna 2 gigabajty danych.

Jeżeli jednak używamy komputera głównie do internetu i transferowanie dużych danych wewnątrz sieci nie jest dla nas priorytetem, PLC spełni Wasze oczekiwania.

Korzystaj z internetu przesyłanego przez gniazdko elektryczne – Recenzja Fritz!Powerline 1000E Set

ZaletyWady

Zalety

  • Możliwość łączenia różnych pomieszczeń bez konieczności prowadzenia kabla sieciowego
  • Łatwość nawiązania połączenia między adapterami
  • Możliwość używania więcej niż 2 adapterów w sieci
  • Bezpieczna transmisja zabezpieczona AES

Wady

  • Przy transferowaniu plików wewnątrz sieci widać wyższość tradycyjnej skrętki
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.