Home Artykuły Jak grupować ikony aplikacji w Docku systemu macOS
Jak grupować ikony aplikacji w Docku systemu macOS

Jak grupować ikony aplikacji w Docku systemu macOS

0

Korzystając często z wielu różnych aplikacji, których ikony spoczywają w systemowym Docku szybko można nabawić się chaosu. Miejsce, które przez Apple w platformie macOS zostało stworzone by uprościć pracę szybkim dostępem do wybranych programów i katalogów może podziałać w drugą stronę komplikując życie użytkownika.

Nie wiadomo dlaczego z poziomu menu nie można grupować aplikacji w systemowym Docku wedle choćby funkcji, oddzielając komunikatory od narzędzi, a te od przeglądarek internetowych. Taki układ ikon wydaje się bardziej przejrzysty i wygodny choćby w odniesieniu do czynności przeciągnij i upuść. Okazuje się jednak, że z pomocą może przyjść niezawodny Terminal i odpowiednia komenda.

W tym poradniku zatem pokażemy jak odseparować od siebie ikony w Docku systemu macOS wedle własnych potrzeb.

1. W pierwszym kroku potrzebne będzie oczywiście uruchomienie aplikacji Terminal, którą znajdziemy w systemowym folderze Narzędzia lub po wpisaniu jej nazwy w wyszukiwarkę Spotlight.
2. Następnie w wierszu polecenia aplikacji Terminal wpisujemy, a najlepiej kopiujemy stąd i wklejamy do programu komendę:

defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add ‚{„tile-type”=”spacer-tile”;}’; killall Dock

i wciskamy Enter

3. Po wykonaniu tej czynności nasz Dock przeładuje się, a na nim pojawi się wolne miejsce. Te można przemieszczać w dowolną lokalizację na Docku, tak jak robi się to z tradycyjną ikoną aplikacji.
4. Aby dodać kolejną separację należy powtórzyć komendę w Terminalu i ponownie umieścić spację w dowolnym miejscu.

Na koniec warto dodać, że utworzone spacje można usunąć z Docka traktując je jak zwykłe ikony aplikacji.

Źródło i zdjęcia: MacRumors

 

Jak grupować ikony aplikacji w Docku systemu macOS

Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)